This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. OK
3 Shares 1 Comment

Siyah duvar kağıdıyla pilden nasıl tasarruf edilir?

Ekranınızı matem havasına büründürerek pil tasarrufu yapabileceğinizi biliyor muydunuz? Koyu renkli duvar kağıtları, arayüzler ve temalarla kimi ekranlarda pilden tasarruf edilebilir. Maalesef bu her ekranda mümkün olmuyor. Gelin hep beraber bu konuyu biraz irdeleyelim.

samsung galaxy note3 bateria
Telefonunuz AMOLED ekranlıysa şarjdan tasarruf etmenin birçok yolu var. / © Techkiddy - AndoridPIT

Öncelikle ekran teknolojilerine bir atalım. Bu yazının konusu olmadığı için bu teknolojileri ayrıntılı olarak ele almayacağız. Akıllı telefon pazarında ekranların hemen hemen hepsi AMOLED ya da LCD teknolojisini kullanıyor –fakat kullanıcıların çoğu seçtikleri duvar kağıtlarının, evet yanlış duymadınız duvar kağıdı, kullanılan telefondaki ekranın teknolojisine bağlı olarak pil ömrünü uzatacağını bilmiyor!

İlk olarak LCD teknolojisi. LCD -Liquid Crystal Display (Sıvı kristal ekran) kelimelerinin baş harflerinden oluşuyor ve televizyonlarımızda, monitörlerimizde vs. kullanılan teknolojinin aynısı. İsmindende anlaşılacağı gibi, sıvı kristal ekranlar -kendi kendine ışık yaymaktan ziyade-  arkalarındaki bir ışık kaynağından gelen ışığı ileten kristallerden oluşur. Bunun anlamı telefonunuzun veya tabletinizin ekranındaki siyah görüntü bile aslında kristallerin arkasından yayılan koyu ışık. Bu sebeple LCD ekranlar tam olarak “siyahı” gösteremezler. Ayrıca her piksel sürekli aydınlatıldığı için adeta bir enerji canavarı gibi şarjımızdan yer.

AMOLED'e gelince, ismi Active-Matrix Organic Light-Emitting Diode (Aktif-matris organik, ışık yayan diyot) kelimelerinin baş harflerinden gelen bu teknoloji, televizyonlarda da bulunsa bile daha çok akıllı telefonlarda kullanılıyor. Örneğin Samsung telefonlarının ekranları genellikle AMOLED. Adından da anlayacağımız üzere bu tip ekranlar içerisinden akım geçtiğinde ışık yayan organik materyallerden oluşuyor – elektroışıma. AMOLED ekranlar arka aydınlatma olmadan piksel piksel aydınlanabildiğinden, siyahlar gerçek “siyah” oluyor. Bu aynı zamanda AMOLED ekranlardaki her bir piksel her an çalışmadığından şarjdan tasarruf anlamına geliyor.

amoled battery
Parlak duvar kağıtları göze güzel görünür fakat şarjımızı yiyip bitirirler / © AndroidPIT

Muhtemelen konunun nereye gittiğini anladınız: Eğer AMOLED ekranlı bir cihaz kullanıyorsanız, siyah ya da koyu renkli duvar kağıdı ve tema kullandığınızda enerji tasarrufu sağlayabilirsiniz. XDA Developers’daki arkadaşlarımız ufak bir deney yapmışlar ve AMOLED ekranda %20 parlaklık seviyesinde siyah bir duvar kağıdı kullandığınızda %6, tam parlaklık seviyesinde %8 enerji tasarrufu yapabileceğiniz bulmuşlar. Bu sonuçlar ekranın sürekli açık tutulmasına dayandırılarak elde edilmiş, fakat temelde değerler sabit olarak kabul edilemez. Başka bir kişinin yaptığı farklı yöntemlerle yapılan testlerde gün boyu pil tasarrufu %18 civarında bulunmuş.

LCD ekranlar için pil tasarrufu sağlayan duvar kağıtlarından n’aber diye sorduğunuzu duyar gibiyim? Maalesef LCD ekranlar arka aydınlatma sistemine dayandığından batarya tasarrufu için yapabileceğimiz pek birşey yok. Yapabileceğiniz tek şey cihazınızın güç tasarrufu ayarlarını açmanız ve gün boyu ekranı açık tutmamaya özen göstermeniz. Tek güzel haber hayal edebileceğiniz en parlak duvar kağıtlarını ve temaları kullanabilirsiniz çünkü pil tüketiminizde pek bir fark yaratmayacak. Şarj tasarrufuna sıkı sıkıya yapışmış, kasvetli ekranlarıyla AMOLED kullanıcılarını hayal edin. Sadece onları zevkle seyrederken şarj cihazınızdan fazla uzaklaşmamaya özen gösterin!

amoled battery black wallpaper
Heyecan verici gözükmeyebilir ama havalı. Üstelik düz siyah olmak zorunda değil, koyu olsun yeter. / © AndroidPIT

AMOLED sahiplerinin şarj ömrünü uzatmak için yapabilecekleri başka şeyler de var; mümkün olan uygulamaların temalarını olabildiğince koyu yapmak gibi. Eğer uygulama yığınınızın görünümlerini değiştirirseniz (ya da aynı işlevi gören ve bu işlemi yapmanıza imkan veren uygulamaları yüklerseniz) şarjınızdan daha da fazla tasarruf edebilirsiniz. Sonuçta vaktimizin çoğunu ana ekrana bakarak değil uygulamalarda geçiriyoruz. Ayrıca kullandığınız cihaza ve uygulamalara bağlı olarak mesaj ve e-mail arayüzlerini koyu zemin üzerine beyaz yazı şeklinde ayarlayabilirsiniz.

Bu testi kendi başınıza keşfetmenin en kolay yolu cihazınızı tam şarj edip şarjı tamamen tükendiğinde şarjınızın ne kadarının kullanıldığına bakmak. Ayarlar menüsüne gidip “cihaz ayarları” kısmından bataryanızın durumunu kontrol edebilirsiniz. Ekranınızın kullandığı payın yüzdesini not edip,  cihazı tam şarj ettikten sonra siyah bir duvar kağıdı seçin ve uygulamaların görünümlerini olabildiğince koyu bir görünümle değiştirin.

amoled battery brightness
Ayrıca ekran parlaklığını ayarlayabilir, uygulama görünümlerini değiştirebilir, güç tasarruf modunu açabilirsiniz © AndroidPIT

Ayrıca cihazınıza daha koyu bir tema yükleyip, ekran aydınlatma sürelerini  değiştirip,  ekran parlaklığınız için güç tasarrufu modunu etkinleştirin ve bir kez daha şarjınızın tamamen bitmesini bekleyin ve işlemin sonunda ekranınızın matem havasında bataryanızın yüzde kaçını harcadığını not edin. Eğer gözle görülür bir fark varsa bu ayarlarda devam etmeye değecektir. Doğal olarak şarjınız görüntü dışında diğer işlemler içinde sıkça kullanılmaktadır. Dolayısıyla sonuçlar sizin telefonunuzu kullanma alışkanlıklarınıza bağlı olacaktır. Fakat her halükarda bir miktar tasarruf olacaktır.

Bu öneriler şarj ömrünüzü uzatmada size yardımcı oldu mu? Şarj ömrünü uzatmak için başka önerileriniz varsa lütfen yorum kısmında bizimle paylaşın.

1 Comment

Yeni yorum yaz:

This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. More info

Got it!