This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. OK
1 Share 2 comments

Samsung ISOCELL sensör: düşük ışık fotoğraflarda daha canlı renkler

Zamanı gelmişti. Akıllı telefonlar megapiksel sayısı bakımından dijital fotoğrafçılığın kapılarına dayanmaya başladıkça, küçücük sensörlerin yetersizliği gittikçe barizleşiyor. Sığ alan derinliği haricinde, bir akıllı telefon kamerasında karşılaşacağınız en temel sorunlardan biri, kalitesiz düşük-ışık fotoğraflar. Yeni Samsung ISOCELL kamera sensörü, düşük ışık koşullarında daha iyi renkler elde etmeyi vaat ediyor.

samsung isocell 2
Piksellerin izole edilmesi düşük ışıkta daha iyi renkler elde edilmesini sağlıyor. / © Samsung

Öyleyse, nedir bu ISOCELL? Bu sensör, aslında “ışık duyarlılığını önemli ölçüde arttıran ve elektronların absorbe edilmesini efektif biçimde yöneten ve sonuç olarak, düşük ışık koşullarında dahi, daha yüksek renk  canlılığı sağlayan”, ileri piksel teknolojisi ile donatılarak geliştirilmiş bir CMOS resimleme sensörü. Samsung’un basın açıklamasında böyle deniyor. ISOCELL, mevcut sensörlerin yaptığı gibi piksel ölçüsünü küçültüp ışık duyarlılığını arttırmak yerine, pikselleri izole ederek, pikseller arasındaki “çapraz karışmayı” yüzde 30 oranında azaltıyor ve bu sayede daha saf, daha canlı renkler üretiyor.

Basın açıklamasında ayrıca “[ISOCELL sensör] yüksek kalite akıllı telefon ve tabletlerde kullanıcı deneyimini zenginleştiriyor ve Samsung’un mobil cihazlar için fotoğraf sensörlerindeki teknoloji liderliğini ortaya koyuyor” deniyor. Samsung gerçekten iyi iş yaptı; bu, henüz piyasaya dahi sürülmemiş bir sensör için gayet iyi bir pazarlama performansı! Kullanıcı deneyimimizin bir kamera sensörü ile zenginleştirilmesini sabırsızlıkla bekliyoruz. Bizim için karanlık resimlerde daha iyi renkler görmek yeterli olacaktır.

samsung isocell 1
ISOCELL tek başına hakim kamera sensörü haline gelecek. Er ya da geç. / © Samsung

ISOCELL sensör bu yılın son çeyreğinde piyasaya çıkacak cihazlarla birlikte gelecek. Yukarıdaki alıntılarda da görüldüğü gibi, bu sensör yalnızca yüksek kalite cihazlarda olacak. Yani alımlı, pahalı bir yeni akıllı telefon ya da tablet için alış verişe çıkmıyorsanız nefesinizi tutmanıza gerek yok. Şaka bir yana, ISOCELL, akıllı telefon kamera işlevselliği bakımından son derece güzel bir gelişme ve kullanıcıyı bir anda otomatik modun ötesine geçirecek gibi duruyor.

Akıllı telefonunuzla düşük ışık koşullarında fotoğraf çekebilmek sizin için nasıl bir önem arz ediyor? ISOCELL sensörü olan yeni bir cihazı satın alır mıydınız?

Vasıtasıyla Engadget Kaynak: Samsung

2 comments

Yeni yorum yaz:

This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. More info

Got it!