This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. OK
14 Shares 8 comments

"Şarjım hemen bitiyor" diyenler için pil ömrünü artırmanın 16 yöntemi

Akıllı telefonların birer pil canavarı olduğunu, şarjın çabuk bitmesinin bu telefonların en büyük sıkıntısı olduğunu artık bilmeyen kalmadı. O kocaman parlak ekranlar, her geçen gün daha da gelişen işlemciler ve RAM; telefonun pil kapasitesi artsa bile şarj ömrünün uzamasına engel oluyor. Bundan şikayetçi olan okurlarımız için 16 pratik öneri hazırladık. Belki cebinizdeki akıllı telefonun şarjı hiçbir zaman o takozu andıran eski Nokialar kadar uzun ömürlü olmayacak ama bu öneriler birkaç saat bile kazandırsa, kâr kârdır demek lazım. 

BatteryNexus5
Şarjım çabuk bitiyor diye üzülmeyin, ipuçlarımıza kulak verin. / © AndroidPIT

Öncelikle bu şarj meselesi nereden kaynaklanıyor, akıllı telefonların içinde nasıl bir pil vardır ona bakalım. Akıllı telefonlarda Lityum Ion ve Lityum Polymer denen iki çeşit batarya kullanılır. Lityum Ion pillerin bir özelliği herhangi bir "hafıza"ya sahip olmamaları. Dolayısıyla bunları başlangıçta tam olarak şarj etmenize ya da şarjın tam olarak bitmesini beklemenize gerek yok. Hatta bu tür pillerde düşük voltaj sorunu olduğu için, tamamen şarj etmek ya da pilin tamamen bitmesini beklemek yerine vakit oldukça arada sırada ve az az şarj etmek daha faydalı bile olabilir. Sıra geldi önerilerimize:

1. Eğer telefonunuz AMOLED ekranlıysa (piyasadaki birçok Samsung'un ekranı AMOLED teknolojisine sahiptir), mutlaka koyu renkli - hatta mümkünse tamamen siyah - bir arka plan kullanın, zira AMOLED ekranlar sadece renkli pikselleri aydınlatmak için güç harcarlar. Siyah pikseller aydınlatılmadığı için, pil tüketimi de buna orantılı olarak azalır. Bu konuda ayrıntılı bilgi için "Siyah duvar kağıdıyla pilden nasıl tasarruf edilir?" başlıklı yazımıza göz atabilirsiniz.

2. Eğer seçme şansınız varsa, uygulamalarda daha koyu renkli arka planlar ya da temalara kullanmak, başlatıcı (launcher) kullanıyorsanız, genel görünümü daha koyu olan bir başlatıcı tercih etmek de AMOLED ekranı telefonlarda faydalı bir pil tasarruf yöntemi. 

3. Telefonunuzun otomatik parlaklık ayarını kullanmayın. Otomatik belirlenen parlaklık genellikle ihtiyacınız olandan daha fazlasıdır. Bu bakımdan kullandığınız uygulamaya göre, parlaklığı elle kendini ayarlarsanız pilden tasarruf edebilirsiniz. Zira başta da söylediğimiz gibi telefonunuzun pilinin en büyük düşmanlarından biri ekrandır ve ekran ne kadar az parlak olursa, pil de o kadar uzun dayanır. Parlaklık ayarını Ayarlar > Ekran > Parlaklık seçimini yaparak manuel olarak değiştirebilirsiniz. 

amoled battery
Parlak duvar kağıtları göze güzel görünür fakat şarjımızı yiyip bitirirler. / © AndroidPIT

4. Titreşimi kapatın. Eğer gerçekten bu ekstra çağrı uyarısına ihtiyacınız yoksa, telefonun titreşimini açık tutmanıza gerek yok. Ayrıca oyunlarda ve bazı uygulamalarda aksiyona bağlı titreşme özelliğini de aynı şekilde kapatabilirsiniz. Pilinizi harcayan bu özellikler illa ki ihtiyacınız olan şeyler değil.

5. Sadece orijinal pil ya da itibarla ve bilinen firmalar tarafından üretilen pilleri kullanın. Üç kuruş tasarruf için bilmediğiniz tanımadığınız bir pili telefonunuza takarsanız, o telefondan da şarj anlamında çok şey beklemeyin. 

Samsung Round Battery
Ucuz bataryaya yüz vermeyin. / © Samsung

6. Ekranın otomatik kapanma süresini mümkün olduğunca düşük ayarlayın. Şöyle basit bir hesap yapın. Otomatik kapanma süresini 15 saniye yerine 1 dakikaya ayarlarsanız, telefonunuz her otomatik kapanmadan önce dört kat daha fazla enerji harcayacak. Yapılan araştırmalara göre ortalama bir kullanıcı gün içinde akıllı telefonunu 150 kez açıp kapatıyor. Bu da demektir ki, otomatik kapanma süresini azaltmak kesinlikle pil ömrüne olumlu etki edecektir. Bu ayara telefonunuzda Ayarlar > Ekran > Ekran zaman aşımı seçeneklerinden erişebilirsiniz. 

7. İhtiyacınız olmadığında Wi-Fi ve mobil veriyi kapatmak için "uyku modu" ya da "engelleme modu" gibi ayarlar yapın. Diyelim ki işyerinde telefonunuzu sık kullanmıyorsanız, alarm, titreşim ve Internet bağlantılarını kapalı tutabilirsiniz. Aynı şekilde gece yatarken ya da gün içinde telefonu kullanamayacağınız durumlarda hızlı ayarlardan telefonu uçuş moduna getirip ciddi bir pil tasarrufu sağlamak da mümkün. 

engelleme modu
Telefon gelse bile açamayacaksanız, engelleme moduna geçip bataryayı dinlendirmek iyi bir fikir olabilir. / © AndroidPIT

8. Özellikle Samsung'un Galaxy S4 ya da Note 3 gibi yeni modellerinden birini kullanıyorsanız, temassız kontrol, akıllı uyarı ve buna benzer harekete dayalı komutları iptal etmeyi deneyebilirsiniz. Günlük kullanımda çok da önemi olmayan bu ekstra özellikler, birer pil düşmanından başka bir şey değil. 

9. Özellikle ihtiyaç duymadığınız sürece GPS, Bluetooth, NFC, Wi-Fi ve mobil veriyi mutlaka kapalı tutun. Konum bilgisini kapatmak ya da GPS yerine Wi-Fi ya da 3G'yi kullanmasını sağlamak da şarj açısından daha tasarruflu bir yöntem. Eğer evinizde kablosuz Internet'i çok sık kullanıyorsanız, Wi-Fi'yı "uyku modunda her zaman açık" olarak ayarlayın. Böylece telefonu her açtığınızda yeniden Wi-Fi'ya bağlanmak için güç harcamamış olur.  

Moto X Notifications
Telefonu hiç açmadan da önemli bilgilere erişmenin yolları var. / © Motorola

10. Eğer ROM'unuz destekliyorsa, kilit ekranı widgetları ya da bildirimlerini kullanın. Bunlar sayesinde aradığınız bilgilere pratik olarak, telefonun kilidini hiç açmadan erişebilir ve pilden tasarruf etmiş olursunuz. Tabii yine ekran aydınlanacak bu işlem için ama işinizi normalden daha kısa bir sürede bitirebileceksiniz. Ayrıca AMOLED ekrana sahip bir Samsung telefon sahibiyseniz, arka planı siyah olan bir kilit ekran bildirim uygulaması kullanmak da iyi bir tasarruf yöntemi olabilir. 

11. İhtiyacınız olmayan, kullanmadığınız widget'ları mutlaka kaldırın, özellikle de hava durumu widget'ı gibi sürekli Internet bağlantısı gerektirenleri. 

12. Uygulamalarınızı güncel tutun. Geliştiricilerin uygulamalarını sürekli güncelliyor olmalarının sebeplerinden biri de, uygulamanın hafıza ve batarya optimizasyonlarını iyileştirmeleridir. Dolayısıyla geliştirici uygulamanın pil harcamasını azaltan bir ilave yapmışsa, bunu uygulamayı güncelleyerek siz de alabilir ve pilden tasarruf edebilirsiniz. Ayrıca, kullanmadığını uygulamaları tamamen kaldırmayı da unutmayın, zira bunlardan bazıları arka planda çalışıp pil harcıyor olabilirler. 

13. Telefonunuzun pil tasarruf modu ya da buna benzer başka bir özelliği varsa, bunu mutlaka kullanın. 

oppo n1 unboxing power supply
Pilinizi optimize ederseniz, bu arkadaşı daha seyrek göreceksiniz. / © AndroidPIT

14. Stok Android de olsa, TouchWiz gibi üreticiye ait bir arayüz de olsa, custom ROM da olsa; tüm işletim sistemlerinde mutlaka pil performansını optimize etmeye yarayacak bir menü seçeneği bulunur. Bunları bulup aktif bir şekilde kullanmak da size kalıyor. 

15. Google hesapları için otomatik senkronizasyonu kapatın. Eğer tüm Google hesaplarıın 15 dakikada bir kendi kendine güncellenmesi sizin için elzem değilse, Ayarlar > Hesaplar > Google'a gidip Senkronizasyon Ayarları'na girin ve otomatik senkronize olmasını istemediğiniz uygulamaların yanındaki kutucuklarda işaret varsa kaldırın. 

16. Uygulamaları sadece çalıştırdığınız zaman güncelleme alacak şekilde ayarlayın. Eğer bir uygulamayı çok nadir kullanıyorsanız, otomatik güncellemeyi kapatıp uygulamayı sadece kullanacağınız zaman güncellemek daha iyi bir fikir olabilir. Eğer e-postanızı günde sadece bir kere kontrol ediyorsanız, güncelleme de her 15 dakikada bir değil, sadece o anda yapılsın. 

Bizden bu kadar! Şarjınızın daha uzun gitmesi için sizin de kendinizi göre taktikleriniz varsa, bunları yorum kısmında bizimle paylaşmaktan çekinmeyin. 

8 comments

Yeni yorum yaz:

This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. More info

Got it!