This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. OK

Sony'den 6,4 İnçlik Bir Dev: Xperia Z Ultra

Japon teknoloji devi Sony bugün resmen duyurduğu yeni cihazı Xperia Z Ultra ile devasa akıllı telefon segmentinde de iddialı olduğunu gösterdi. Sony'nin 6,4 inçlik küçük devi, tasarım anlamında şirketin amiral gemisi telefonu olan Xperia Z'nin çizgilerini taşıyor. Ancak başta ekran olmak üzere, cihazın tüm özellikleri Xperia Z'nin bir tık ötesinde. “Dünyanın en hızlı işlemcisi” olarak lanse edilen dört çekirdekli Snapdragon 800, 2.2Ghz işlemci ve 6.5 milimetrelik incelik bu özellikler arasında öne çıkıyor. 

Xperia Z Ultra black design3 hires
Sony'den dev bir telefon: Xperia Z Ultra! / © Sony

Yazılım

Sony, bu yeni cihazında Android işletim sisteminin en son sürümü olan Android 4.2'yi tüm büyük üreticilerden alışık olduğumuz şekilde kendine ait arayüzle besleyerek kullanıyor.

Donanım

Xperia Z Ultra'nın donanım özellikleri açısından en dikkat çekici yönü Sony'nin ünlü Bravia serisi televizyonlarında da kullandığı TRILUMINOUS teknolojisiyle üretilmiş olan ekranı. Bu teknolojinin özelliği ise ekranın o anda gösterilmekte olan videoyu otomatik olarak analiz edip, eksik pikselleri çok daha keskin ve canlı biçimde yeniden üretebiliyor olması. 1080 piksel çözünürlüğündeki ekran 6,4 inçlik boyutuyla telefonunda video seyretmeyi sevenlere hitap ediyor.

Dört çekirdekli Snapdragon 800, 2.2Ghz işlemcisiyle kullanıcılara yüksek hız vaât eden cihazın donanım açısından belki de en çok hayal kırıklığı yaratacak özelliği dahili belleğin kapasitesinin 16 GB olması. Ancak bu da diğer üst düzey cihazlarda olduğu gibi MicroSD kartla artırılabiliyor. Xperia Z Ultra'nın batarya kapasitesi 3000 mAh gibi gayet yüksek bir değer olsa da, o devasa ekranın bir pil canavarı olacağı da hesaba katılmalı. Şirket, Xperia Z Ultra'nın STAMINA teknolojisi sayesinde pilinin 11 saatlik konuşma, 5.5 saatlik video oynatma ve 120 saatlik ses dosyası oynatma kapasitesine sahip olduğunu iddia ediyor.

Xperia Z Ultra Lifestyle Mot6 hires
Televizyon gibi telefon! / © Sony

Kamera

Bu heyecan verici cihazın en sönük kalan özelliği ise sadece 8 MP kalitesinde resim veren arka yüz kamerası. Özellikle de Xperia Z'nin 13.1 megapiksellik kamerası düşünüldüğünde bu kameranın biraz zayıf kaldığı açıkça görülüyor. Videolar için HDR modunun da bulunduğu cihazın ön yüz kamerası ise 2 MP kalitesinde resim veriyor.

Tasarım

İşte Sony Xperia Z Ultra'nın en güçlü olduğu alanlardan biri de tasarım. Cihaz sadece üstün özelliklere sahip dev ekranıyla değil ekstra ince tasarımıyla da dikkat çekiyor. Tasarım açısından Xperia Z serisinin prensiplerinden şaşmayan Ultra'nın iki yanı sert camla kaplı ve serinin diğer cihazlarında olduğu gibi bu telefonun sağ kenarında da bir güç butonu bulunuyor. Metal kasaya sahip cihazın, su geçirmezlik, toza ve diğer küçük partiküllere karşı dayanıklılık özelliği de cabası.

0 Xperia Z Ultra
Sony'ye göre Xperia Z Ultra, dünyanın en ince Full HD cihazı! / © Sony

Fiyat, Satış Durumu ve Renkler

Sony Xperia Z Ultra'nın piyasaya çıkacağı tarih hakkında henüz kesin bir bilgi bulunmuyor. Cihazın 2013'ün üçüncü çeyreğinde yani Temmuz-Eylül ayları arasında kesin olarak piyasaya çıkması beklenirken, Türkiye'ye gelip gelmeyeceği ya da ne zaman geleceği konusu henüz belirsiz. Ultra'nın Avrupa başlangıç fiyatının ise 679 Euro (yaklaşık 1730 TL) olması bekleniyor. Sony, yeni amiral gemisi cihazını ilk planda siyah, beyaz ve mor renklerde üretecek.

Cihaz ofisimize ulaşır ulaşmaz çok daha ayrıntılı bir incelemeyi AndroidPIT.com.tr'de bulabileceksiniz.

Video: Xperia Z Ultra Reklam Filmi

Aşağıda Sony Xperia Z Ultra için hazırlanmış bir reklam filmini izleyebilirsiniz.


(youtube linki: tıklayınız)

Kaynak: Android Police

No comments

Yeni yorum yaz:

This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. More info

Got it!