This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. OK
2 Shares No comments

[İnceleme] Sims FreePlay ve Simpsons Tapped Out Karşılaştırması

Bugün sizlerle Electronic Arts'ın iki ağır topu, Google Play Store'da en popüler ücretsiz popüler uygulamalardan ikisi, Sims FreePlay ve Simpsons Tapped Out oyunlarını paylaşacağım. Yazının sonunda da kendi adıma hangisinin daha iyi olduğunu birlikte göreceğiz.

simpsons teaser

Sonuç için yazının sonunu beklemeye gerek yok, kazanan belli: Simpsons. Çünkü ben ağır bir Homer hayranıyım. Şaka bir yana bir tarafta yılların en kült bilgisayar oyunlarından biri Sims, diğer tarafta ise televizyonun vazgeçilmezleri arasında girmiş Simpsons. İlki ücretsiz uygulamalarda 78. sırada; ikincisi ise 6. sırada. Sims ile başlıyoruz.

1) Sims FreePlay

Sims'i eminim içinizde herkes en azından denemiştir. Herkesi sarmaz, biraz monotondur. Daha da kötüsü oynadığınız karakter er ya da geç (para hilesi uygulasanız dâhi) depresyonla tanışır ve orda burda ağlamaya başlar. Oyunun bu kötü yönlerinin dışında aslında oyuncuya kazandırdığı atmosferdir asıl oyunun güçlü yanı.  

sims1
İşte benim oluşturduğum marjinal karakter.

Oyuna bilgisayar oyunundaki olduğu gibi karakter yarataarak başlıyorsunuz. Şunu belirtmeliyim ki yüzlerce seçenek ile binlerce farklı varyasyona sahip karakterler oluşturabilirsiniz. Bu da daha oyuna başlar başlamaz oyundan keyif almanızı sağlıyor.

sims2
Buz dolabına tıkladığınızdaki seçenekler

Karakteri seçer seçmez karşınızda yine bilgisayar oyunundaki gibi bir ev beliriyor. Fakat ev ile ilgili bir değişiklik yapamıyor ve evin içinde bulunduğu alandan dışarı çıkamıyorsunuz -ki bu da sizi biraz kısıtlı hissetmenize neden oluyor.

sims3
Köpeğim Bobi'yi severken

Benim Sims'in bilgisayar versiyonunda en çok sevdiğim şey komşularla ve arkadaşlarla iletişim olanağı. Fakat mobil sürümde bu mümkün değil. Sizi bu yönden tatmin edecek tek şey köpeğiniz oluyor.

sims4
Yakın görünüm gerçekten çok iyi. - Hayatınıza gömülü gelen TV

Oyunda grafikler ve müzikler hemen hemen bilgisayardakinin aynısı, yani mobil cihazlara göre çok başarılı diyebilirim. Fakat dediğim gibi oyuna çok emek sarfedilmiş olmasına rağmen oyuncu kendini kısıtlı hissediyor. Karaktere bir şey yapmasını söylüyorsunuz ve karşılığında bazı puanlar kazanıyorsunuz ama hepsi bu. Halbuki Simpsons Tapped Out sizi gerçekten diri tutuyor:

2) Simpsons Tapped Out

Oyunu tıkladığınızda giriş ekranı açılır açılmaz oyun dosya indirmeye başlıyor. Bu dosya tamamlandıktan sonra da yine oyununa yakışır bir hikaye önünüze geliyor. Homer'ın işte yaptığı hatayla tüm Springfield nükleer patlamanın etkisiyle yok oluyor ve size düşen şehri sil baştan yaratmak.

simpsons1
Oyun çizgi film ile bire bir aynı.

Oyundaki ana faktör ise oyunun sizi sürekli senkranizasyona tabii tutması. Oyun real-time türü olduğu için sizin karakterlere verdiğiniz görevler belli bir süre alıyor. Karakterlere bu işleri yaptırmanızın nedeni de karşılığında para, tecrübe ve donut kazanmak. Ancak böylelikle şehri büyütüp eski şekline sokabiliyorsunuz.

simpsons2
Günlük görevlerden bazıları

Tüm karakterlerinizi bu görevlere atadığınızda ve inşa edebildiğiniz kadar bina inşa ettiğinizde oyundan çıkıyorsunuz. Karakterlerin yaptığı işler bittiğinde de bildirim çubuğunuza ansızın işin bittiğine dair mesajlar düşüyor. Bu bildirimler -örneğin Homer'ın wohoo tarzı coşmalarıyla- geldiğinde ortamda saçma durumlar çıkabiliyor (benim başıma geldi). Bu yüzden dilerseniz bu bildirimleri kapatabiliyorsiniz.

simpsons3
Apu her zamanki gibi kederli, Homer her zamanki gibi keyfe keder.

Electronic Arts, Sims'te olduğu gibi bu oyuna da çok emek harcamış. Grafik ve sesler gayet iyi ve atmosfer sizi çekiyor. Daha da önemlisi oynanabilirlik ve eğlence faktörü son derece iyi. Oyun size hangi karakterin neyi istediğini ve bunun için neyi yapması gerektiğini söylüyor, size kalan şey ise dilerseniz tüm hikayeyi okumak veya hızlıca söylenilen yerlere tıklamak. 

Oyun hakkında söylenecek çok şey var fakat belki üzerinde durulması gereken şey yine atmosferle ilgili. Dizinin atmosferi ve espri anlayışı tamamen oyuna aktarılmış. Bunu oynadığınızda daha iyi anlayacaksınız.

Sonuç

Dürüst olmak gerekirse Simpsons'tan çok daha fazla zevk aldım çünkü beni oyunda tutmayı başardı. Bir şekilde bende yeni karakterleri oyuna getirme ve şehri inşa etme isteği uyandırdı. Tek kötü yanı oyundaki yükleme süresi biraz uzun sürüyor ve oyunu her kapatıp açtığınızda bu yüklemeyi tekrar beklemek zorunda kalıyorsunuz. Bu da önceden de belirttiğim gibi oyunun sürekli senkranizasyon yapmasından dolayı. Sims'te ise dediğim gibi kendinizi biraz kısıtlı hissediyorsunuz. Fakat bu durum sizin bu ücretsiz oyunu cihazınıza indirip denemenize engel olmamalı. Her şeyden önce ben hiçbir zaman bir Sims tutkunu olmadım.

İki oyunda da ilk indirdiğiniz dosyalardan sonra ayrı ayrı dosya indirimi var ve bu ekstra dosyalar kesinlikle ufak değil. Bu yüzden mutlaka WiFi'ya ihtiyacınıız olacak. Sims'in ilk dosyası yaklaşık 26 MB, Simpsons'ınki ise yaklaşık 39 MB büyüklüğünde.

Sims FreePlay'i indirmek için buraya
Simpsons Tapped Out'u indirmek için buraya tıklayın.

(Fotoğraf hakları: Electonic Arts Inc)

2 Shares

No comments

Yeni yorum yaz:

This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. More info

Got it!