This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. OK

Sıkı Durun! Motorola ve Intel İşbirliğinde Üretilen Telefon Geliyor

Önümüzdeki hafta Salı günü Intel ve Motorola’nın ortak olarak düzenleyeceği etkinlikte iki firma tarafından ortak geliştirien bir akıllı telefon tanıtılacak. Yeni Intel-Motorola cihazının devrim yaratacağı beklentisi şimdiden kulislerde konuşulur oldu.

 

Motorola’nın aşağıda görüntülenen  kısa reklam filminde 18 Eylül tarihinde yapılacak olan etkinlik tanıtılıyor. Reklamda kullanılan ‘köşeden köşeye hız ve güç’ ile ‘sınırlara veda etmeye hazırlanın’ sloganları gerçekten iddialı. Bu iddianın kaynağını reklamın sonundaki Intel simgesi ortaya çıkınca daha iyi anlamak mümkün.

Bilgisayar dünyasını yıllardır domine eden Intel dünyanın en büyük çip üreticilerinin başını çekiyor. Fakat mobil cihaz sektöründe ise firmanın ARM, Nvidia, Qualcomm ve Texas Instruments gibi firmalara kaptırmış olduğu önemli bir pazar payı var. Intel tüm çabalarına rağmen bir türlü Android piyasasında arzu ettiği başarıyı yakalayamadı.

Bundan yaklaşık bir sene önce Andy Rubin ile Intel CEO’su Paul Ortellini Intel Developer Forum’da Intel tabanlı bir Android telefonu tanıtmışlardı. Peki o zamandan bugüne ne değişti? Cevap değişen pek bir şey olmadığı. Prototip cihazların dışında piyasaya sürülen herhangi bit telefon olmadı. Samsung ve HTC gibi firmalar kendi telefonlarında daha çok ARM teknolojisini kullanmayı tercih ettiler. 

Intel’in Motorola ile giriştiği bu son ortaklık firmanın Android telefon sektöründeki bahtsızlığını tersine döndürebilir. Intel’in Motorola ile olan birlikteliğinin aynı zamanda Google ile ortaklık anlamına geldiği gözden kaçırılmamalı. Android’in yaratıcıları iştirakleri olan Motorola’da kullandıkları Intel altyapısı ile akıllı telefon piyasasında inovasyona yön verecekler. Bu anlamda önümüzdeki Salı günü yapılacak olan etkinlik önem taşıyor. Tanıtılacak olan ürünün Motorola’nın yeni kaptan gemisi ürünü olması ihtimali var.

Yeni modelin bu anlamda RAZR M gibi orta sınıfta yer alan bir telefon olmasını beklemiyorum. Salı günü tanıtılacak olan telefonun gerçekten özel bir ürün olacağı inancındayım. Peki ama ne tanıtılacak? Bir süredir Motorola’nın dünyanın ilk kenar çerçevesine sahip olmayan %100 ekran kullanımı veren bir telefon üzerinde çalıştığı konuşuluyor. Motorola’nın ‘Sizi köşeye taşıyacağız’ ve benzeri sloganlarında hep bir kenar vurgusu var. Bu tip bir telefonun Salı günü tanıtılıp tanıtılmayacağı konusunda emin olmak çok zor ama eğer gerçekten böyle bir ürünün lansmanı yapılırsa işte o zaman bu bizim için çok büyük bir haber olur.

Peki ama ne? Bence kesinlikle yüksek fiyat aralığında pazarlanacak üst düzey bir ürün. Bu noktada daha fazla konuşulacak bir şey yok. Intel ve Motorola’nın akıllı telefon devrimi önümüzdeki Salı günü başlıyor. Bu yeni hareket global anlamda büyük bir etki yaratsın ya da yaratmasın Intel için mobil sektörde başarıyı mutlaka getirecektir. Önümüzdeki Salı günü ben yine burada olacak ve sizleri gelişmelerden haberdar edeceğim.

 

Fotoğraf: Motorola’nın tanıtım videosundan alınmış bir ekran görüntüsü

No comments

Yeni yorum yaz:

This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. More info

Got it!