This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. OK

Bu haberimiz Sony kullanıcılarının yüzünü asabilir. Japon teknoloji devinin dün resmi olarak paylaştığı bilgilere göre Sony aralarında çok da eski olmayan top modellerine desteği keseceğini bildirdi. 2012'nin amiral gemisi Xperia S ve onun bir boy küçüğü Xperia P desteğin kesildiği cihazlardan.

sony xperia p teaser
Unverkennbares Design: Die 2012er-Modelle von Sony (im Bild das Xperia P) bekommen keine Software-Updates mehr. / © AndroidPIT

Son zamanlarda Xperiablog.net sitesinden yayılan dedikodulara Sony Mobile tarafından da onaylama geldi. Yapılan resmi duyuruya göre Xperia arc S, Xperia S, Xperia SL, Xperia P, Xperia ion, Xperia acro S, Xperia go, Xperia J, Xperia miro, Xperia sola, Xperia tipo ve Xperia U modellerine gelecekte yazılım desteği verilmeyecek. Bütün bu cihazların ortak özelliği ise 18 aydan uzun süredir piyasada olmaları.

Bilindiği üzere Android dünyasında “görünmez” bir 18 ay limiti var. Android işletim sistemi barındıran cihazlar çok büyük bir ihtimalle 18 ayı doldurduğunda artık resmi yazılım güncellemesi almıyorlar. Fakat bu cihazlara (garantileri de tükendiğinden dolayı) custom ROM yükleyerek hala güncel tutmak da mümkün. Fakat uyaralım; custom ROM yükleme işlemi esnasında ters giden bazı durumlarda telefonunuz “Brick” yani tuğla haline (hiç kullanılamaz ve tamir edilemez hale) gelebilir.

Kaynak: Xperiablog

2 comments

Yeni yorum yaz:

This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. More info

Got it!