This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. OK

Sony'den Yılın İlk Çeyreğinde 312 Milyon $ Zarar

Sony 2012 yılının ilk çeyreği mali sonuçlarını kamuoyu ile paylaştı. Kendisini geçiş sürecinde olarak tanımlayan ve bu bağlamda yeniden yapılandırma faaliyetlerine ağırlık verdiğini vurgulayan firmanın zararı ise yazımızın başlığında da belirttiğimiz gibi 312 milyon Amerikan doları olarak açıklandı. Firmanın yılın ilk çeyreğindeki tüm ürün satışlarından elde ettiği satış rakamı ise 19.2 milyon dolar olarak gerçekleşti.

Sony geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre satışlarını yüzde 1.4 arttırmayı başarmış. Firmanın toplamda 143 milyon dolara karşılık gelen faaliyet giderleri toplam gelirler kalemini 270 milyon dolardan 79 milyon dolara geriletirken firmanın 2012 yılı için öngörmüş olduğu kar tahmini de 2.29 milyar dolardan 1.66 milyar dolara revize edilmiş oluyor.

Bu arada firmanın kar elde etmeyi başardığı alanlar da yok değil. Firmanın görüntüleme ve müzik sektörü ürünlerinde konsolide tablolarda kar gözükürken, mobil cihazlar, ev elektroniği ve de ev elektroniği bölümlerinde ise gelir tablosunun dibinde zarar görünmekte. Özellikle de oyun departmanındaki zarar oransal büyüklüğü ile dikkat çekici. Bu kategoride Sony ürünleri geçen sene aynı döneme göre %14.5'lik bir kayıba uğramış durumdalar. Görüntüleme segmentinde yer alan kamera ürünleri ise Sony'nin zararını adeta frenleyici bir rol oynamışlar. Sony'nin bu segment ürünleri üzerinde elde ettiği kar rakamı 160 milyon dolar.


Sony'nin yeniden yapılandırmaya verdiği önemi önemsiyoruz. Firmanın atacağı adımları mercek altında tutmaya devam edeceğiz.

 

Haber kaynağı: The Verge

No comments

Yeni yorum yaz:

This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. More info

Got it!