This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. OK
1 Share 3 comments

Sony Xperia Z 28 Şubat'ta Avrupa'da. Peki ya Türkiye?

Sony'nin dengeleri sarsacak, CES'te tanıttığı ve heyecanla beklenen üst seviye telefonu Xperia Z'nin 28 Şubat'ta Avrupa'da pazara girişi kesinleşti. Bu haber cihazın Türkiye pazarına ne zaman gireceği sorusunu da bir anlamda depreştirdi. Xperia Z'nin Avrupa pazar fiyatı, Türkiye'ye tahmini giriş tarihi ve diğer ayrıntılar haberimizde.

Çok yakında. Ama ne zaman? / (c) Sony Türkiye

Habere sizlere hemen cihazın İrlanda'daki ön satış fiyatını vererek başlayalım: 579 Euro (yaklaşık 1400 TL) ve hemen akabinde karşılaştırmak açısından özelliklere tekrar göz atalım:

  • 5 inç / 1920 x 1080 piksel görüntüleme gücüne sahip ekran / 443 ppi ekran derinliği
  • Boyutlar: 139 x 71 x 7,9 milimetre
  • 1.5 Ghz'lik Snapdragon Quad-Core (4 çekirdekli) işlemci
  • 2 GB RAM
  • 13 ve 2 MP kamera
  • 2370 mAh pil
  • 16 GB dahili depolama kapasitesi  (12 GB'ı kullanılabilir halde)
  • NFC / Wlan/ HSPA / LTE / Bluetooth 4.0
  • Android 4.1 Jelly Bean mobil işletim sistemi

Bu özelliklere sahip olan Xperia Z, 28 Şubat'ta İrlanda ve Finlandiya'da, Mart ayında ise Avusturalya'da satışa sunulacak. Xperia ZL modeli ise (Xperia Z'den farkı: Daha yuvarlak hatlar ve ek olarak fotoğraf çekme tuşu) Almanya'ya Nisan ayında gelecek.

Peki ya Türkiye?

Gel gelelim cihazın Türkiye ayağına. Ekip olarak her an bir gözümüz Sony'nin Türkiye sitesinde. Haberin başındaki fotoğrafta da gördüğünüz gibi resmi Türkiye sitesinde cihazın Türkiye'ye giriş tarihi hakkında kesin bir tarih yok fakat "çok yakında" ibaresi kullanılmış. Tahminim cihazın bizim pazara girmesinin Nisan ayını bulacağı yönünde. Zira iş Türkiye pazarı olunca "çok yakında" lafları beni çok etkilemiyor. Fakat yine de Turkcell gibi bir gerçek var ki sizin de bildiğiniz üzere bu işe elini atarsa cihaz Mart ayında bile Türkiye'ye giriş yapabilir. Tabii bu durumda cihazın fiyatını 1800-2000 TL civarına da çekmesi büyük ihtimal.

Bu arada Sony Türkiye sitesinde sizinle yukarda da paylaşmış olduğum gibi renk seçenekleri dikkatimi çekti. Siyah ve beyaz tamam da mor renk seçeneğini çok ilginç buldum. Siz ne düşünüyorsunuz?

3 comments

Yeni yorum yaz:

This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. More info

Got it!