This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. OK
1 Share 2 comments

Samsung'un En Son Ürünü Galaxy Note 10.1 Tablet Paket Açılımı

 

AndroidPIT Amerika Ekibi yazarlarından Eric dün Hamburg'da düzenlenen bir Samsung etkinliğinden elinde firmanın piyasaya sürmek üzere olduğu son tablet bilgisayar olan Galaxy Note 10.1 ile dönerek bizlere bu cihazı Google'ın yeni çıkardığı Nexus 7'nin hemen ardından deneme fırsatını vermiş oldu. Bu yazıda Samsung'un en yeni tablet bilgisayarı olan Galaxy Note 10.1 genel hatları ile inceleme altına alıyoruz.

Dış Görünüm

Samsung Galaxy Note 10.1 tablet bilgisayarın dış görünümü büyük ölçüde Samsung Galaxy Tab 10.1' in çizgisinde. İlgilenenlerin hatırlayacağı üzere Apple Galaxy Tab 10.1 tablet ürününün iPad'e olan benzerliği sebebiyle bu cihazı Almanya Pazarı'ndan toplatmıştı. Umarız buna benzer bir durum Samsung'un bu yeni ürününde yaşanmayacaktır,aksi takdire bir çok potansiyel kullanıcı bu harika cihazı kullanma fırsatına erişemeyecek. Her neyse esas konumuz olan dış görünüme döndüğümüz zaman sizlerin de aşağıdaki fotoğraflarda daha detaylı görebileceği üzere Samsung Galaxy Note 10.1'in dizaynı gayet şık. Ayrıca cihazın elde duruşu ise gayet güven verici. Geçtiğimiz günlerde tanıtımını yaptığımız Nexus 7'ye göre çok daha az bir kalınlık sahibi olan cihazın dizayn anlamında Google'ın yeni tabletini geride bıraktığını düşünüyoruz.

 

 

 

 

Kullanıcı Arayüzü ve Yazılım

AndroidPIT Ekibi elemanlarında yeni alınan cihazların genel olarak root edildikten sonra kullanımı şeklinde genel bir eğilim var. Fakat Galaxy Note 10.1'un genel performansı ele alındıktan sonra herhangi bir root işleminin çok da gerekli olmadığı kanısına vardık. Bunda Samsung tarafından geliştirmiş TouchWiz arayüzün yüksek performansının payı büyük. Samsung Note 10.1 içerisinde Ice Cream Sandwich işletim sistemi bulunuyor. Fakat Samsung'un en güncel ürünü olarak piyasaya sürülen bu cihazın yakın bir zaman dilimi içerisinde Jelly Bean güncellemesi alacak olmasına kesin gözle bakılabilir.

Bu tablet bilgisayar için geliştirilmiş olan sanal klavyenin kullanımı gerçekten çok keyifli fakat bu noktada vurgulanması gereken husus bu klavyenin iPad ürünlerinde yer alan sanal klavye ile olan benzerliği. Samsung mümkün olduğunca bu ve benzer benzerlikler noktasında gerçekten çok dikkatli olmalı çünkü Apple'ın patent işlerini ne kadar yakından takip ettiği malum.

Samsung Glaxy S3 kullanıcılarına tanıdık gelmesi muhtemel olan aşağıdaki fotoğraflara göz atarak TouchWiz arayüzünün görünümü hakkında fikir sahibi olabilirsiniz.

 

 

 

 

Elektronik Kalem

Samsung bu yeni tablet ürünündeki elektronik kalem tecrübesini çok ciddiye almış ve de elektronik kalem kullanarak iş yapan profesyonellerin ihtiyaçlarını tatmin etmeyi ürünün ulaşmak istediği ana hedeflerden biri olarak belirlemiş. Samsung Galaxy Note 10.1'in sağ alt köşesine yerleştirilmiş olan elektronik kalem ihtiyaç duyulduğunda kolayca yerinden çıkarılabilmekte. Bu arada tercihe göre üst kısmında silgi görevi gören bir eklentiye sahip olan daha başka bir kapsamlı elektronik kalemi ekstra ücret karşılığında almak mümkün.

 

 

 

Cihaz aynen Samsung Galaxy S3'de olduğu gibi üç çekirdekli Exynos 4412 işlemciye sahip. Buna  2GB RAM ilave ettiğinizde ise performansın tadından yenmiyor. Samsung Galaxy Note 10.1'de hafıza seçenekleri ise 16, 31 ve de 64 GB şeklinde alışılmışın dışında üç aşamalı bir seçim yapma seçeneği sunmakta. Ayrıca cihazın saklama kapasitesi SD kart ile daha da arttırılabilmekte. Samsung Galaxy Note 10.1'in kamera departmanının oldukça güçlü olduğunu söyleyebiliriz. Cihazın her iki yüzünde de yer alan kameralardan arka tarafta olanı 5 megapiksel görüntüleme gücüne sahip iken ön taratfa yer alan kamera ise 1.9 megapiksellik bir kapasiteye sahip. Bu yeni tablet bilgisayarın pili ise 7000 mAh. Samsung'un bu son bombasının kalınlığı ise sadece 8.9 milimetre.

Samsung Galaxy Note 10.1'in sadece WiFi bağlantısı olan modelleriyle 3G bağlantısı veren farklı model seçenekleri mevcut. 3G'li modeller kullanıcılarına normal telefon konuşmaları yapma imkanını da tanıyor.

Donanım anlamında öne çıkan eksikliklerden ilki 10.1'inçlik bu tabletin 1200x800 WXGA'lık görüntüleme gücü. Bu anlamda bu ürünün rakibi olan Asus Transformer Infinity ve Apple iPad'in daha yüksek performansa sahip olduğuna dikkatinizi çekmek isteriz. İkinci eksiklik ise aksesuarlarda ortaya çıkıyor. Bu cihazda maalesef entegre bir mini HDMI girişi bulunmamakta. Piyasadaki bir çok tablet bilgisayarada rahatlıkla bulunabilen bu özelliğin Samsung'un en yeni tabletinde bulunmaması biraz şaşırtıcı.

Kamera

Aşağıdaki kısımda Samsung'un Galaxy Note 10.1 cihazını tanıttığı etkinlikte Hamburg'da inşa aşamasında olan opera binasına gerçekleştirilmiş olan turda AndroidPIT adına etkinlikte yer alan Eric'in bu cihaz ile çektiği fotoğrafları göreceksiniz. Sıkı bir teknoloji meraklısı olan Eric'e göre 5MP'lık kamera her ne kadar bazı özel ışık konumlandırmalarında bir takım yetersizliklere sahip olmuş olsa da sonuç olarak ortaya gayet tatmin edici bir performans çıkıyor.

 

 

 

 

Fiyat ve Ürünün Dağıtımı

Yüksek performans, şık tasarım, tatmin edici fotoğraf kalitesi beraberinde maalesef piyasa koşullarında rekabeti zorlaştırıcı yüksek fiyatı da getirmekte. Şu an için sizlere sadece Almanya pazarındaki satış fiyatları hakkında bilgi verebiliyoruz, fakat Türkiye'deki tablet bilgisayarların fiyatlarının Almanya'ya kıyasla ortalama yüzde otuz daha fazla olduğunu göz önünde bulundurursak bu ürünün fiyatının ne kadar yüksek olduğunu anlayabiliriz. Samsung Galaxy Note 10.1'in 31 MB'lik versiyonu 599 EUR 64 MB'lığı ise 699 EUR'dan piyasaya sürülecek. EUR – TL kuru ve de Anroid Tablet ürünlerin fiyatlarındaki makas dikkate alındığında bu ürünün fiyatının Türkiye pazarında 1750 TL ile 2000 TL arasında değişmesi muhtemel görünüyor.

 

Özet ve Sonuç

AndroidPIT Berlin ofisinde yüksek bir ilgiyle karşılaşan Samsung'un en yeni Tablet bilgisayarı Galaxy Note 10.1'in göstermiş olduğu akıcı performans kurum bünyesindeki tüm teknoloji uzmanlarından çok yüksek not aldı. Buna ilaveten dizaynda gösterilmiş özen de kesinlikle çok olumlu bir izlenim bıraktı. Fakat cihazın yüksek fiyatıyla beraber ekran görüntüleme kapasitesinin düşüklüğü biraz hayal kırıklığına sebep oldu. Yine de her koşul altında Android Camiası için yeni bir soluk olmasına kesin gözle baktığımız bu cihazın kendi sınıfına damga vuracak öncü bir ürün olacağı kesin. Çok yakın bir zaman içerisinde bu tablet bilgisayarın tanıtım videosu ile sizlere yüne AndroidPIT üzerinden ulaştırmayı planladığımızı belirterek yazımızı sonlandırıyoruz.

 

 

 

2 comments

Yeni yorum yaz:
  • Volkan E. 09.Ağu.2012 Link to comment

    Bence sadece Türkiye'de değil Amerika ve Avrupa pazarlarında bile rekabet için gayet yüksek bir fiyata sahip bir ürün. Bu bağlamda sizin belirtmiş olduğunuz hususun global ölçekte de geçerli olma ihtimali yüksek. Bu arada yakında Türkiye ile Avrupa ve Amerika pazarlarındaki ürünlerin fiyatlarını teker teker karşılaştıracağımız bir yazı dizisine başlıyoruz. Eğer ilginizi çekerse sitemeizdeki haberleri takip etmenizi tavsiye ederim.

  • Fiyat göz önünde bulundurulursa Ipad Türkiye'de üstünlüğünü korumaya devam eder. Yazık...

This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. More info

Got it!