This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. OK

Snapchat'in yeni özelliği Discover nedir? Nasıl kullanılır?

Gün geçtikçe kullanıcı sayısında büyük artışlar yaşanan yeni sosyal medyaplatformlarından Snapchat sosyal kısmında fazlasıyla başarılı bulunuyordu. Artık bu başarıya doymuş olan firma biraz da medya kısmına odaklanmak istemiş.

snapchat a discover adinda yeni ozellik eklendi 705x290
Discover / © Snapchat

Snapchat'e gelen son güncelleme ile Discover özelliğini ekleyenmesiyle CNN, MTV, Cosmopolitan, Daily Mail, Bleacher Report, Food Network, National Geographic, People, Vice, Yahoo! News ve Fusion gibi dünyadaki en büyük medya şirketlerini Snapchat'e taşıyarak günlük haberlerden ve gelişmelerden de yararlanmanıza olanak sağlayacak.Özellikle hanımların dikkatini çekecek olan Food Network, her gün farklı yemek ve tatlı tarifleri sunacak.

Screenshot 2015 01 28 03 32 52
Discover / © Snapchat
  • Nasıl Kullanılır?

Eğer bugün bir güncelleme yaptıysanız takip ettiğiniz kişilerin snaplerini gördüğünüz sağ bölümün sağ üst köşesinde yuvarlak bir işaret eklendiğini farkedeceksiniz.

Bu sağ bölüme tıkladığınızda (ya da parmağınızı sağdan sola doğru bir kaydırma hareketi daha yaparak) ise sizi farklı bir sayfa karşılayacak. Bu da yukarıdaki görseldeki Discover. Bu bölümü kullanabilmek için size yardımcı olacak bölüm ise tam ortadaki Snapchat logosu. Buna bir kez tıklayarak açılacak olan videoda size neler yapmanızı gerektiğini gösteren Snap çıkıyor ve bu bölümü nasıl yönlendirebileceğinize dair bilgiler sunuyor.

Screenshot 2015 01 28 03 33 000
Discover / © Snapchat

Yukarıdaki görsel de de olduğu gibi Discover bölümündeki herhangi bir icona tıkladığınızda parmak hareketleriyle haberler arası geçiş yapabileceksiniz.

Detaylı anlatmak gerekirse; yukarıdaki görseldeki medya şirketlerinden birinin logosuna tıkladığınızda sizi o medya şirketine ait bir haber karşılayacak. Öncelikle haber başlığını ve bir Snap videosunun eşlik edeceği bu bölümde yer alan haberin ana konusunu görebiliyoruz. Yukarı doğru parmak hareketimizle ilgili haber ve bilgiye ulaşabilıyor, yazılı olarak okuyabiliyor, ya da ilgili haber ile ilgili uzun videoyu izleyebiliyoruz. Ayrıca sağdan sola doğru bir parmak hareketiyle o şirketin diğer haberlerine de bakabiliyoruz. (Toplam 6 haber bulunuyor)

Screenshot 2015 01 28 03 34 13
Discover / © Snapchat

Haber bölümünden çıkmak için ise yukarıdan aşağıya doğru bir kaydırma yaparak Discover'ın ana ekranına dönebiliyoruz. Aynı zamanda o bölümdeki tüm haberler bittikten sonra tekrar bir sola doğru kaydırma hareketi ana ekrana dönmenizi sağlayarak iconun rengini tersine çevirerek o bölümü okuduğunuzu anlamanızı sağlıyor.

Sonuç olarak gerçekten çok güzel bir medya sistemi oluşturan Snapchat, büyük ihtimalle kısa süre içinde Discover'daki medya servis sayılarını arttıracaktır. Zamanla Türk medya şirketlerinin de yer alacağını düşündüğümüz bu servis ile çok farklı bir sosyal medyacılık alanı da açılmış oldu.

No comments

Yeni yorum yaz:

This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. More info

Got it!