This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. OK
1 Share 4 comments

Galaxy S4,HTC One,iPhone 5,Xperia Z,Nexus 4 Ses Yüksekliği Testi

2013'e damgasını vuran akıllı telefonlar olan HTC One, Sony Xperia Z, iPhone 5 , Nexus 4 ve Samsung Galaxy S4 cihazlarının maksimum ses seviyelerini basit varsayımlar ile yüzeysel bir şekilde karşılaştırıyoruz. Bakalım devler liginin en yüksek ses çıkışına sahip olan cihazı hangisi olacak. Ayrıntılar ve karşılaştırma videomuzu yazının devamında bulabilirsiniz.

SesTesti1
Devler ses yüksekliği testinde kapışıyor / © AndroidPIT

Genel Test Koşulları & Kullanılan Test Yöntemi

Öncelilkle haberimize konu olan testimizin oldukça basit koşullar altında, konunun gerektirdiği özel ekipmanlar kullanılmadan sadece ses yüksekliği alanında takipçilerimizi bilgilendirmek için yapılmış olduğunun altını çizmek isterim. Bu bağlamda ulaştığımız sonuçlar da aslında oldukça yüzeysel ve bizlere cihazların ses kalitesi hakkında hiç bir şey söylememekte. 

Gelelim testimizi gerçekleştirdiğimiz koşullara. Akıllı telefon piyasasının en ön plana çıkan cihazlarının ses yüksekliklerini Nexus 7 tablet bilgisayarıma yüklediğim ''deciBel Pro'' isimli uygulamayı kullanarak ölçtüm. Bu uygulama öncesinde denemiş olduğum desibel ölçerlerin tümü sahip oldukları limitler ile beni hayal kırıklığına uğrattılar. Tüm telefonları sırtüstü bir şekilde sınırları belirlenmiş alana yerleştirerek Daft Punk'ın Around the World isimli popüler parçayı her cihazın yerleşik web tarayıcısında ses seviyesi sonuna kadar açık iken çaldım. Bu süreç içerisinde ses seviyesinin kademeli olarak parçanın her cihazda ulaştığı en yüksek desibeli not ederek analizimi, sonlardım. 

Telefonların Pozisyonlarını Değiştirince Sonuçlar Değişiyor mu ? 

 Her cihazın hoparlörünün farklı bir yüzeyde konumlandırılması ile alakalı okuyucularımızdan bir çok soru gelebilir. Bu noktada testimize konu olan cihazların hemen hemen hepsinde elde edilen sonuçlar, testimizdeki kurgu ile herhangi bir farklılık göstermediler.Sırtüstü pozisyon bir cihaz dışında en yüksek desibele ulaştığımız pozisyon oldu. Sadece Nexus 4 ters çevrildiğinde sırtüstü pozisyonundakinden daha yüksek bir ses seviyesine ulaştı fakat yine de cihazı ters çevirmek Nexus 4'ün sıralamadaki yerini değiştiremedi. 

HTC One, Sony Xperia Z, iPhone 5 , Nexus 4 ve Samsung Galaxy S4 cihazları ses yüksekliği testini aşağıda izleyebilirsiniz.

Video: Devler Ligi'nin Ses Yüksekliği Şampiyonu Kim?

Yapımı aşamasında oldukça eğlendiğimiz testimizi aşağıda izleyebilirsiniz. 


(youtube linki: tıklayınız)

4 comments

Yeni yorum yaz:
  •   7
    Garez 12.Haz.2013 Link to comment

    SONY dışında SAMSUNG gerisi boş...

  • Bnm telefon eger orda olsaydi.İkinci ya da birinci olurdu :) Olmasa bbile bu boyuttan bu kadar fazla ses cikmasi normal degil.Bnm telin tek avantajli yani :)

  • Yazının içeriğinde üzerine basa basa söylediğim gibi bu karşılaştırma kesinlikle ses kalitesini içermiyor.

  • Osi 06.Haz.2013 Link to comment

    ses konusunda sony den başka marka önermek gülünç olur.

This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. More info

Got it!