This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. OK
1 Share 4 comments

Sony Xperia Z2 'den ekran görüntüleri: üstün bir kamerayla gelebilir

Bütün firmalar gibi Sony'nin yeni modeli hakkında da oldukça fazla iddia, haber, sızıntı dönüyor kulislerde. Bu seferki sızıntı Sony'nin yeni modeli Xperia Z2'den (takma ismiyle Sirius) ekran görüntüleri. Yeni geliştirilen kamera uygulamaları sayesinde Xperia Z2 (Sirius) üstün bir kamera performansı sunacak.

sony z1 compact screen
Sony Xperia Z1 compact modeli/ © AndroidPIT

Xperiaguide.com sitesinden gelen ve Xperia Z2'ye ait olduğu iddia edilen ekran görüntüleri iştah açıyor. Gelen görüntülerden anlaşıldığı üzere Sony, rakiplerini toz ve su yalıtımının dışında başka silahlarla da vurmak istiyor; eşi benzeri olmayan bir kamera! Aslında burada iş biraz da uygulamalara düşüyor; Sony kameradan daha fazla faydalanabilmek için 3 adet uygulamanın hazırlığı peşinde; 4K vide uygulaması, Timeshift video uygulaması ve Creative Effect kamera uygulaması.

1080p video recording at 60fps in Sony D6503 576x1024
Yeni Full HD çözünürlüğünde 60 fps (kare/saniye) desteği./ © Xperiaguide

Sony Xperia Z2'nin kamerasının çözünürlüğünün tıpkı selefi Xperia Z1 gibi 20.7 Megapiksel olması (kaliteyi belirleyen bir parametre değil) bekleniyor fakat diğer gelişimler göze çarpıcı. Bu gelişimlere örnek olarak Xperia Z2 Full HD çözünürlükte (1080p) 60 fps (frame per second- kare/saniye) değerinde videolar çekebilecek. Xperia Z1'in 30 fps değerinde Full HD video çekebildiği düşünülürse gayet önemli bir gelişim. Bu özellik sayesinde ağır çekim videoların kalitesi de hayli artıyor.

4K Video app Sony D6503
4K çekime izin veren özel kamera uygulaması. / © Xperiaguide

Ama Xperia Z2'nin bombalarından biri de 4K çözünürlüğünde (mevcut 1080p çözünürlüğünün 4 katı) video çekebilecek olması. Kamera uygulamasının geliştirilmesiyle eklenen 4K çözünürlüğünde video çekme fonksiyonunun aynı güncellemenin Xperia Z1'e de geleceği tahmin edilse bile bu biraz zaman alabilir. Bunların dışında yine Xperia Z1'e kıyasla geliştirilen bir diğer özellik 15.5 Megapiksel çözünürlüğünde de fotoğraf çekilebilecek olması. Mevcut Xperia Z1'de 8MP ve 20.7 Megapiksel seçenekleri bulunuyor.

15 5MP Manual Mode camera settings in Sony D6503 576x1024
Yeni eklenen 15.5 Megapiksel ara seviye. Xperia Z1'de 20.7 Megapikselden sonra 8 megapiksel seçeneği geliyor. / © Xperiaguide

Xperia Z2'nin diğer tahmin edilen özellikleri ise 5.2 inç büyüklüğünde 1080p çözünürlüğünde bir ekran, 4 çekirdekli bir Qualcomm Snapdragon işlemcisi ve 3GB RAM. Xperia Z2'nin ekran görüntülerine de aşağıdaki galeriden göz atabilrisiniz.

 

4 comments

Yeni yorum yaz:
 • Sony kamerasını büyütüp duracağına , en basit telefonlarda bile olan görüntülü konuşma(şebeke üzerinden) özelliğini eklesin. Telefonların kalitesi iyi ama yeterli özel programı ve görüntülü konuşma yok.

 •   9

  Yasin Bey haklısınız, şuan için 4k gereksiz, hem depolama olarak hem de görüntüleme olarak. Çünkü gerçekten 4k görüntüleme yapacak aygıtlar (TV vs.) oldukça kısıtlı ve pahalı. Ancak günümüzden tahmini 4 5 sene önce de Full HD gereksiz görülüyordu. Şimdi ise cebimizdeki telefona kadar girdi. 4k nın da 1 2 sene sonra hayatımıza daha da girmesi muhtemel. Teknoloji :)

 • fuatmuci 10.Şub.2014 Link to comment

  işte telefon dunyasının Sony:-D

 • Yasin Öz 10.Şub.2014 Link to comment

  bu 4k video çekiminin gerçekten gerekli olduğunu düşünmüyorum. öncelikle çok fazla yer kaplar. ayrıca diyelim ki videoyu çektik, nerde izleyeceğiz. 20-30 bine 4k tv alıp ona bağlayıp mı izleyeceğiz. son olarak ise hiçkimse milyonlara hitap eden videolar çekmiyor ki.
  benm telefonum 1080p video çekebiliyor. ancak birkaç dk'kık video 100lerce mb yer kaplıyor. o yüzden ben ya hd çekiyorum hatta whatsapp'tan göndereceklerimi 480p çekiyorum.
  sonuç olarak 4k videolar şuan için çok erken. hem 4k ekranların yaygınlaşması lazım hem de bellek miktarının artması lazım.
  ancak bu slowmotion olayı güzel olabilir. yine de 1080p'de 60 fps çekmektense 720p'de 60fps yada daha fazla fps olsa (mesela 90 yada 120fps) bence daha iyi olurdu.

This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. More info

Got it!