This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. OK

Samsung ve Apple, parmak izi teknolojisinde sınıfta kaldı

Yeni cihazlarında parmak izi tarama teknolojisini de entegre etmek isteyen Apple ve Samsung gibi devler, çeşitli teknolojik sorunlardan ötürü seri üretime geçemedi. 

samsung apple fingerprint
© Samsung/Apple/AndroidPIT

Parmak izi tarayıcıları elbette hayatımıza yeni girmiş bir teknoloji değil. Örneğin kimi dizüstü bilgisayarlarda yıllardır kullanılıyor bu teknoloji. Aynı şekilde bu teknolojinin akıllı telefonlara entegre edilmesi yolunda planlar da mevcut. Ancak akıllı telefon sektörünün en büyük iki firması olan Apple ve Samsung, teknolojik engeller yüzünden bu alanda beklenen atılımı bir türlü yapamıyorlar. 

Bundan yaklaşık iki ay önce ortaya çıkan bir Galaxy S3 firmware sürümünde, parmak izi tarayıcı teknolojisiyle ilgili de bir bilginin bulunması Samsung'un bu teknolojiyi kendi telefonlarında kullanmak üzerine planları olduğu şeklinde yorumlanmıştı. Ancak Kore'de yayın yapan ETNews'in haberine göre, Samsung firması bu teknoloji için elzem olan çiplerin üretiminde ciddi sorunlarla karşı karşıya bulunuyor. 

fingerprints
Basına sızan bir Galaxy-S3 firmware'indeki ikonlar. © SamMobile

Yine dedikodu düzeyinde kalmış olsa da Samsung'un heyecanla beklenen cihazlarından biri olan Galaxy Note 3'ün parmak izi teknolojisiyle geleceğine dair çeşitli haberler çıkmıştı. Ancak son bilgilerin ışığında bu beklentenin beyhude olduğunu söyleyebiliriz. ETNews'e göre söz konusu söylenti aslında doğruydu ancak Samsung, son aşamada bu planını rafa kaldırmak zorunda kaldı. Yine aynı sitenin haberine göre, iPhone 5S için benzer bir planı olduğu söylenen Apple da yine benzer nedenlerden ötürü bu planından şimdilik kaydıyla vazgeçmiş durumda. 

Görünen o ki, teknolojik açıdan, istenen büyüklükteki parmak izi tarayıcılarının seri biçimde üretilmesi bu iki şirketin önüne de beklenenden daha büyük engeller çıkarmış durumda. Bu alanda çalışma yapan çok fazla tedarikçi firma olmadığı için hem Samsung, hem Apple bu teknolojiyi telefonlarından kullanmak için Validity Sensors ve AuthenTech gibi şirketlere mahkum durumdalar. 

Peki siz nasıl bakıyorsunuz parmak izi teknolojisine? Sizce de akıllı telefonlar için böylesine ekstra bir güvenlik önlemi gerekli ve faydalı mı?

Vasıtasıyla Android Authority Kaynak: ETNews

1 Comment

Yeni yorum yaz:

This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. More info

Got it!