This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. OK
1 Share 2 comments

Samsung Note 3'ün performans değerini yapay olarak şişirdi

Geçtiğimiz günlerde Samsung’un, Galaxy S4’ün benchmark testlerindeki uluslararası test değerleriyle oynadığına dair haberler çıkmıştı. Ancak şirket belli ki bunun ortaya çıkmasından ders almamış, çünkü aynısı bu kez de Note 3’te tekrarlandı. Bu bir bakıma, aldığınız yeni arabanın saatte 300 km yapabildiğini söyleyip, bunun sadece arabayı kendi düğününe geç kalmış Michael Schumacher Barbaros Bulvarı’nda yokuş aşağı kullanırken mümkün olduğunu gizlemek gibi. Teknik olarak tabii ki mümkün ama bir çoğumuz için pek de değil.

galaxy note 3 test 6
Samsung'un söylediği herşeye inanmayın / © AndroidPIT

Bir cihazı insanlar bakarken en yüksek seviyesinde çalıştırmak ve hiç normal performansında göstermemek, cihazın asıl performansını şişirmek demek. Gerçi bu sahtecilik haberi yayıldığında, birçok okuyucumuz, bununla ilgili bir problem yaşamadıklarını ve bu değerlerin cihazın en yüksek ne kadar kapasitede olduğunu gösterdiğini savundular ancak ortalama bir tüketici için bu yanıltıcı çünkü cihazı her zaman o performansta çalıştırmak mümkün değil.

samsung galaxy note 3 ars technica benchmarks 03
Multi-çekirdekli benchmark arttırıcı perfomansı %20 arttırıyor © Ars Technica

Söz konusu cihazlar, S4 ve Note 3, bir benchmark uygulaması çalışırken bunu tespit edecek şekilde düzenlenmiş durumdalar ve benchmark uygulaması çalışırken, cihaz uyku modunda olsa bile işlemci, tüm çekirdeklerin en yüksek seviyede iş göreceği şekilde, maksimum performansla çalışmaya başlıyor. Bu da haliyle, cihazın sürekli süper güçlü bir şekilde çalıştığı izlenimini yaratıyor. Oysa gerçekte, telefon kompleks işlemlerde sadece belli sayıda çekirdek kullanıyor ve hiçbir zaman sekiz çekirdeğin hepsi birden aynı anda çalışmıyor. Normalde, eğer benchmark uygulaması çalışmıyorsa, maksimum dört çekirdek kullanılıyor.

samsung galaxy note 3 ars technica benchmarks 04
© Ars Technica

Cihaz bu performansa aslında sahip ama bunu sadece benchmark test yapılırken gösterebiliyor. Hiçbir telefon sahibinin günlük kullanımda böyle bir performansa tanık olması söz konusu değil. Birçok diğer marka, asıl performansının değerlerini paylaşırken, Samsung’un bu değerleri paylaşması, en azından benim gözümde yanıltıcı bir reklam. Kısacası, düpedüz yalan. AnanTech kodları çözdüğünde bunun “Benchmark arttırıcı” olduğunu tespit etti ve S4, özel benchmark durumları dışında, hiçbir zaman 533 MHz hızında çalışmıyor.

Note 3 de, benhcmark testinde bu hileye başvurdu. Ars Technica aynı şekilde bir sahtecilikten şüphelendi ve birkaç benchmark testi yaptı ama bunu akıllıca bir yöntemle farklı şekilde adlandırdı ki Note 3, test boyunca en yüksek performansına ayarlanmasın. Sonuçlar tabii ki şaşırtıcı değildi. Note 3, LG G2 ile aynı işlemciye sahip olmasına rağmen, benchmark testini algılayınca, çok daha yüksek puanlar verdi ancak benchmark yeniden adlandırılınca, aynen beklendiği gibi, ancak G2 kadar hızlı çalıştı.

samsung galaxy note 3 ars technica benchmarks 02
Ars Technica, Geekbench'in ismini Stealthbench'e çevirdi ve çok farklı sonuçlar elde etti / © Ars Technica

Belki kullandığınız cihazın en yüksek performansına ulaşamayacağınızı bilmeniz sorun yaratmıyordur ancak şahsen ben asıl kullanımda ne kadar performans göstereceğini bilmek isterim. Bir telefonun ideal koşullarda ne kadar hızlı çalıştığınun benim açımdan hiçbir anlamı yok, önemli olan günlük kullanım performansı. Benchmark artırcı ilk kez Samsung’un bir Amerika modelinde tespit edildi. S4’ünki uluslararası modellerde ortaya çıkmıştı ama ondan da şüphe etmek lazım. Bazı okuyucularımız benchmark testlerini, hangi cihazın performansının daha iyi olduğunu anlamak için, objektif ölçüm yöntemi olarak görüyor ama Samsung’un yaptığı gibi, yanıltılabileceğini de bilmek lazım. Kısacası, dersinizi almadıysanız, şimdi zamanıdır. Umarız Samsung da zamanla aynı dersi alır.

Bu benchmark şişirmesi hakkında ne düşüyorsunuz? Sizce bu dürüst değil mi yoksa bu işin bir parçası mı?

Vasıtasıyla AusDroid Kaynak: Ars technica

2 comments

Yeni yorum yaz:
  • Aynı işlemci ve aynı frekansta çalışıyor. LG G2 daha düşük skor almış. Nasıl oluyorsa. Bu arada işlemci hızı ve gpu hızı çok bile olsa hafıza ve ram hızı yüksek olan daha fazla performans verecektir.

  •   7
    Garez 03.Eki.2013 Link to comment

    yalan haber yok öyle bir şey size göre donanımı tam performans kullanmak hileyse nitro kullanmakta hile yuh... Apple kölelerinin iftirasını haber yapmışsınız yazıklar olsun...

This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. More info

Got it!