This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. OK
4 Shares 3 comments

Samsung 2014'e müthiş yeniliklerle girecek

Android 4.3 güncellemesindeki bazı sorunlar yüzünden son zamanlarda Samsung bizi biraz hayalkırıklığına uğrattı fakat bunları telafi etmek için kesinlikle çok iyi planları var. Çünkü Samsung şu anda gelecek yıl piyasaya sürmek için birbirinden havalı teknolojiler geliştiriyor. Bu teknolojiler herhalde bir şekilde hayatımızı güzelleştirir diye düşünüyorum. Mesela şeffaf ekran, esneyebilen ekran ya da telefonun içine konacak bir anten kulağa nasıl geliyor… İşte detaylar.

samsung teaser picture
Samsung 2014 yılı için büyük düşünüyor.  © AndroidPIT

Samsung en sonunda parmak izi tarayıcıyı yapıyor

Samsung’un gelecek yıl bazı cihazlarına retina tarayıcı ekleme planlarından önceki yazılarda bahsetmiştik. Şimdi sıra parmak izi tarayıcıya geldi. Samsung bu teknolojiyi 2014 yılında uygulamayı planlıyor. Daha önceden Samsung akıllı telefonlar ve tabletler için parmak izi tarayıcı üretme planları olmadığını belirtse de kaynaklar işlerin değişecekmiş gibi göründüğünü belirtiyor.

samsung apple fingerprint
Retina tarayıcılar yolda, peki parmak izi? / © Samsung/Apple/AndroidPIT

Şeffaf ekran ve çoklu dokunmatik kontroller

Samsung “objeleri şeffaf ekran üzerinde kontrol” patentini aldı. Bu teknoloji belli ki akıllı telefonlar için üretildi. Patent görüntüsü bize çok fonksiyonlu şeffaf panellerin cihazın iki tarafında da yer alacağını ve bu panellerin ikisinden de video oynatma, objelerin yerlerini değiştirme ya da dosyalar üzerinde işlem yapma olacağını gösteriyor. Muhtemelen bu teknoloji bizim telefonlarımızı kullanış şekillerimize baya bir etki edecek.

patent transparent display
Çift taraflı panelleri ile bu teknoloji çok şeyi değiştirecek. © Samsung/Patent Bolt

Esnek tablet ekranları ve yeni tablet kalemleri

Samsung metal alaşımlı dokunmatik ekranları 2014 yılında tabletlerde de kullanmanın yollarını arıyor. Bu yolla daha az maliyetli, daha dayanıklı ve yeni teknolojilere daha rahat uyum gösterebilen cihazlar ortaya çıkacak. Bu aynı zamanda Samsung’un gelecek yıllar için olan esnek ekran planları ile de çok uyumlu olacak. Elbette üretimin daha az maliyetli olacak olması direk fiyata yansıyacak diye bir kural yok. Ayrıca bu şekilde tablet kalemlerinin çip kullanılmadan tanınması da kolaylaşacak ve bu yenilik kalemlere en üst seviyede olmayan cihazlarda da kullanılma olasılığını arttıracak.

samsung flexible displays
Tabletler için esnek ekranlar da yolda olabilir.  © giga

S5 gövdesi içine anten

Galaxy S5’in plastik ve metal versiyonları olacağına inanmak için her gün daha çok sebep oluyor. Bazı Galaxy S5 modellerinin LDS anteni içereceği duyumlar arasında. Galaxy Note 3 çoktan bu teknolojiye sahip. Fakat olay şu ki çok bilinmese de bu teknoloji plastik kasalı telefonlar için geliştirildi. Bu yüzden S5’in metal versiyonu geleneksel bir antene sahip olacak. Bu cihazı daha pahalı ve kalın hale getirecek ama sonuçta darbelere daha dayanıklı olacak.

samsung galaxy s5 metal2
Galaxy S5'in metal gövdesi bu olabilir. © Nowhereelse

Siz Samsung’un üzerinde çalıştığı projeler ile ilgili neler düşünüyorsunuz? Şeffaf ya da esnek ekranlar ya da retina/parmak izi tarayıcıları planları sizi heyecanlandırıyor mu?

Kaynak: AndroidPIT

3 comments

Yeni yorum yaz:

This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. More info

Got it!