This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. OK

Samsung'dan Galaxy S2,S3 ve Note 2 Güvenlik Açığı Açıklaması

Bundan üç gün önce (17.12.12) Samsung'un Exynos 4 işlemcili Galaxy S2, Galaxy S3 ve Galaxy Note 2 cihazlarında tespit edilen bir güvenlik açığından bahsetmiş ve bu açığı tespit eden XDA developers forumu üzerinde ilgili sorundan etkilenip etkilenmediğinizi tespit etme imkanı veren bir APK dosyasının varlığına değinmiştik. Sonunda Samsung da konu ile ilgili sessizliğini bozarak resmi bir açıklama yaptı.

Samsung tarafıdan yapılan açıklama açıkçası birazcık ülkemizde gerçekleşen bir takım kazalar sonucunda açıklama yapan bürokratlarınkine benzemekte. İşin laf kısmı güzel ama icraat kısmı pek yok gibi. Samsung tarafından konu ile ilgili yapılan açıklamanın dilimize çevirisi ise şu şekilde:

Samsung olarak Exynos işlemcili cihazlarımızdaki güvenlik hassasiyetinin farkındayız. İlgili güvenlik sorunu sadece içerisine zararlı yazılımların girmiş olduğu cihazları etkilemektedir. Sadece güvenilir kaynaklara erişim hakkı veren cihazlarda herhangi bir güvenlik sorunu yoktur. Samsung konuyu yakından takip etmekte ve mümkün olan en kısa zamanda güvenlik sıkıntısından etkilenmiş olan tüm mobil cihazlar için bir güncellemeye gidecektir.

İlgili güvenlik sıkıntısına konu olan ürünlerin Galaxy S2, Galaxy S3 ve Galaxy Note 2 olduğunu hatırlatmak istiyorum. Bu cihazlar içerisinde Exynos'un 4210 ya da 4412 seri numaralı işlemcileri bulunuyor.

Bundan çok kısa bir süre önce Galaxy S3'ler için Android 4.1.2 ve bu sürüm üzerine kurulu Premium Suite güncellemelerini yayınlamaya başlayan Samsung'un bu güncellemelerin üzerine bir yama yapacağı kesin gibi gözüküyor.

Dün (19.12.12) geçtiğimiz bir haberde Samsung'un Galaxy S2 cihazları için Android 4.1 Jelly Bean güncellemesini ertelediğini duyurmuştuk. Çok muhtemeldir ki Samsung, S2 cihazların Android 4.1 Jelly Bean güncelleme paketlerinin içerisinde Exynos işlemcisi kaynaklı güvenlik sıkıntısının çözümüne yönelik bir yamaya da yer verecek.

 

Fotoğraf hakları: Samsung, kwe / AndroiPIT

2 comments

Yeni yorum yaz:
  • Bu arada ben bir ozellik farkettim.Lutfen cevaplayin.!!Telefonumu PC ye baglamadan rootladim.Genelde pc ye baglanip yapiliyormus.Bnun sebebi nedir?

  • İyi ki o tlefonlardan birini almamamisim Bnm tel daha guvenli.Yani s2,s3 ve note 2'yi gececek tek ozelligim.Guvenlik :)

This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. More info

Got it!