This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. OK
3 Shares No comments

Samsung'un Kapanış Sözü: “Tüketicilerin Seçim Hakkı Olmalı”

Samsung ve Apple arasındaki davada artık sona yaklaşıyoruz ve bu da demek oluyor ki Samsung son kapanış ifadesini yapmış durumda. Bu son ifadelerde şirketin avukatı Charles Verhoeven, Apple'ın yapmaya çalışdığı şeyin rekabeti engellediğini ve Silikon Vadisi'nde tekele yol açtığını belirtti. “Eğer Apple'ın buraya gelip 2 milyar doları kendi hasarını karşılamak için talep ettiğini düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. Apple rekabeti engelleyici yaptırımları yürürlüğe sokmaya çalışıyor.” şeklinde konuştu.

Samsung'un avukatı sonrasında Apple'ın şimdiki stratejilerinin Silikon Vadisi'nin ruhuna aykırı olduğunu belirtti: “Silikon Vadisi'nin eski halini bir düşünün...şimdi onbinlerce teknoloji işi var. Bu da serbest rekabetten kaynaklanıyor. Tüketicilerin seçim hakkı olmalı. Bu ülkeyi inşa eden en önemli unsur her zaman rekabet oldu.”

Samsung'un tasarım değişiklikleri, Verhoeven'a göre, teknolojinin temelinde olan şey. “Kendinizi Best Buy dükkanına giderken hayal edin. Tüm TV'ler aynı gözüküyor. Hepsi minimalist tasarımlar. Blackberry'den sonra rekabete ne oldu? Her biri QWERTY klavyeyle geldi.”

Dikdörtgenin Patentini Alma

Samsung'a göre Apple'ın yapmaya çalıştığı şey fesat: Dokunmatik ekranlı, yuvarlak hatlı dikdörtgenin patentini almak... Vorhoeven'in açıklamak istediği şey, Apple'ın Samsung'u bu genel çerçeveden dolayı patent hırsızlığıyla suçlaması. Ama ortada olan bir şey var ki iki cihaz birbirine hiç benzemiyor, aynı boyutta değiller, farklı ekran büyüklükleri...vs. “Eğer tasarımdan bahsediyorsanız ayrıntılar önem kazanıyor” diye belirtiyor avukat.

Samsung'a göre cihazlarında kullanılar logolar da Apple'ınkilerden oldukça farklı. “Dr Kare (bilirkişi)'nin dediğine göre sadece iki logo benzer gözüküyor. Telefon ve Saat... Diğer tüm logoların tamamiyle farklı olduğunu söylemekten çekinmiyorum.” ve şöyle ekledi “dilerseniz renkli bir kolonun ya da renkli simgeler grubunun patentini alabileceğimiz yanılgısına kendimizi kaptırmayalım.”

Samsung'u iPhone'dan Ayırt Edemeyen Biri Gerçekten Var Mı?

Samsung ayrıca zamanlamanın da önemini vurguluyor. Hakime ilettikleri delillerde ürettikleri telefonlarda iPhone'dan önce veya sonra bir değişikliğin yapılmadığını gösterdi. Daha da önemlisi Samsung, Galaxy Tab 10.1'in tasarımının iPad'den önce araştırıldığını belirtti ve bunu gösteren emailleri mahkemeyle paylaştı.

Samsung kapanış ifadesinin sonunda herhangi birinin Galaxy S2 ile iPhone'u birbirinden ayırt edememesinin imkansız olduğunu vurguladı. “Apple'ın kendi anketleri iPhone kullanıcılarının sadece %1'i için tasarım ve rengin önemli olduğu sonucunu gösteriyor.” diye konuştu Samsung'un avukatı: “Eğri oturup doğru konuşalım.”

Mahkemede bulunanlara göre jüri başta Samsung'un son ifadesine odaklandı fakat avukat Verhoeven patent davasının ayrıntılarına girmeye başlayınca dava sıkıcı olmaya başladı. Jürinin kararını açıklaması büyük ihtimalle bir haftayı bulacak. Apple da kapanış ifadesini verdi. Onu da sizinle yakında paylaşacağız!

Kaynak: The Verge

No comments

Yeni yorum yaz:

This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. More info

Got it!