This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. OK

Para yerine zamanın geçerli olduğu alternatif bir dünya kulağınıza nasıl geliyor? İnsanların yetenek ve tecrübelerinin önem kazandığı, zamanın her şeyin temelinde değerlendirilmesi amacını taşıyan, Türkiye'nin en heyecan verici online projelerinin başında yer alan ve günden güne büyümekte olan sosyal ağ ''Zumbara'' ile söyleşimizi kaçırmayın.

 

 (c) Zumbara

AndroidPIT Türkiye olarak Zumbara yani ''Zaman Kumbarası''nın kurucusu olan Ayşegül Güzel ile günden güne büyümekte olan sosyal paylaşım ağı üzerine gerçekleştirdiğimiz kapsamlı söyleşinin karşılıklı diyalog şeklindeki ayrıntılarını aşağıda okuyabilirsiniz.

AndroidPIT: Merhaba Zumbara ve merhaba Ayşegül! Öncelikle bize bu söyleşi için zaman ayırmış olduğun için kendi şahsım ve AndroidPIT Topluluğu adına sana çok teşekkür ediyorum. Zumbara benim gözümde Türkiye'de gelişmekte olan en özgün online platformların başında geliyor. Bu bağlamda her ne kadar farklı segmentlerde yer alıyor olsak da sitenizin ve Zumbara Topluluğu'nun gelişimi beni ve günümüz teknoloji dünyasının gitmekte olduğu istikametin en belirleyici unsurlarından olan ve 2007 yılında Google tarafından tanıtıldıktan sonra tüm dünyada ve de ülkemizde akıl almaz bir hızla büyüyen Android mobil işletim sisteminin Türk kullanıcılarını çatısı altında toplayan ve günden güne büyüyen AndroidPIT Topluluğu'nu yakından ilgilendiriyor.

Öncelikle bizlere Zaman Bankacılığı konseptini ve de Zumbara vasıtası ile Türkiye ile buluşmasını anlatabilir misin?

Zumbara: Zumbara, İspanyada çalıştığım dönemde karşılaştığım zaman bankaları fikri ile ilk kez hayatıma girdi. O dönemde kendi mahallemde zaman bankası fikrini uygulamaktaydım. Prensiplerinden çok etkilendiğim bu fikri bir sosyal ağ ile birleştirmek ve zaman bankası 2.0'ı yaratmak nasıl olur’u hayal etmeye başladım. Üniversiteden yakın arkadaşım olan ve o dönemde Google İrlanda'da çalışan Meltem Sendağ ile ilk planları yapmaya başladık ve böylelikle Zumbara yolculuğu başlamış oldu.


Zumbara'nın kurucusu Ayşegül Güzel

Zumbara (Zaman Kumbarası) para yerine zamanın kullanıldığı sosyal bir paylaşım ağı bir alternatif ekonomi hareketidir. Sistem birisine 1 saatlik yardım et. Karşılığında 1 saat kazan ve kumbarana at. Bu 1 saat ile topluluktaki dilediğin kişiden istediğin 1 saatlik servisi al mantığı ile işler.

Ben Filiz'e ne zamandır öğrenmek istediği ve benim severek yaptığım fotoğrafçılığa giriş dersi veriyorum 2 saat, Filiz karşılığında bana 2 saat ödeme yapıyor. Ben kazandığım bu saatleri kumbarama atıyorum ve ihtiyacım olduğunda çıkarıp 1 saati ile Meltem’den web sitesi geliştirme hakkında bir danışmanlık alıyorum, diğer 1 saati ile de topluluktaki başka bir kişiye evimdeki avizelerimi taktırıyorum.

Yani sistem alternatif bir ekonomik sistemdir. Para ile şu anki sistemde servis bazında yapabileceğimiz her şeyi zaman ile yaparız.

Şu an Zumbara'da 12.000 kişi, 8000'in üzerinde servis girmiş durumda. Haftalık olarak da 150 saatin üzerinde servis paylaşımı gerçekleşmekte.


Zumbara'nın İstanbul'daki Zaman Merkezi'nde Gerçekleştirilen toplantılara Zumbaracıların gösterdiği ilgi yüksek

AndroidPIT: Zumbara gibi interaktif ve de dinamik bir topluluğun içerisinde günümüz teknolojisinin özel hayatımızın hemen her alanına giren mobil cihazların (akıllı telefon ve tablet bilgisayar) kullanımı ve bugüne kadar oynadığı rol hakkında bize aktarabileceklerin nelerdir?

Zumbara: Mobil teknolojiler son yıllarda hak ettikleri değere ulaşmaya başladılar. Sürekli yanımızda bulunan ve bu anlamda webi yani bilgiyi ihtiyaç duyduğumuzda yanımızda bulmamızı sağlayan mobil teknolojiler sonyıllarda gelişen lokal topluluklar ve offline ve online dünya arasındaki sınırın kaybolması trendlerini de yakından desteklemekte. Özellikle eşler arası ekonomiler (p2p economies) etrafında kurulan topluluklarda, toplulukların oluşmasını sağlayan paylaşım kavramı ve ortak ilgi alanları her defasında coğrafi olarak lokalleşmenin önemini arttırıyor yanı sonuç olarak mobil teknolojilerin. Online dünyadaki davranışlarımızın her seferinde daha çok offline alışkanlıklarımızı etkilemeye başladığı günümüzde bu geçişi teknolojik olarak kolaylaştıran araçların başında da şüphesiz mobil teknolojiler gelmekte.

AndroidPIT: O zaman topluluk genişledikçe ve de paylaşımların çeşitliliği arrtıkça mobil cihazların Zumbara kullanıcılarının ''Zumabarasal'' aktivitelerde işini kolaylaştırabileceğini düşünüyorsun diyebilir miyiz?

Zumbara: Kesinlikle evet. Örneğin acil taleplerin ilgili kişilere zamanında ulaşması, aynı mekanı paylaşan ilgi alanı ortak kişilerin buluşmasını kolaylaştırması, Zumbara dünyasını paylaşan kişilerin birbirlerinin farkına varmasını sağlaması gibi bir çok katkısı var şüphesiz.


Zumbara üzerinde yapılan servis değişimleri sınır tanımıyor

AndroidPIT: Gördüğüm kadarıyla site üzerindeki paylaşımların kapsamı çok geniş ve sınır tanımayan bir yapıya sahiplerZumbara bünyesinde bugüne kadar tam olarak ya da büyük ölçüde teknoloji odaklı paylaşımlar gerçekleşti mi? Gerçekleştiyse bizlere biraz spesifik örnekler verebilir misin ?

Zumbara: Zumbara'da şu an en fazla servis bulunan kategori web ve teknoloji kategorisi. Bunlar basit web sitesi yapımı, blog hazırlama, bilgisayara format atmadan tutun da farklı programlama dilleri ile ilgili spesifik sorular, mobil aplikasyon geliştirme ile ilgili servisler gibi birbirinden farklı servisler görmek mümkün. Zumbarayı da orta vadede açık kaynaklı hale getirmek istiyoruz. Bakarsınız Zumbara'nın geliştirilmesinde de alternatif ekonomileri kullanmaya başlayabiliriz.

AndroidPIT: Teknoloji kategorisinin bu kadar ilgi çekmesi karşısında biraz şaşırdım. Peki  bu noktada sadece Zumbara'ya özel bir mobil uygulama fikrine nasıl bakıyorsun?

Zumbara: Bu geliştirme planlarımızın içerisinde bulunmakta. Topluluktan da bu konuda çok fazla talep aldık. şu an kodlama da yeterli kaynağımız olmadığı için orta vade planlarımızın içerisinde bulunuyor.

AndroidPIT: Türkiye'nin en heyecan verici projelerinden birisi olan ve aynı zamanda en özgün kullanıcılarından oluşan bir topluluğu bünyesinde barındıran Zumbara hakkında vermiş olduğun bu değerli bilgiler için çok teşekkür ederim.

Zumbara: Ben de sana teşekkür ediyor ve tüm AndroidPIT Topluluğu'na selamlarımı gönderiyorum.


Türkiye'nin en heyecan verici online projelerinden bir tanesi

AndroidPIT: Bu noktada söyleşi içerisinde geçen sorulardan bir tanesinin girişinde değinmiş olduğum gibi özgür bir yazılım topluluğu olan Android Habitatı içerisinde yer alan başta akıllı telefonları rootlamak ve de custom ROM adı verilen ve her cihaza özel olarak değişiklik gösteren programların kurulumu konularında zamanla Zumbara Topluluğu topluluğu bünyesinde servis paylaşımlarının başlayacağını düşünüyorum. Bu bağlamda Android özelinde Zumbara ve AndroidPIT üyeliklerini tek bir potada eritebilen kullanıcıların topluluk içerisinde olumlu paylaşımlar yapabileceği inancını taşıyorum. Tüm Zumbaracılara selam ve sevgilerimle...


Kullanıcılarının gözünden Zumbara platformundaki servis değişimi tecrüblerinden seçmeler

Günden güne büyümekte olan Zumbara'nın sanal dünyadaki mekanları:

 

Fotoğraf Hakları: Zumbara

No comments

Yeni yorum yaz:

This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. More info

Got it!