This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. OK
1 Share 4 comments

Samsung ileride yazdığımız mesajlar dahil her hareketimizi izleyebilir!

Samsung'un üzerinde çalıştığı “Context” servisi, ileride Samsung cihazlarından her bir kullanıcının ne yazdığı, hangi uygulamaları kullandığı gibi bilgileri toplayarak uygulama geliştiricileriyle paylaşacak.

keep calm hate samsung
"Sakin ol ve Samsung'dan nefret et" Eğer Samsung böyle bir hareketi gerçeğe dökerse müşteri kaybedebilir!/ © Keepcalmandposters

Samsung bu girişimini henüz hayata geçirmiş değil fakat eğer Context servisi onaylanır ve Samsung cihazlarında kullanılırsa bu gizliliğine önem veren (kısaca bütün!) kullanıcılar için tam bir kabus olur. Samsung bu servisi kullanmasındaki amacının uygulama geliştiricilerine daha fazla bilgi aktararak onların daha kullanıcıya yönelik uygulamalar geliştirmesini sağlamak(!). Buna göre Context bir kişinin yazdığı herşeyi, kullandığı her uygulamayı, ve cihazın sensörleriyle elde edilen (mikrofon, kamera vs) bütün verileri toplayacak ve bir havuza aktaracak. Geliştiricilere ise bu havuza erişim imkanı vererek onların daha isabetli uygulamalar hazırlamasına yardımcı olacak. The Information'ın verdiği bilgiye göre Context kullanılan bir cihazda, sık sık “spor” kelimesini aratan kullanıcıların telefonlarındaki video uygulamaları, uygulama açıldığında otomatik olarak ilgili spor aktivitelerinin videolarını oynatacak.

Edinilen bilgiye göre Context servisinin gecikmesindeki sebep (çok şükür!) Samsung'un telefon satışlarına olumlu etkide bulunup bulunmayacağından emin olmaması. Önceki yaptığımız haberde de Samsung ve Google bir araya gelerek Android'in geleceği hakkında tartışmalarda bulunduklarını sizlere aktarmıştık. The Information'dan verilen bu bilgiler de o görüşmeyi destekler nitelikte. Zira Samsung ve Google'ın cep telefonu üreticilerinin Android'i nasıl kendilerine özgü yeniliklerle zenginleştirebileceği konusunda da görüştükleri biliniyor. The Information'ın dikkatleri çektiği nokta ise Samsung ve Google görüşmesinin Motorola'nın Lenovo'ya satışından bir gün önce gerçekleşmiş olması.

lenovo motorola
Samsungla Google görüşmesinin Motorola satışından önce olması manidar. / © Lenovo/Motorola/Google/AndroidPIT

İnternet geliştikçe ve hayatımızda daha büyük yer edindikçe şirketler bizden daha fazla bilgi koparma derdine giriyor. Önce masum hareketlerle hayatımıza sızan şirketler bizlerde alışkanlık yapıyor (Google arama, Facebook gibi) daha sonra normal şartlarda kabullenmeyeceğimiz koşulları önümüze zorla sunuyorlar. Tabi ki de bu şirketlerden ve servislerden uzak durmak da mümkün. Fakat alışkanlık edinmiş kişiler için bu (örneğin ben) mümkün olmayan bir durum. Belki de artık Open Source (açık kaynak) dünyasına daha fazla ilgi göstermeliyiz. Ne dersiniz?

Vasıtasıyla TheVerge Kaynak: TheInfromation

4 comments

Yeni yorum yaz:
 • Teknolojiyle iç içe oldukça hayatımızı kolaylaştıcak diye bir sürü bilgiyi paylaşıyoruz ve bu ne yazık ki şirketler tarafından başka amçlarla kullanılabiliyor bu yeni bir şey değil hotmail lla başlayıp bugünlerde neredeyse her yerde karşımıza çıkıyor

 • öyle saçmalıkmı olur napcağını şaşırmaya başladı galiba samsung ?

 • Yasin Öz 12.Şub.2014 Link to comment

  tam olarak anlamadım ancak halihazırda şuan internetteki reklamlar kullanıcıya özel olarak gösteriliyor. google, face, twitter ve birçok site aradığımız kelimeler, ne yediğimiz ne yaptığımız yani kısacası herşeyimiz izleniyor ve kaydediliyor. ve aslında bu bilgilerin hepsini biz kendi elimizle veriyoruz. farklı kişilerin kullandığı (değişik yaş ve cinsiyet) bilgisayarlarda internete girmeyi deneyin, farkı hemen göreceksiniz.
  bunlar komplo teorileri değil, gerçekler. ancak ne yazık ki interneti kullanmak zorundayız, o yüzden de yapacak birşey yok.
  bununla birlikte benim anlamadığım context anonim olarak kullanıcıların yaptığı şeyleri bir havuzda toplayıp bir analiz mi yapacak, yoksa amiyane tabirle bizi "fişleyecek" mi ?
  ben ikincisinin olamıyacağını düşünüyorum, çünkü bu kişisel gizliliğin ihlali olur. kullanıcılar "onay" verse dahi, böyle birşeyin açığa çıkması samsung'un sonu olabilir.

  • Uğur Ö. 12.Şub.2014 Link to comment

   Çok haklısın ama sorun burda patlak veriyor zaten. Güya google, facebook gibi şirketler de bütün bu işlemleri "anonim" olarak toplayıp bize hizmet olarak sunmaları gerekiyordu. Bu şirketlerin hem NSA'a (Amerikan Ulusal Güvenlik Birimi) hem de 3. parti özel şirketlere kişilerin bilgilerini el altından (veya alenen) verdikleri açığa çıktı. Halbuki bu işlemleri yapmak için bizden izin istemediler ama hangisi ne kadar ceza aldı? Samsung'un uygulamak istediği de aynı kapıya çıkıyor. Tamam anonim bilgiler toplansın fakat özellikle hangi uygulamadan neler yazdığımızı okuması demek bütün özel hayatımızı süzgeçten geçirmesi demek. Soru şu; Samsung'a , eşimiz, dostumuz, sevgilimiz ya da anne babamızla neler konuştuğumuzu, telefonumuzda hangi naneleri yediğimizin bütün detaylarını verecek kadar güveniyor muyuz? Neden güvenelim? Komplo teorilerini sevmeyen bir insanım normalde ama bazen Facebook'ta kendimle ilgili bulduğum şeyler "vay be neleri açığa vermişiz" dedirtiyor.

   "Context" servisinin nasıl çalıştığına gelirsek (benim kendi bildiğim kadarıyla) örneğin son 1 hafta içinde 1 milyon kelime kullandın, bu kelimelerin arasında 15. bin küsür le en çok futbol kelimesini kullandın. YouTube uygulamasını (artık geliştirici bu bilgilerle hangi uygulamayı geliştirirse, youtube sadece örnek) açtığında sana futbol videoları önerilecek, ya da futbol videoları oynatılacak.

This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. More info

Got it!