This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. OK
10 Shares 9 comments

Samsung Knox nedir? Nasıl kaldırılır?

Samsung Knox, son zamanlarda özellikle Samsung kullanıcılarının çok fazla adını duymaya başladığı ve biraz da şikayetçi oldukları bir güvenlik sistemi. Bu yazıda hem Knox'un ne olduğunu ve nasıl çalıştığını açıklamaya, hem de bunu telefonlarından kaldırmak isteyen kullanıcılarımızın  sorularına cevap vermeye çalışacağız. ​

SamsungKnox
© Samsung

Samsung Knox, Samsung'un Android 4.3 güncellemesiyle birlikte dağıtmaya başladığı bir çeşit güvenlik sistemi. Knox, iOS ve BlackBerry işletim sistemlerine oranla daha çok güvenlik açığı bulundurmak ve dolayısıyla saldırılara karşı daha açık olmakla eleştirilen Android'in bu zaafını örtmek için Samsung tarafından üretilmiş bir sistem. Şimdilik bu güncellemeyi alan Note 3, Galaxy S4 ve Galaxy S3 cihazlarda bulunan Knox'la ilgili kullanıcıların en büyük şikayeleri arasında ise sistemin bazı uygulamalara erişimi engellemesi, cihazı rootladıktan sonra kimi uygulamaların bu yüzden çalışmaması ve sayacın sıfırlanmaması başta geliyor.  

Samsung Knox nedir?

Güney Koreli teknoloji devi Samsung'un 2013 yılında tanıttığı Samsung Electronix Knox, bir performans alanı ve güvenli data saklama imkanı sunarak Android cihazlar için bir çeşit güvenlik sistemi işlevi görüyor. Bunun arkasındaki mantık ise korunmasız olmakla eleştirilen Android cihazları dışarıdan gelecek saldırılara, casus yazılımlara ve benzer zararlı faaliyetlere karşı korumak. İlk olarak Samsung'un birkaç ay önce piyasaya sürmüş olduğu Galaxy Note 3'de kullanılan sistem, zaman içinde Android 4.3 güncellemesini alan diğer cihazlara da yerleştirilmiş durumda. Sistem özellikle kurumsal kullanım için düşünülmüş. Knox sayesinde, diyelim ki çalıştığınız şirket telefonun kurumsal tarafını yönetirken, siz de kişisel kullanım için istediğiniz uygulamaları kurabileceksiniz ve bu iki alan birbirinden tamamen ayrı çalışacak.  

Endüstriyi yakından takip edenler Samsung'un bu hamlesini özellikle BlackBerry'den boşalan kurumsal pazara girmeye ve büyük özel sektör ve hükümet ihalelerini almaya yönelik bir girişim olarak yorumluyorlar. 

Samsung Knox ne gibi sorunlara yol açıyor?

Samsung'un getirdiği bu yeni sistemle ilgili gelen en temel şikayetlerden biri özellikle cihazını rootlayanlar ya da custom ROM kurmak isteyenlere yaşattığı sorunlar ve sayacın sıfırlanamıyor oluşu. Dolayısıyla da telefonunuz garanti kapsamı dışında kalabiliyor. 

Yani eskisi gibi Samsung telefon aldıktan sonra rootlama işlemine girişip "bloatware" denen gereksiz uygulamaları temizleyeyim ve cihazımı rahat rahat kullanayım diyemeyeceksiniz. Zira Knox, eFUSE adı verilen bir teknolojiyle telefonda yapılan değişikliklerin tarihini denetim altında tutuyor ve böylece, ileride herhangi bir sorun olduğunda şirket kullanıcının donanıma zarar verdiğini gerekçe göstererek cihazınızı garanti kapsamı dışında tutabiliyor. 

Tabii Samsung'ta bu tarz girişimleri engelleyen sistemler her zaman vardı, bu bakımdan Knox yeni bir şey değil. Ama yeni olan Knox'un artık bunu, yani yaptığınız değişiklikleri download mode'a açık açık yazmaya başlaması oldu. Eskiden "flash counter" gibi yöntemlerle sayacı sıfırlamanın bir yolu varken Knox'ta bu iş de imkansız hale gelmiş durumda. 

Samsung Knox nasıl kaldırılır? Nasıl silinir?

Knox'u kaldırmanın çeşitli yöntemleri olsa da bunlarda sayacı tekrar sıfırlamak pek mümkün görünmüyor. 

Öncelikli olarak Samsung'un kendi destek sayfalarında Knox'u devre dışı bırakmanın yolları şöyle anlatılmış:

 • Knox uygulamasını açıp "Ayarlar" seçimini yap.
 • "Knox Ayarlar"a dokun. 
 • "Knox'u Kaldır"ı seç. 
 • Knox'u kaldırırken telefonunuz size bilgileriniz yedeklemek isteyip istemediğinizi soracak. Kaldırma aşamasında söz konusu bilgiler cihazınıdaki Knox klasörüne kopyalanacak. Eğer bunun olmasını istiyorsanız "şimdi yedekle"ye, istemiyorsanız "OK" göstergesine basmanız gerekiyor. 
 • Aman dikkat! Bu kaldırma işlemi sırasında, fotoğraf, müzik, kontaklar, takvime girdiğiniz etkinlikler gibi önemli kişisel bilgileriniz zarar görebilir. 
 • Şifrenizi girip "Devam Et"e dokun. 
 • "Sonraki"ye dokunursanız bilgileriniz kaydedilecek ve kaldırma işlemi tamamlanacaktır. 
 • Knox'u kaldırmak için "OK"e dokun. 
 • Menü > Dosyalaım > Hepsi > Knox  seçimini yaptığınızda tüm kişisel bilgilerinizin bir zip dosyası olarak burada bulunduğunu göreceksiniz. 
 • Önemli Not: Eğer ilave bir microSD kartınız varsa, Hepsi > Saklama Cihazı > Knox seçimini yapmanız gerekiyor. 

Root Explorer yöntemi

 • Eğer bu yöntem sizi ikna etmediyse ve root işinden anlıyorsanız, şu yöntemi de deneyebilirsiniz:
 • "Root Explorer" adlı uygulamayı telefonunuza kurun.
 • Uygulamayı çalıştırıp Knox adını taşıyan dosyaları aratın. 
 • İçinde Knox geçen tüm dosyaları işaretleyin. 
 • Uygulama daha sonra bunları kaldırıp sistemi yeniden başlatacaktır. 
 • knox root explorer
  © AndroidPIT

Bu gibi teknik konularda tek adres olan XDA Developers forumda da Knox'u devre dışı bırakmak için önerilen çeşitli yöntemler bulunuyor. 

Öncelikle genel bir yedekleme işlemi yapın. 
XDA Developers forumunda paylaşılan aşağıdaki uygulamayı indirip çalıştırın: KNOX removerV2.1.zip 
Adında Knox geçen tüm dosyaları silin.
Sistemi yeniden başlatın. 


Samsung Knox'un nasıl silineceği ya da faydalı olup olmadığı hakkında sizin de görüşleriniz ve kendinize göre yöntemleriniz varsa, bizimle paylaşmaktan çekinmeyin. 

9 comments

Yeni yorum yaz:
 • Knoxa resim yükledim ve sonra resimlerimi kişisel moda geri yüklemeye çalıştım. Ama olmadı ve de knox kaldırıldı. Tekrar yükledim ama resimlerim yoktu. Resimleri geri kazanabilir miyim? Bana yardımcı olur musunuz?

 • Sinan 16.Şub.2015 Link to comment

  merhaba yurt dışından note 3 getirdim. Knoxu kurmuştum. Pasaporta kaydettirmeden tamirci bi arkadaşa verdim. Root atmış. pasaporta kaydettiğim halde sim veya ağda kayıtlı değildir uyarısı geliyor. telefonu nasıl kurtarabikirim lütfen yardım. 1 yıldır kullanamıyorum n9005

 • Allah Sizin Belanızı Versin. 2.yöntemle denedim sonra 1 hafta önce aldığım samsung galaxy tab s im açılmadı. Allah belanızı versin. Sakın denemeyin arkadaşlar.

 • Knox u yanlışlıkla kaldırdım nasıl oldu anlamadım yönetici kısmında knox var ve kutucuk vardı tik işaretini kaldirdim bi yazi geldi onayladim knox kalkmisti geri yukledigimde resimlerim yoktu geri getirme imkanim var mi benim icin önemlilerdi ne olur yardim edin lütfen yada tlfonumu nereye götureyim s4 tlfonum silinmişmidir yada tlfon benim ulaşamayacagim yerlere saklamısmidir geri gelir mi gerekirse tlfndan bile vaz gecerim geri getirebilecek bi yontem varmidir resimlerimi knox ta vardi bir tek baska bi yerde yoktu benim icin cok önemli hatiralar.

 • kesinlikle, knox çok daha iyi hale getirilebilir ama bugünkü haliyle pek de tavsiye etmem, sadece içine girip bazı özel işlerinizi halledebiliyorsunuz.. .s

 • irfan 22.Kas.2013 Link to comment

  İşletim sisteminin içinde işletim sistemi olacak olmasi gereken ve. gelişecegine inandigim bi prgram.

 •   7
  Garez 21.Kas.2013 Link to comment

  en çok güvenlik açığı Dandiosta onu niye yazmıyorsunuz?

This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. More info

Got it!