This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. OK

Sony Honami: Akıllı Telefon Pazarında Dengeler Değişebilir

Japon teknoloji devi Sony'nin iki süper telefon üzerine çalıştığı uzun zamandır konuşuluyordu. Bunlardan biri Togari kod adıyla anılan Xperia ZU, diğeri ve asıl heyecan verici olanı ise şimdilik sadece Sony Honami adıyla biliniyor. Dedikodular doğruysa Honami gerçekten dengeleri değiştirecek kadar üstün bir cihaz olabilir, ama beklenen özelliklere şöyle bir bakınca biraz ihtiyatlı yaklaşmakta fayda var. 

Sony Xperia i1 Honami mistaken for Nexus 5 before July event
Resimdeki cihazın Honami olduğu söylense de, kuşkuyu elden bırakmamak daha doğru olur. / © Phone Arena

Bilirsiniz, bazı düşler gerçek olamayacak kadar mükemmeldir, bazı planlar da gerçekleştirilemeyecek kadar büyüleyici ve hayalci. Sony'nin tasarladığı bu yeni modele ait olduğu iddia edilen özellikleri incelerken de bu bilgece sözleri akılda tutmakta sonsuz fayda var.

Bilgileri sızdıran Stefan Svartling'in kendi kişisel blogundaki habere göre, Sony Honami'nin son derece flu görünen bir fotoğrafı da sızdı. Ama biz bu fotoğrafın “fake” olabileceği ihtimalini hesaba katarak, teknik özelliklere şöyle bir göz atalım. 

Ekran 5 İnç, 1.920 x 1.080 (Full HD) Triluminos-LCD Teknolojisi, 2.000:1 Kontrast 
İşlemci Qualcomm Snapdragon 800, 2,3 GHz
Sistem RAM'i 2 GB RAM
Dahili Bellek 32 GB + microSD 
Kameralar 13-MP-Exmor-RS-Cybershot-Kamera, Xenon Blitz ve değiştirilebilir Objektif özeliği (arka kamera), 1080p-Exmor-R-Kamera, 2,2 MP (ön yüz kamerası)
İşletim Sistemi Android 4.2.2
Pil 3.000 mAh, geliştirilmiş STAMINA-Tasarruf Modu
Aksam Kırılmaz Cam, Xperia Z'de kullanılandan daha sağlam olan kırılmaz cam + Metal/Karbon 
Diğer Özellikler NFC, Bluetooth 4.0, Dual-Stereo-Lautsprecher, 4G LTE, so geçirmez ve darbeye karşı dayanıklı, Kızılötesi-Sensör

honami 1
Fotoğrafın özellikle flu çekilmiş olması, gerçek Honami'yle değil, bir "fake"le karşı karşıya olma ihtimalimizi artırıyor. / © Svartling Network

Rakamlar gerçekten etkileyici. Üstün donanımdan çok başka özellikleriyle öne çıkmaya çalışan Sony, bu kez bambaşka bir telefonla herkesin aklını almaya hazırlanıyor olabilir. İşlemci, sistem RAM'i ya da kamera gibi unsurların özellikleri piyasanın maksimum sınırlarında dolaşırken, 5 inçlik ekranı olan dev bir telefonda 3.000 mAh batarya özelliği sunmak bile başlı başına bir devrim. Kısacası bu söylentiler doğru çıkar ve Sony bu yıl içinde söz konusu cihazı çıkarırsa, birdenbire Galaxy S4 ve HTC One gibi piyasanın gözde Android telefonlarını bile gölgede bırakabilir.

Diğer yandan, cihazın Google'a ait Nexus serisinin bir sonraki telefonu olarak tasarlandığı ve Google-Sony ortaklığıyla piyasaya sürüleceğine dair bazı spekülasyonlar da yapılsa da, bu haberin doğru çıkma ihtimali düşük görünüyor.

Bana sorarsanız, Sony Honami, şimdilik kaydıyla, gerçeklik sınırları pek gözetilmeden, ideal akıllı telefon nasıl olurdu sorusunun cevabı olarak tasarlanmış durumda. Diğer yandan, haber doğruysa ve Sony, çok geç kalmaksızın, aynen bu özelliklere sahip bir cihaz çıkarırsa, akıllı telefon pazarında denklemler değişecek demektir.

Siz ne dersiniz? Sony Honami gerçek olabilir mi?

Vasıtasıyla Phone Arena Kaynak: Svartling Network

No comments

Yeni yorum yaz:

This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. More info

Got it!