This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. OK

Spartalı sözcüğünü duyduğunuzda aklınıza ne geliyor? Aklınıza üçgen vücutlu, minimalist yaşam tarzına sahip ve savaş sanatına odaklanmış hardcore Yunan savaşçıları geliyor olmalı.

Tap4fun şirketinin akılda canlandırdığı bu resimleri Spartan Wars: Empire of Honor'a aktarıp aktaramadığını ve oyunun göründüğü kadar iyi olup olmadığını buradaki incelememizde öğrenebilirsiniz.

Not

Test edilmiş sürüm En son sürüm
1.0.3 1.6.7

Özellikler & Kullanım

Spartan Wars: Empire of Honor'a girdiğinizde oyun, AndroidPIT kullanıcısını ve Galaxy Empire (önceden test edilmişti) oyuncusunu hatırlatmalı. Bu bir rastlantı değil çünkü Spartan Wars ve Galaxy Empire'ın ikisi de tap4fun şirketi tarafından yapıldı ve ikisinin de benzerlikleri var. Karşılaştırmaya müsait özelliklerine rağmen Spartan Wars, Galaxy Empire'daki gibi sizde "kitleler için üretilen" hissiyatı uyandırmıyor. 

Bu oyunu başlatır başlatmaz kendini gösteriyor. İsteğe bağlı olarak atlanabilen ufak bir tutorial'dan sonra oyuncu Sparta köyündeki ilk adımlarını atabiliyor. Galaxy Empire'dan bir büyük farkı işçilerin kölelik durumu. Bu evlerin büyütülmesi ve inşasında önemli bir unsur. Elde edilen köleler birçok farklı iş için dağıtılıyor ve kölelere "enerji faktörü" terimiyle isim verebiliyorsunuz. Bu bireysel isimlendirme oyuna tamamen başka bir perspektif ve strateji unsuru kazandırıyor, özellikle de oyunun başlangıcında.

Oyunda ilerledikçe oyunun özelliklerinin ve işleyişini daha net farkına varacaksınız. Oyunun ilk saatlerinde zamanınızı inşaata ve kendinizi taktiksel olarak pozisyon verdiğiniz bireysel inşaatlara ayırıyorsunuz. Diğer MMO'lardan bildiğiniz üzere bu çok fazla zamanınızı almıyor, ki inşaat süresi oldukça kısa. Daha sonra oyunda birkaç saat beklemeniz lazım. Bu noktada bildirimler için ayrıca para ödemem gerekti. Binalarınızın inşası bitiyor ve siz de eğer bildirim gelmezse çok değerli dakikalarınızı kaybediyorsunuz. Spartan Wars'a entegre edilen bildirim sistemiyle kullanıcı inşa süreçlerinin tamamlanıp tamamlanmadığı haberini alabiliyor ve zamanında harekete geçebiliyor. Bu diğer rakip oyunlara göre büyük bir avantaj. Bu oyunun son puanlanmasında da önemli bir kriter.

Oyunun hikayesi birçok farklı tabakadan oluşuyor. Size birçok alternatif yol sunuyor. Komşu düşman şehirlere saldıran savaşçı şehrinizi genişletebilirken öte yandan "Sim City" tarzı bir strateji izleyerek şehrin üretimini ve askeri görevlerini geliştirebilirsiniz. Bir diğer seçenek ise diğer oyuncularla/kullanıcılarla ortaklığa gitmek. Bu genel olarak MMO'larda süregelen bir özellik. Tüm bu alternatif yollarla oyuncu gün sonunda yapacağı hamleleri seçebiliyor ve sonuç olarak barışçıl mı savaşçıl mı olacağının kararına varıyor.

Tüm özgürlüğünüze ve iyi tasarlanmış özelliklere rağmen oyuncunun oyun tecrübesini düşüren farklı noktalar da var. Bu sadece kısa bekleme süresi ve uzun inşa süresi değil. Bunların dışında iki noktayı eleştireceğim:

  1. Galaxy Empire'da olduğu gibi oyuncu oyunun başında hangi "oyun dünyasında" başlamak istediğini seçemiyor. Bu seçimi yapamamanız sizin direktman halihazırda bir dünyada başlamanıza neden oluyor. Güçlü müttefik güçler çoktan güçlenmiş bir durumda, büyük zenginler çoktan toplanmış ve okyanustaki küçük balık da çoktan avlanmış... Bu biraz sert gözükebilir fakat kendi oyun hesabınızın bir çeşit çiftliğe dönüşmesine ve sürekli saldırıya uğramasına yol açabilir - ki bu da eğlence faktörünü azaltıyor. Geliştiricilerin oyunculara yeni oyun dünyaları seçenekleri sunmasıyla üstesinden gelinebilir. Bu Galaxy Empire'da da gördüğüm kritik bir nokta.
  2. Daha kritik nokta ise bu oyunda para yatırımı yapmanın çok daha büyük çaplı sonuçları var. Kişisel olarak uygulama içi satışlara karşı değilim. Günün sonunda geliştirici de para kazanmak istiyor ve server kendi kendini geçindiremez. Fakat her zaman için biraz adalet duygusu olmalı. Satın alımların oyundaki güçler dengesi üzerinde bu kadar etkisi olmamalı. Parayla kaynak ve diğer avantajların yanında şehrinize saldırılara karşı koruma sağlayabildiğiniz gibi inşa sürecini de hızlandırabiliyorsunuz. Bunun anlamı ise çok paraya sahip olanlar parası az olanlara hükmetmesi. Bu tip şeyler her zaman yakından izleniyor olması lazım çünkü para olmadan diğerlerine karşı ayrımcılığa maruz kalmış hissediyorsunuz.

Özet:

Spartan Wars eğlenceli ve oyunun temeli oyunu iyi yapan faktör. Galaxy Empire'a çok benziyor (ki bunu AndroidPIT'te önceden incelemiştik) ve aynı bu oyundaki gibi eksik olan dünyalar ve uygulama içi satın alımlarda eleştirilecek noktalar var -ki bu da oyunun puanlamasını düşürüyor.

MMO tarzı oyunları sevenler ve çok vakit harcamadan diğer oyuncularla oynamak isteyenler için Spartan Wars iyi bir seçenek olabilir.

Ekran & Kontroller

Bu kategoride Spartan Wars: Empire of Honor en iyi yüzünü gösteriyor. Grafikler hoş ve kontrolleri kullanmak kolay. Geliştiricilerin grafik ve kontroller konusunda derslerini çalıştığını görebiliyorsunuz. Oyun nerdeyse en iyi puanı alıyor.

Benim geliştirmek istediğim şey Android sisteme entegre edilmiş geri tuşu olurdu. Bu her zaman oyuncuyu her zaman oyuna geri getiriyor ve içerik menüsünü kapatmıyor. Bu mantıklı bir şey olurdu.

Hız & İstikrar

 Spartan Wars: Empire of Honor testlerimiz boyunca bir kere dondu ve bir kere de ağ bağlantısından koptu. Bunun dışında her şey son derece akıcı çalıştı.

Fiyat/Performans Oranı

Spartan Wars: Empire of Honor App Center'dan indirilebilen ücretsiz bir oyun. Fakat fakir ve zengin oyuncular arasında ayrımcılığa neden olan uygulama içi satın alımlardan dolayı bu kategoride en iyi notu veremiyorum.

Ekran Görüntüleri:

Spartan Wars: Empire of Honor Spartan Wars: Empire of Honor Spartan Wars: Empire of Honor Spartan Wars: Empire of Honor Spartan Wars: Empire of Honor
1 Share

No comments

Yeni yorum yaz:

This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. More info

Got it!