This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. OK

Sony mobil cihaz bölümünü satıyor. Peki neden?

Akıllı telefon pazarı bıçak sırtı, bunu hepimiz biliyoruz. Bir yanda Apple diğer yanda düşük maliyetli Xiaomi ve OnePlus gibi Çinli üreticiler. Elbette bu durum yavaş fakat sağlam adımlar atan Samsun ve Sony gibi üreticiler için biraz tedirginlik verici. Yine de durumun Sony’nin mobil bölümünü satmayı düşüneceği kadar tedirginlik verici olduğunu düşünmezdik.

xperia design
 © Sony, ANDROIDPIT

Gerçekten de şu anda tam olarak bu oluyor. Reuters haberine göre Sony CEO’su Kazuo Hirai birleşme, ortaklık ya da bölümün tamamen satışı gibi seçenekleri düşünüyor. Xperia Z3 ve Xperia Z3 Compact gibi cihazlara rağmen genel tablo çok da iç açıcı görünmüyor.

Eğer bunun çok mümkün olmayacağını düşünüyorsanız BlackBerry ve Nokia örneklerini hatırlayın. İkisi de 90lar ve 2000lerin büyük isimlerindendi. Ve ikisinin de geçirdiği süreç ve şu anki durumu ortada. Keza Motorola da çok farklı değil. Zamanında piyasaya muhteşem cihazlar çıkarmasına rağmen eninde sonun Lenovo’ya gitti. HTC’nin çözemediği karlılık problemi de ayrı bir konu ki ona da aslında upuzun bir yazı yazılır.

Sony logo
 © Sony

Sony’nin mobil departmanı son 3 yıldır zaten alarm vermekteydi ve yaklaşık altı defa bütçe kesintisine gittiler. Bu yılda zaten CES 2015 sırasında üretim hızını düşüreceklerini söylemişlerdi. Bu yıl dramatik bir değişim yaşanmaz ve dünyada bir Sony çılgınlığı başlamaz ise tablo değişmeyecektir. Sony henüz gelen ciddi bir teklif olduğunu doğrulamadı ama büyük üreticilerin yakında kredi kuyruğuna girmeleri sürpriz olmaz.

Siz durumla ilgili ne düşünüyorsunuz? Sony neyi değiştirmeli, nerede hata yapıyor?

 

Kaynak: Reuters

2 comments

Yeni yorum yaz:
  • inanılmaz bi haber... yıllardır Sony'den farklı marka kullanmadım gelecekte cihazlarda ne gibi farklılıklar göreceğiz acaba...

  • çözüm ne olur bilemem ama sony hastasi olarak gercekten cok uzulurum böyle bisey olmamasi ümidi icindeyim şuanda.

This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. More info

Got it!