This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. OK

Sony'nin 2012'de piyasaya sürdüğü akıllı telefonlar arasında Xperia T ya da V gibi modeller olduğu gibi daha azıyla yetinmek isteyen veya daha küçük modellere yönelen potansyel bir kitle var. Bugün test ettiğimiz Sony Xperia U (Türkiye fiyatı bugün itibariyle -6 Aralık 2012- 600 TL civarında) bu tanımlara uyan modellerden biri.

Şubat ayında Barselona'daki Mobile World Congress'te tanıtılan ve Mayıs'tan itibaren satışa sunulan Xperia U, orta ve giriş seviye sınıf akıllı telefonlar arasında duran kompakt bir akıllı telefon. Ucuz telefon kategorisinde (180 - 200 Euro) yer bulamayacak kadar pahalı ve 300 Euro'luk bir üst sınıf akıllı telefonlardan daha küçük olmasıyla kendine özel bir boşluk (niche) bulmuş durumda.

Tasarım

İlk bakışta Xperia U'nun sıradan bir telefondan ayrılarak her şeyi yapabildiği görülüyor. 2012 Xperia modellerine benzer olarak dikdörtgen şeklinde ama bu sefer isteğe bağlı olarak parlak mor, siyah, sarı renklerini alan değiştirilebilen bir kapağı var. Üstteki kapağın yanısıra altta cihazla temasa geçtiğinizde yanan renkli bir bant var, yani kısaca bu utangaçlar için bir telefon değil.


Renkli bant değiştirlen kapağın üstünde

Kompakt olmasına rağmen 3.5 inç ekranlı Xperia U oldukça sağlam bir telefona benziyor. Kesinlikle ince olmamakla beraber -12 mm- elinize oldukça iyi oturuyor (112 mm x 54 mm ebatında). Tabii küçük eller bu açıdan şanslı, büyük parmaklılar klavyeyi kullanmakta biraz güçlük çekebilir. Tüy kadar hafif olmadığını da eklemem gerekir: Xperia U 110 gram ve elinizde bunu hissediyorsunuz.


Yandan görünüşü (telefonu tutan el benim elim değil :) )

Kullanılan materyal (plastik) iyi özellikle arka kapakta kullanılan madde kendini belli ediyor. Aynı şey montaj-eklentiler için geçerli değil. Arka kapağın ön akranla bir araya gelmediği durumlar oldu.

Performans & Teknik Özellikler

Önceden de bahsettiğim gibi ekranın büyüklüğü 3.5 inç ama çözünürlüğü 854 x 480 piksel; ki bu da bu kadar küçük ekran için yeterli bir çözünürlük. Pazarda bulunan en iyi ekran olmasa da bu fiyat aralığı için çok iyi bir ekran. Aynı şey işlemci (çift çekirdek 1 GHz) ve 512 MB RAM için de geçerli. Bu çok fazla talepkar olmadığınız sürece iyi bir performansı garanti ediyor. Temple Run gibi bir oyun, örneğin, oldukça akıcı çalışıyor ve yine web sitelerinde sörf yapmak da (çok ağır siteler olmadığı sürece) cihazı zorlamıyor.


Önden görünüm: Siyah Sony'nin tersine ışıklı bant göze çarpıyor.

Dahili hafızaya ayrı bir parantez açmak gerek. Toplamda 8 GB ve bu da demek oluyor ki 4 GB kadar bir kullanım alanına sahipsiniz ve SD kart ile hafızayı genişletemiyorsunuz. Kısaca müzik için fazla bir alan yok. Batarya 1290 mAh; tüm gün Angry Birds oynamaz veya 3G ile sörf yapmazsanız günü çıkartabilirsiniz.

Xperia U kutudan Android 2.3 Gingerbread işletim sistemiyle çıkıyor fakat sonrasında Android 4.0'a güncelleyebilirsiniz. İyi özellikler ve Android 4.0 ile cihazın kullanımında gecikmeler yaşanmıyor, fotoğraf galerinde geçişler gayet hızlı ve akıcı.

Sony Xperia U'nın Teknik Özellikleri:

  • 3.5'' ekran, 854x480 piksel
  • Hızı yükseltilmiş 1 GHz çift çekirdek işlemci
  • 512 MB RAM
  • 8 GB dahili hafıza (yükseltilemiyor)
  • LED flaşlı 5 MP arka kamera, 0.3 MP ön kamera
  • Pil 1290 mAh
  • Ebat: 112 x 54 x 12 mm
  • Ağırlık: 110 g
  • İşletim Sistemi: Android 2.3 Gingerbread (Android 4.0 ICS'e güncellenebilir)
  • Siyah ve beyaz renkte modelleri mevcut

Kamera

Xperia U'nın arka kamerası LED flaşlı ve 5 MP. Bir Sony geleneği olan EXMOR R sensörleri sayesinde az ışıkta kameradan iyi bir performans alınabiliyor.


Altta Arc S ile çekilen fotoğrafa kıyasla Xperia U ile çekilen (üstte) daha aydınlık


Her zaman gerçekçi renkleri vermiyor.

Bazen renkleri "çok canlı" verse de Xperia U kesinlikle kendi sınıfında en iyi kameraya sahip olan cihazlardan biri. Bunun yanısıra 720p'de HD video ve manzara modunda fotoğraflar da çekebilirsiniz. Görüntülü chat ve video kaydı için arkasındaki 0.3 MP'lik kamerayı da kullanabilirsiniz.

Sonuç

Genel anlamda Sony Xperia U telefondan çok fazla bir beklentisi olmayanlar için iyi bir seçenek fakat herkes için iyi bir cihaz mı tartışılır. Tasarım ışıklı bandıyla birlikte özel fakat ışıksız ortamda özellikle mesaj geldiğinde biraz rahatsız edici olabiliyor. Açıkça genç jenerasyon ve telefonu MP3 oynatıcı olarak kullanmak isteyen ve 4 GB'lık hafızayı sorun etmeyen kesim için yapılmış. Her şey bir tarafa Sony Xperia U çok makul fiyatıyla orta sınıf akıllı telefon sınıfına giriş yapacakların tercih paftalarında kendine önemli yer edinen bir cihaz.

Xperia U ile ilgili düşüncelerinizi yorumlarınızla bizlerle paylaşmaktan çekinmeyin.

 

Fotoğraf Hakları: (c) AndroidPIT

No comments

Yeni yorum yaz:

This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. More info

Got it!