This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. OK

SkyDrive: Microsoft ve Android’in evliliği

Bir süredir, mobil cihazlar pazarında üç büyük isim mevcut: Google, Microsoft ve Apple. Hepsinin destek uygulamalarına ilaven, çevrimiçi marketleri var. Bu seferki testimizde, Cloud deposuna erişimi sağlayan, Microsoft’un Android uygulaması SkyDrive’ı test ettik.

Not

Artı

  • Okunaklı
  • Kullanımı kolay
  • Harika tasarım
  • Microsoft ekosistemiyle uyumlu

Eksi

  • Google Drive'da daha az özelliği var
Test edildiği tarih Android Sürümü Root Modifikasyonlar Test edilmiş sürüm En son sürüm
Samsung Galaxy Note 2 4.2.2 Evet CyanogenMod 1.1 Cihaza göre değişir

Özellikler & Kullanım

Bu tip hizmetler, iş için gitgide daha önemli hale geliyor. Bu büyük isimlerin müşterilerini ellerinde tutabilmeleri için yeni rekabet alanlarında yarışması gerekiyor. Bu da genel olarak donanımla oluyor, en azından Apple için bu şekilde. Microsoft ve Google da dolaylı yoldan lisans yöntemiyle ya da Android cihazlarıyla para kazanıyor. Ancak müşteriler fikrini değiştirirse dengede nasıl bir değişim olur? O zaman bir şirket müşterisini elinde nasıl tutar? Tabii ki hizmetler yoluyla. Bu ekosisteme giren herkes, müşterinin her an elden gidebileceğini hesaplayarak işe girmeli. Bunun için, çoğu şirket uygulamalara ve servislere yatırım yapıyor. Google ve Microsoft da birçok farklı uygulama için, hatta farklı işletim sistemleri için, rekabet zemini oluşturuyor.

skydrive 1
© AndroidPIT

SkyDrive ne yapabiliyor, ne yapamıyor? Kısaca söylemek gerekirse, Google Drive, Google’ın online market uygulaması, çok daha fazla şey yapabiliyor. Ama SkyDrive’ın en iyi özelliği, çok kolay bir şekilde dosyalar y aratabilmek, belge indirmek ve yüklemek. Tabii belgeleri düzenlemek için tarayıcı kullanmanıza da gerek kalmıyor. Apple’ın iCloud’undan farklı olarak, herhangi bir Android kullanıcısı SkyDrive’a ulaşabiliyor, resim yükleyip indirirken, boyutlarını küçültebiliyor,  sosyal medyada ve uygulamada paylaşabiliyor.

Ekran & Kontroller

Microsoft’un yeni tasarımını beğenip beğenmemek biraz zevkinize kalmış. Ben daha açık ve okunaklı bir görünümü olduğu için minimalist tasarımını şahsen beğeniyorum. Android için SkyDrive, Google’un tasarımıyla karşılaştırılamaz ama gene de iyi görünüyor. Kontroller eş derecede iyi. Liste şeklinde izleme ya da büyük boyutta izleme seçenekleri arasında kolayca geçiş yapabiliyorsunuz, dosya yükleyip, yaratabiliyor ve güncelleyebiliyorsunuz. Bu kontroller için ekranın alt kısmında dört tane tuş var. İyi tasarımı ve kolay kullanım özellikleri sayesinde uygulamayı rahatça keşfedebiliyorsunuz.

Hız & İstikrar

Aylardır cihazımda, Android için SkyDrive sorunsuz bir şekilde çalışıyor. Uygulama gayet hızlı ve bir kere bile kendi kendini kapamadı.

Fiyat/Performans Oranı

SkyDrive ücretsiz ve reklam vermiyor. Google Play Store’dan indirebilirsiniz.

Son Söz

Google Drive, SkyDrive’dan daha fazla özellik sunuyor. Hem belge düzenliyor, hem dosyaları işaretlemenize izin veriyor, hem de favorilerin dosyası oluşturulabiliyor. Eğer Android kullanıcıysanız ve iki servisten birini tercih edecekseniz, Google Drive kesinlikle daha iyi. Ancak Skydrive da temel özellikleri sunuyor ve Windows’la, Microsoft’la çok uyumla çalışıyor.

Karşılaştırabilir bir uygulama bilmiyoruz. Ama eğer siz biliyorsanız, bizimle paylaşırsanız seviniriz.   

1 Comment

Yeni yorum yaz:

This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. More info

Got it!