This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. OK

sony smartwatch

Android akıllı saati geliştirme fikrini gerçekten beğendik. Geleceği sanki yanımıza getiren bu konsept, Star Trek vari bir şekilde fütürist olarak tanımlanabilir. Beklentiler bu kadar yüksek olunca, bu saat ile birlikte kendimizi 21. yüz yıldaki James Bond gibi hissetmemizi umuyoruz. Sony SmartWatch akıllı saati için ilk düşüncelerimiz bu şekilde olurken, ingilice sitemizin editörlerinden Yan Matusevich ürünü denemek için fırsat bulmuş durumda.

Kendisinin deneyimlerini AndroidPIT.com.tr için biraz serbest şekilde çeviriyoruz:

Görsellik ve İşcilik:

İlk hayal kırıklğını burada yaşıyorum: “Gerçek” bir saat (ve kendisini saat gibi hissetiren bir ürün) beklerken, Sony SmartWatch saatinin çok ucuz görüntülü bir bileklik ile sunulması, beni maalesef şaşırttı. Ekranın bilekliğe takıldığından sonra, ani bir hareket yapmamaya özen göstermemiz gerekiyor. Yoksa havada uçuşan bir ekran ile karşı karsıya kalmamız, mümkün (kendim bizzat yaşadım).

Saatin Birkaç detayını daha paylaşayım: sadece 15.5 gram ağırlığı ile bu kategorideki en hafif cihazlardan biri olan Sony SmartWatch kolunuzda neredeyse hiç hissetmiyorsunuz. Kare şeklinde olan SmartWatch (36 mm x 36 mm, 8 mm kalınlık), gümüş-metal karışımı çerçeveye, ve bunun sayesinde en azından uzaktan bir kaliteli görüntüye, sahip.

İpod Nano ve bu boyutlardaki diğer cihazlara nazaran 1.3 inç (128 x 128 pıksel) ile küçük bir ekrana sahip olan Sony SmartWatch cihazında, ekranın kenarı büyük ebatlarda siyah olarak bırakılmış. Mantıksız biçimde kullanılmayan bir bölüm yaratılmış durumda. Sadece bununla sınırlı değil, ekranın eksileri. Gün ışığında ekran o kadar güçsüz kalıyor ki, saati okuyabilmek çok zorlu oluyor. Fakat bir “akıllı” saat ile saat kaç olduğunu ögrenmek bu kadar zorsa, bu cihazın anlamı nerede kalıyor?

sony smartwatch

SmartWatch cihazını çalıştırmak: Kullanım kılavuzu nerede?

Görüntü olarak idare eden SmartWatch, bakalım hangi özellikler ile donatılmış. Yeni cıhazını kullanabilmek için, ilk önce Android cihazının ile bağlantı kurmanız lazım. Sony SmartWatch ile edineceğiz bütün bilgiler SmartWatch ile bağlantılı akıllı telefonunuzdan gelecek. Bunun için, cihazınıza Sony LiveWare uygulamasını kurmanız gerekiyor. Tüm kurulum (buna çilekeş bir durum yaratan Bluetooth ile bağlanma da dahil) maalesef pek kolay olmuyor.

Bluetooth ile bağlanmak

sony smartwatch

Tabiiki ilk önce, Android cıhazınızda Bluetooth açık ve SmartWatch kapalı (Power tuşunu ekranın kararmasına kadar basın) olması gerekli. Gelelim zor bölüme. SmartWatch ile cihazınızı birleştirmek için, SmartWatch Power tuşunu Birkaç saniye basılı tutmanız gerekiyor. Problem burada oluşuyor zaten. Aynı tuşsla ürünü açıp kapıyoruz. “Pairing” moduna girmek için zamanlamayı tutturmak bir hayli sürebiliyor bu yüzden. Fakat birleştirmeyi gerçekleştirdikten sonra, işiniz kolaylaşıyor ve SmartWatch'ın hünerlerine göz atabiliyorsunuz.

SmartWatch uygulamaları:

SmartWatch için geliştirilen özel uygulamalar kısıtlı bir şekilde. Bunlardan bazıları Twitter, hava durumu, kaçırdığınız aramalar, SMS, takvim ve müzik çalar. Akıllı saate istediğiniz kadar uygulama (akıllı telefonunuzdaki Sony uygualaması ile) geçirmeniz mümkün. Saatteki her sayfada dört uygulamanın bulunmasından dolayı, yazıların tamamı görüntülenmiyor ve böylelikle görselliği bir hayli bozuyor. Aramalar ve mesajlar için uyarılmak çok kullanışlı olurken, Facebook veya Twitter uygulamları gayet gereksiz oluyor. Böyle küçük ekranın kullanımı bile zorken, yeni tweetleri ve Facebook güncellemelerini 1.3 inç ile okuması pek mümkün olmuyor.

sony smartwatch

SmartWatch – Hatalar ve Problemler:

Normal, “akılsız” saatinizi SmartWatch ile emekli etmek istiyorsanız, saatin ve akıllı telefonunuzun her daim birbirlerine belirli bir mesafe yakınlığında bulunmalarını, göz önünde bulundurmanız gerekiyor. Sadece kısa bir zaman için lavaboya gitmeniz bileö zorlu “Pairing” kısmını tekrarlamanız anlamına geliyor. İkizleri ayırmasanız da arada bir bağlantının koptuğu oluyor, fakat öyle bir durumda kendi kendine yeniden bağlantı oluşturuluyor.

Fiyat ve değerlendirme:

Belirttiğimiz hatalar ve problemler, Sony SmartWatch özellikleri için çekilecek durumda olsa da, bunun yaklaşık 100 avroluk bir fiyatla mümkün olmadığını düşünüyorum.

Şimdiki bildiğimiz saatlerin yerini alacak ve onları emekliye gönderecek akıllı saatlerin vizyonunu kaybetmiş değilim, fakat Sony SmartWatch için sadece söyleyeceğim bir şey kalıyor: İyi denemeydi, Sony!

sony smartwatch

No comments

Yeni yorum yaz:

This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. More info

Got it!