This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. OK

 Samsung teknoloji dünyasında diğer firmalara kıyasla dominant pozisyonunu korumaya devam ediyor. Özellikle mobil iletişim sektörü alanındaki Galaxy markalı ürünleriyle bir kült haline gelen ve Apple'ın tahtını sallayan Samsung tam 5 çeyrek üst üste karını arttırmaya başararak rekor kırdı ve rakiplerine parmak ısırttı. Samsung'un 2012 yılının üçüncü çeyreğindeki kar rakamı ise gerçekten dudak uçurtucu cinsten: 8.3 milyar Amerikan Doları...

 Samsung mobil sektördeki ezeli rakibi Apple'a karşı savaşta 2012 yılının galibi oldu

Güney Koreli Samsung firması çamaşır makinesinden akıllı telefonlara uzanan çok geniş bir yelpazede üretim ve satış yapan bir teknoloji devi. Firmanın sadece mobil sektördeki başarısını özetlemek için tüm dünyada her bir dakikada 500 adet Samsung telefonun satıldığını söylemek bile tek başına yeterli olacaktır. Çok değil bundan sadece 3.5 ay önce piyasaya sürülen Galaxy Note 2 cihazının sipariş sayısının 8 milyon adede ulaşması dakika başına satılan cihaz sayısını arttıracağı söyleniyor. 

Yine sayıların dilinden Samsung'un başarısına başka bir örnek: 2012 yılında satılan Samsung telefonların sayısı 290 milyon adedi geçmiş durumda. Aynı rakamın geçtiğimiz sene aynı dönemde 215 milyon adet olduğu göz önüne alınırsa Samsung2un büyümesinin ne kadar hızlı olduğu daha iyi anlaşılabilir diye düşünüyorum. 

Samsung'un faaliyet karı geçtiğimiz sene aynı döneme göre tam tamına %89 oranında artmış durumda. Bu kar oranındaki artış ister istemez firmanın hisse senetleri üzerinde değerini arttırmakta. Samsung'un değeri bir sene içerisinde 233 milyar $ artmış durumda. Bu inanılmaz rakam %44'lük bir büyüme anlamına gelmekte. 

Madalyonun öbür tarafında durmakta olan Android habitatının üyelerindeki mali sıkıntılar göz önüne alındığında (özellikle de HTC) Samsung ve Apple'ın giderek daha da fazla monopolleştiğini açıkça görmek mümkün. Bakalım Güney Koreli teknoloji devi bu çıkışını 2012'nin son çeyreği ve de 2013 içerisinde de gösterebilecek mi ? 

 

Fotoğraf hakları: Samsung

4 comments

Yeni yorum yaz:
  • samsung un galaxy serisi super uluslararası testlerde şu an Note2 ve S3 ilk iki sırada.

  • İslam haklisin.Samsungdan alabilecegin telefon illa 1500 ustu olmasi lazim.Cunku onun altindaki telefonlar berbat...!Orn:Samsung Galaxy Pocket bnm telefon

  • İlginç bir noktaya işaret ediyorsun. Yani Samsung'un genel olarak ev elektroniğini beğenirken, mobil cihazlarndan memnun değilsin. Bir sonraki buzdolabını ya da çamaşır makineni Samsung ile değiştirmeye razısınız o zaman. Peki ya bir sonraki telefon ?

  • islam 08.Oca.2013 Link to comment

    Sonuç olarak Samsung'un sattığı telefon adedine değilde insanlara ne kadar kaliteli ürün sattigidir bunu bir samsung fanatigi olarak yazıyorum evimde fırın hariç bütün aletlerim samsung. tv deseniz en üst seri iki adet var evimde ışık huzmesinden tutunda ölü pixeline kadar herşey mevcut galaxy serisi telefonlarimiz reset almaktan bikmadi biz tekrar acmaktan biktik heleki inanin samsung alan insan kullanmaya başladığı zaman bir değil bin pişman olacaktır

This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. More info

Got it!