This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. OK

Samsung mu daha popüler Apple mı? İşte araştırma sonuçları

Samsung telefon satışlarında Apple baskısı altında ve aslında bu rekabet çoğu zaman tüketiciye yarıyor. Fakat söz konusu popülerlik olunca rekabette durumda değişiyor. İşte Harris Poll tarafından yapılan Amerikan tüketicileri arasındaki markaların popülerlik anketi.

samsung apple google
© Samsung, Apple, Google/AndroidPIT

Harris Poll düzenli olarak bu araştırmaları gerçekleştiriyor ve bu ankette Samsung son 4 yıldır yükselişte. Bu da bir yerde reklama harcadıkları milyarlarca doların boşa gitmediğini gösteriyor. Öyle ki bu yıl ilk defa Samsung, Apple’ı geride bırakmayı başardı. Samsung bu yıl 3. sıraya yükselirken, Apple ise 9. sıraya geriledi.

Raporda şaşırtan diğer bir ayrıntı ise yüksek gelir grubu arasında da Samsung’a olan güven ve yaklaşım Apple’a olandan daha fazla. Bu listede Samsung 6. Apple 7. sırada yer alırken orta gelir grubuna inildiğinde Samsung’un 3. Apple’ın 9. olduğu görülmekte.

Yani öyle anlatıldığı gibi Apple elitlerin cihazıdır, Apple aldım sınıf atladım gibi bir durum Amerika’da söz konusu değil. Aynen Avrupa’da da asla söz konusu olmayacağı gibi. Apple ürünleriyle sınıf atlama olgusu muhtemelen gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerde daha çok görülmekte ve eğitim seviyesi ilerledikçe bu duruma rastlanma oranı da azalmakta. 

Kaynak: Harris Poll

7 comments

Yeni yorum yaz:
 • Yasin Öz 17.Şub.2015 Link to comment

  iphone 3g/4/4s zamanında fazla rakibi yoktu o yüzden en iyisiydi. Ama şimdi android seçenek çok. iphone hiçbir alanda en iyisini sunmuyor. Çerçeve kalın, pili güçlü değil, çok fazla kısıtlaması var. Ancak millet sırf hava atmak için iphone almaya devam ediyor. Üstteki arkadaşın dadiği gibi maddi durumu orta düzey olanlar bile iphone alıyor. 8gb 4s'e 1000 lira veren var. Ona 1 tane oyun at 2.yer kalmaz. Millet nasıl bu kadar kör anlamıyorum. Keza 2600'e satılan ip6+'da 16gb alan var. Sırf depolama için bile iphone alınmaz.

  • ersun ş. 17.Şub.2015 Link to comment

   hepsine katiliyorum sadece kalin kasa kismina katimiyorum iphone 6 bence gayet ince bi cihaz

   • Yasin Öz 18.Şub.2015 Link to comment

    iphone 6 ince ama çerçeveleri kalın, ben ondan bahsediyorum :) 4.7" ip6, 5.2" G2 büyüklüğünde, 5.5" ip6+, 6" Gpro 2 büyüklüğünde. Z3 compact ip6 ile aynı ekrana sahip ama z3c adı gibi çok daha kompakt. Kuzenimde g2 mini var, aynı şekilde ip6 gibi 4.7" ama kasası daha küçük. Yanı iphone ekran/body oranı çok düşük.

   • ersun ş. 18.Şub.2015 Link to comment

    cercevelerinin kalin oldugunu dusunmuyorum gayet yeterli lg ile kiyaslamissin lg bu konuda lider sayilir tekrar soyliyim bence cerceve kalinligi kabul edilebilir. htc ve samsung da cok daha berbatlari var

 • apple telefon ürettiği zaman iphone 4 4s 5 5s 6 6 plus gibi modelleri varken samsung onlarca modeli ve fiyat listesi var samsungun yükselmesi normal çünkü ekonomik telefon alan birisi 600 tl ye samsung alırken 1800 tl ye amiral gemisi alanda var bu sayesede samsung daha çok kullanım imkanı sunuyor oysa appllede 0 telefon alacaksan en az 1600 ü gözden çıkarman lazım ve çeşit bakımından çok sınırlı. samsungun tek sevmediğim yönü güncelleme politikası s3 kullanları resmen üzdü. S4 kullanıyorum ve hala güncelleme bekliyorum.

 • samil 17.Şub.2015 Link to comment

  bilincli iphone sahiplerini tenzih ederim ama ; ticaret ile uğraşıyorum maalesef maddi gücü pek olmayan arkadaşlar da iphone var çoğunda 6 var , Üzgünüm :( ipad im var kullanıyorum diyemiyorum kullanmaya çalışıyorum gerçekten o paralara dehşet cihazlar alinabilir.

  sevgi ile

  • Can C. 17.Şub.2015 Link to comment

   Kesinlikle çok doğru tespit, keşke insanlar fiyat/performans ilişkisini sağlıklı değerlendirebilse ve kararlarını böyle verseler.

This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. More info

Got it!