This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. OK
1 Share 1 Comment

Samsung, kârlılıkta Apple'ı geçti

Apple'ın dün açıklanan yüksek üçüncü çeyrek satış ve kâr rakamları beklentilerin üstünde olmasına rağmen, Amerikan devi ilk kez elde eidlen net kâr kategorisinde Samsung'un gerisinde kaldı. 

apple samsung
Devlerin rekabetinde Samsung bir adım önde. / © AndroidPIT

Apple'ın Salı günü açıklanan 2013 yılı üçüncü çeyrek satış ve kâr rakamları, sektör uzmanları tarafından gayet olumlu karşılandı. Özellikle toplam da 31 milyonu geçen iPhone satışlarıyla parlak sayılabilecek bir üç aylık periyodu geride bırakan şirket bu çeyrekte 35.3 milyar dolar gelir elde ederken, son üç ayda toplam 6.9 milyar dolar net kâr elde ettiğini açıkladı. Şirket geçen yılın aynı dönemine oranla kârlılık anlamında bir düşüş yaşasa da cirosunu korumayı başardı. 

Ancak Amerikan devi Apple, bu parlak sayılabilecek performansa rağmen kârlılık konusunda ilk kez, akıllı telefon ve tablet üretimindeki en büyük rakibi Samsung'un gerisinde kaldı. Yukarıda da belirttiğimiz gibi Apple, yılın üçüncü çeyreğinde 6.9 milyar dolarlık net kâr elde etti. Oysa Samsung'un aynı dönemdeki hesaplanan net kârının 8.33 milyar dolar civarında olması bekleniyor. Aynı şekilde Samsung'un 50 milyar dolarlık toplam cirosuyla, bu kategoride de Apple'ı geride bırakacağı kesin. Güney Koreli teknoloji devi söz konusu üç aylık dönemde yaklaşık 71 milyon akıllı telefon satmış durumda. 

Tabii sektöre yakından bakınca, Samsung'un net kâr rakamlarında ilk kez Apple'ı geride bırakmış olması o kadar da şaşırtıcı bir durum değil. Zira Apple, sadece iPhone ve iPad ürünleriyle piyasada bulunurken ve 2013 yılında piyasaya yeni bir ürün sürmemişken; Samsung her geçen gün genişleyen ve artık teknoloji uzmanlarının bile takip edemediği büyüklükteki ürün yelpazesiyle dikkat çekiyor. Ayrıca Samsung'un 2013 yılında çok büyük bir reklam ve tanıtım kampanyasıyla piyasaya sürdüğü, amiral gemisi cihazı Samsung Galaxy S4'ün satışlarının da bu rakamın oluşmasında etkili olduğu kesin. 

Bakalım Apple, bir dahaki nesil iPhone ve iPad modelleriyle kârlılığını yeniden artırıp, Samsung'a kaptırdığı birinciliği geri alabilecek mi?

Kaynak: Sammobile

1 Comment

Yeni yorum yaz:

This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. More info

Got it!