This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. OK

Sony Xperia Z1 ‘Honami’ resmen tanıtıldı

Sony Xperia Z1’in özellikleri Berlin’de gerçekleşen teknoloji fuarı IFA öncesi düzenlenen basın toplantısında resmi olarak açıklandı. 5 inçlik 1080 x 1980 piksel çözünürlüğü olan TFT ekranla gelen Sony Xperia Z1’de, tıpkı Xperia Z Ultra'da olduğu gibi, TRILUMINOS ekran ve mobil için X-Reality özelliği mevcut. Suya dayanıklı olan cihaz IP55/IP57 sertifikası olan Xperia Z’den bu anlamda da bir kademe üstün olan IP55/IP58 dayanıklılık sertifikasına sahip. Sony, OmniBalance tasarımına devam ediyor ve bu sefer, tek parça olan sağlam bir aluminyum çerçeveyi de cihaza dahil etmiş.

Xperia Z1 4
© Sony

Sony Xperia Z1, Qualcomm Snapdragon 800 MSM8974 ile çalışıyor ve 2.2GHz hızlı dört çekirdekli işlemciye ve Adreno 300 grafiğine sahip. Cihaz 2GB RAM’i, 16 GB dahili belleği, microSD hafıza kartı ve 3000mAh pil kapasitesiyle, onu sabırsızlıkla bekleyenlerle buluşacak.

Ekran 5 inç, 1.920 x 1.080 piksel, LCD, Triluminos
İşlemci Qualcomm Snapdragon 800, 2,2 GHz
RAM / Dahili bellek 2 GB / 16 GB + mikroSD
Kamera 20,7 Megapiksel, "G Lens",1/2.3 inçlik görüntü sensörü, flash LED
Ön kamera 2 Megapiksel
Bağlantı LTE, HSPA+, Wi-Fi (Miracast), Bluetooth 4.0, NFC, USB2.0 mit MHL
Boyut 144 x 74 x 8,5 mm
Ağırlık 170 g
Pil 3.000 mAh
İşletim sistemi  Android 4.2.2 Jelly Bean

Bu yüksek çözünürlüklü fotoğraflarda, kamera speklerinin - G Lens logosu da dahil - kamera lensine daha gömülü olduğu görülüyor. İlk fotoğrafın alt kısmına çok dikkatli baktığınızda, hoparlör girişlerinin daha önce görmüş olduğumuz görüntülerle eş olduğunu fark edebilirsiniz. Telefonun sol tarafında, USB girişinin hemen yanında olduğunu düşündüğümüz, etiketi belirgin bir biçimde görünen micro SD kart slotu bulunuyor. Fotoğraflarda, Xperia Z1’e kendine has bir görünüm veren çift-tonlu metal çerçeve tasarımını net bir biçimde görebilirsiniz.

Xperia Z1 8
© Sony

Kamera özelllikleri açısından, Sony 1/2.3 inçlik 20.7MP Exmor RSCMOS görüntü sensörü kullanıyor. Cihaz, Sony’nin G lensini (27 mm geniş açı ve aydınlık F2 diyaframı) ve mobil kullanım için BIONZ’u da içeriyor. Info-eye (görsel tarama), AR efekti, Timeshift burst ve Social live gibi uygulamalar da cihazda yüklü olan uygulamalardan bazıları.

PlayMemories Online uygulaması da yeni “All Sync” özelliğine güncellenmiş ve kullanıcıların otomatik olarak (Dropbox gibi) fotoğraflarını, bir depolama limiti olmadan, yüklemesini sağlıyor. Sony aynı zamanda kullanıcıların televizyon programlarını aramalarını ve hakkında bilgi paylaşımı yapmalarını sağlayan TrackID TV uygulamasını da güncelledi. Ne yazık ki bu uygulama sadece Almanya, İngiltere, Fransa, Japonya ve Amerika’da kullanılabilir olacak.

z1 sony
© Sony

Sony, QX10/QX100 lens tipi kamerası için de dahil olmak üzere, Smart Imaging Stand IPT-DS10M, Smartphone Tripod SPA-MK20M, Bluetooth Music Receiver BM10 ve Miracast Wireless Display IM10 gibi birçok kamera aksesuarı koymuş.

Xperia Z1 2
Sony Xperia Z1, siyah, beyaz ve mor olmak üzere, üç renkle geliyor / © Sony

 

Xperia Z1’in boyutu 144 x 74 x 8.5mm ve telefon 170 gram ağırlığında. Android 4.2.2 Jelly Bean ile çalışan cihaz, siyah, mor ve beyaz olmak üzere, üç renkle geliyor. Xperia hayranları için sevindirici bir açıklama da şirketin CEO’su Kazuo Hirai’den geldi. Hirai, tanıtım ve piyasaya sürümü arasında çok vakit olmayacağını, Xperia Z1’in bekleyenleriyle kısa sürede buluşacağını duyurdu.

Sony Xperia Z1'in tanıtım videosunu buradan izleyebilirsiniz. 

Video'yu izlemek için buraya tıklayınız

"Xperia Z'den çok da farklı değil"

Sony'nin yeni cihazı Xperia Z1'i resmen tanıttığı basın toplantısını AndroidPIT adına bizzat takip eden genel yayın yönetmenimiz Andreas Seeger'e cihazlarla ilgili ilk izlenimlerini sorduk:

Xperia Z1 en az Xperia Z kadar asil görünüyor ancak aradaki küçük farkı yaratan unsur cihazın etrafındaki aluminyumdan yapılma çerçeve. Bunun yanında, her iki cihaz da ağırlık ve büyüklük olarak birbirine benziyor ve önden ikisini ayırt etmek biraz zor. Kısacası Sony, Omni balance tasarım çizgisine yine sadık kalmış.

Android 4.2.2 beklenen hızda ve gecikme yaşatmadan cevap veriyor. Cihazın arayüzü temel olarak Sony’nin diğer yüksek teknolojili telefonlarıyla aynı. Kamera menüsündeki farkı hemen fark edebiliyorsunuz ve Viewfinder, Timeshift burst, AR effect gibi zengin özellikleri var. Fotoğraf çekmeyi şahsen deneyemedim ama Sony’nin bu konuda hayal kırıklığı yaratacağını hiç zannetmiyorum.

Kaynak: Xperiablognet

No comments

Yeni yorum yaz:

This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. More info

Got it!