This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. OK

[Söylenti] Gaikai + Sony = Android’de PS3 Oyunları

Hepimiz oyunların geleceğinin mobil cihazlarda olacağını ve cloud oyun platformunun download gerekmeksizin sayısız oyuna kapı açtığını biliyoruz. Cloud temelli oyunlar şimdiden OnLive isimli servis aracılığıyla Android kullanıcılarının hizmetinde. OnLive bir yandan iyi bir potansyel sergilerken, öbür yandan Sony’nin Gaikai platformu grafik açısından çok daha hızlı ve Sony ile ortaklığı olduğu için Android kullanıcılarının Android cihazlarında ve PS3’te oynayabilmesini mümkün kılıyor.

Hız, hardcore oyunlar akla geldi mi çok önemli ve Gaikai rakiplerine nazaran inanılmaz bir hız vaadediyor. Burda ilk jenerasyon cloud servislerine nazaran lag bazında ne kadar hızlı olduğunu görebilirsiniz. Görünen o ki Gaikai bir konsol kadar hızlı, ki bunu da NVIDIA’nın GeForce Grid teknolojisine borçlu.

Sony, Gaikai’yi 380 milyon dolara geçtiğimiz Temmuz ayında satın aldı ki bu çok büyük ihtimalle senelerdir aldıkları en iyi karardı. Birçok PS3 oyunu şimdiden Gaikai’ya entegre edilmiş durumda. Şimdi ise bu teknolojinin nasıl kullanılacağı Sony’ye kalmış. Tüm oyun kütüphanesini tüm Android cihazlara sunabilir veya sadece kendi Sony cihazlarında sunabilir. Tahminimiz Sony’nin Gaikai’ı ilk etapta sadece Sony’ye özel yapacağı daha sonrasında ise tüm Android cihazlarda kullanıma açacağı yönünde. Bu şekilde hem bu sene IFA’da görücüye çıkacak tabletleri Xperia Tablet S’e de iyi reklam yapmış olur. hem de ileride Android oyun topluluğundan kar elde edebilir.

Gaikai, PC ile halihazırda erişilebilir durumda ve Gaikai’ın Google Play’de -Sony tarafından tamamen satın alınmadan önce- bir uygulama sunması bekleniyor. Bu birleşmeden önce şirket EA, Intel, Ubisoft, LG ve Samsung’la ortaklık anlaşması imzalamıştı.

Eğer Sony PS3 oyunlarını sadece yeni çıkartacakları Tablet S’e yaparsa, işte o zaman, evet, bu çok iyi bir strateji olur. Merakla bekliyoruz!

Kaynak: Android and Me

No comments

Yeni yorum yaz:

This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. More info

Got it!