This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. OK

Sound Meter - Akıllı Telefonunuzla Gürültü Ölçün

Başarılı “Smart Tools” serisinin dördüncüsü, bir ses ölçeri. Cihazın mikrofonunu kullanarak çalışan Sound Meter uygulamasına kuşkulu yaklaştık. Fakat en iyisi kendi fikrinizi test raporumuzda oluşturmanız olacaktır.

Not

Test edilmiş sürüm En son sürüm
1.4.5 1.6.9

Özellikler & Kullanım

Test cihazı: Samsung Galaxy S2 (I9100)
Android Versiyonu: 2.3.6
Root: Hayır
Bu versiyondan itibaren kullanılabilir: 1.6

Oturduğunuz mahalle veya iş yeriniz ne kadar sesli? Bunu hep merak ettiyseniz ve yanınızda akıllı telefonunuz bulunuyorsa, bunun yanıtını bulabilirsiniz. Uygulamanın açıklamasını okuyunca, elde ettiğiniz sonucun cihazdan epey etkilendiğini göreceksiniz. Böyle olunca, en üst düzeyde ölçülen ses Galaxy S2 cihazında 98dB, Galaxy S cihazında ise 81dB. Çok yüksek sesli şeyleri ölçmeniz bu yüzden mümkün değil. Zaten sessislikte bile 42dB altında bir sonuç elde edemedik.

Görünüm olarak çok beğendiğimiz Sound Meter uygulamasının üst bölümünde ses göstergesi ve alt bölümde son 30 saniyenin ölçülmüş sesini gösteren grafik bulunuyor. Grafiğin yerine ayrıca hangi gürültü alanında bulunduğunuzu gösteriyor. Bu gürültü alanlarının listesi ise şu şekilde:

110 dB: Rock müziği, bağıran çocuk
100 dB: Metro, Saç kurutma makinesi
90 dB: 90 cm uzaklıktaki fabrika makineleri
80 dB: Yoğun cadde, çalar saat
70 dB: cadde, telefon sesi
60 dB: 90 cm uzaklıktaki normal konuşma
50 dB: sakin büro, sakin cadde
40 dB: park
30 dB: 90 cm uzaklıktan fısıldamak
20 dB: rüzgarda kalan ağaç yaprakları

Menü tuşu üzerinden anlatımı açmanız, ölçümü kalibre etmeniz, ayarları düzenlemeniz, uygulama hakkında bilgiler edinmek ve pro versiyonuna geçmeniz mümkün.

Özet:
Sound Meter kesinlikle eşi benzeri olmayan bir uygulama. Ölçümün sınırlı olması tabi ki uygulamanın suçu değil ve cihazların donanımından kaynaklanıyor. Fakat ölçümün çalıştığı bölümler çok iyi çalışıyor. Sadece ıslık çalmamız bile hemen fark ediliyor. Gerçek bir ses ölçerimizin bulunmadığından, karşılaştırma yapmamız mümkün olmuyor.

Ekran & Kontroller

Sound Meter şık görünüme sahip ve ayrıca her saniye güncelleniyor ve birkaç ekstra fonksiyon sunuyor. Alt tarafta bulunan grafik ise görünümü güzel etkiliyor. Uygulama bunun dışında kalibre ediliyor. Genellikle uygulamada herşey beklediğimiz yerde ve güzel çalışıyor.

Hız & İstikrar

Uygulama herdaim hızlı ve takıntısız çalıştı. Gösterge, gürültü ölçümünde bazen takıntılı gibi görünsede, bunun çok normal olduğunu düşünüyoruz. Fakat Sound Meter hiç beklenmedik anda hiç kapanmadı.

Fiyat/Performans Oranı

Sound Meter uygulaması Play Store’da ücretsiz, fakat reklamlı. Reklam üst bölümde bulunuyor ve uygulamanın kullanımını hiç etkilemiyor.Daha fazla fonksiyonu kullanmak isterseniz, reklamsız pro versiyonu 0.75 Avroya edinebilirsiniz.

Ekran Görüntüleri:

Sound Meter - Akıllı Telefonunuzla Gürültü Ölçün Sound Meter - Akıllı Telefonunuzla Gürültü Ölçün Sound Meter - Akıllı Telefonunuzla Gürültü Ölçün

No comments

Yeni yorum yaz:

This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. More info

Got it!