This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. OK

SMS bundan tam 20 sene önce hayatımıza girerek kitle iletişim teknolojisinde çığır açtı. İlk SMS tam olarak 1992 senesinin 3 Aralık günü Neil Papworth tarafından gönderilen "Mutlu Noeller" yazılı SMS'ti. Tabii SMS'in 20. yaşını kutlarken SMS ile eşleşen diğer bir efsane Nokia 3210'u burdan anıyoruz.

Gençken sevgililerimizle veya hoşlandıklarımızla haberleşmenin en revaçta yöntemi SMS'ti. O dönemde yanlış hatırlamıyorsam SMS başına 50 kuruş gibi bir meblağ ödüyorduk -ki bu da 10 liralık, 20 liralık kontöre göre her Türk gencini zorlayacak cinstendi. Sonrasında SMS furyası örneğin toplu bayram mesajı göndermeye sıçradı. Bu tabii bayram kutlamasının özündeki anlamı bayağılaştırdı. İçinde bulunduğumuz son etapta ise işin içine 3G ve data paylaşımı girdikten sonra (WhatsApp, Gtalk, Viber, Facebook Messenger... vb gibi uygulamalar girince) SMS'in önemi azalır gibi oldu. Fakat bu sefer de (aslında çok önceden beri de olan) bedava SMS kampanyaları devreye girdi. Sonuç? Sonuç: Türkiye 2011 rakamlarına bakıldığında kişi başı günde 212 SMS ile "Avrupa Şampiyonu"!

SMS ile gelen gözle görünür başka bir sonuca daha parmak basmak gerekiyor: SMS yazarkenki kısaltmalar. Slm, nbr, kib, iim, diil, ewet, ewt (büyük ihtimalle W harfi E'nin yanında olduğu için), olm, olum, c u, bye, by... Malesef bu şekilde yüzlercesi türedi. Tabii kolay olmasından dolayı bunlardan birkaçını ben de sürekli kullanıyorum ama yaşım büyüdükçe Türkçe'yi doğru kullanma konusunda biraz daha bilinçli hale geldim. Mesela bu yazının üzerinden iki defa geçeceğim(!), hatamı bulursanız yandım.

Ben günde ortalama 4-5 SMS atıyorum (bedava paketim var), peki ya siz?

(Photo : stock exchng)

4 comments

Yeni yorum yaz:
  • @araz: Evet aynen sms kullanımınin devam edeceğinin bir göstergesi de aynen dediğin gibi data kullanmayan arkadaşlar. Herkesin dataya geçmesi bence bir hayli zaman alacak. Gerçi durum sende öyle değil gördüğüm kadarıyla. :)

  • @harun: Ben kaç sms'im olduğunu dahi bilmiyorum. :)

  • Araz 05.Ara.2012 Link to comment

    Whatsapp kullanmayan arkadaslarima sms atiyorum. Ama yuzde 90'ı kullandigi pek smsci sayilmam

  • 1000 sms olan bi konusma paketim var, whatsapp yüzünden sms hakkımı tam olarak kullanamıyorum ama olsun 1000 sms yine güzel :-)

This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. More info

Got it!