This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. OK

Lemmings harika bir klasik oyundur ve pek çok imitasyonu yapıldı. Benim bu tarz oyunlar kategorisinde favorilerimden biri Spirits, güzel bir Android uygulaması. Bu Miyazaki filmlerinden çıkmış oyuna gelin incelememizde yakından bakalım.

Not

Test edilmiş sürüm En son sürüm
1.1.2 1.1.2

Özellikler & Kullanım

Test cihazları:
Samsung Galaxy Nexus (Android sürümü: 4.1.1)
Samsung Galaxy Tab 10.1 (Android sürümü: 4.0.4)

Bazı oyunların iyi olduklarını baştan bilirsiniz. Bu hissiyata birçok şey etki edebilir. Harika bir oynanabilirlik, harika grafikler veya sadece oyunun atmosferi. Spirits'te bu bahsettiğim üç şeyden de var.

Girişte bahsettiğim gibi Spirits'te Lemmings'ten esinlenilmiş. Görev tüm karakterlere hedefe varmaları için yönlendirmek. Her karakter bir görevi tamamlamak için görevlendirilebilir. Lemming'ler kazabilir, merdivenler inşa edebilir ya da engeller koyabilir.

Spirit'ler (ruhlar) de hemen hemen aynı şeyi yapıyor. Hayal edin: Bir sonbahar günü, yapraklar çevrede uçuşuyor ama birden yapraklar küçük ruh ve hayaletlere dönüşüyor ve siz de onlara yardım etmekle yükümlüsünüz. Rüzgardan bahsetmişken bu ruh dünyasında en önemli element. Küçük hayaletlerin gidecekleri yere gitmesine yardımcı olacağı gibi (mesela bir engeli geçmek için) onlara engel de teşkil edebilir. Örneğin hayatletçiklerinizi dikenlerin üstüne düşürerek ölmesine neden olabilir. Allahtan hayaletler küçük bulutlara dönüşebiliyor ve rüzgarı bloke de edebiliyor. Rüzgar oyunda en heyecan verisi elementlerden biri.

Ruhlar ayrıca yeri kazabiliyor ve yapraklardan köprüler inşa edebiliyor.

Tüm bunlar size biraz naif kaçıyor olabilir - ki oyun da naif bir oyun. Ama bölümler oldukça zor, özellikle sizden en az sayıda hayalet kullanarak bölümdeki tüm parçaları toplamanız istendiğinde...

Özet: Spirits, Lemmings'ten esinlenmiş. Ama oyunun görünüşü ve verdiği hissiyat tamamiyle kendine özgü ve orjinal. Artı eğlenceli. Biz çok eğlendik!

Ekran & Kontroller

İlk olarak: Kontroller basit ve iyi yapılmış. Hayaletler birbirinden bağımsız hareket ediyor ve eğer onlardan belli bir şey yapmasını isterseniz onların üzerine tıklayıp yapmasını dilediğiniz hareketi yaptırıyorsunuz. Hayaletler söylendiği şeyleri yapıyor ama bazen hızlı olmalısınız çünkü diğer hayaletler arka arkaya çok yakınlar.

Grafik tasarımı muazzam ve Spirits gerçekten görsel boyutuna çok şey borçlu. Elle çizilmiş görüntüsü var ama klasik bir çizgi film gibi de değil. Eğer Miyazaki filmlerini biliyorsanız Spirits'in çizgileriyle bir benzerlik bulabilirsiniz. Daha iyi bir fikre sahip olmak için videoya (buradan) ve ekran görüntülerine bir göz atın.

Müzik de aynı derece iyi ve oyunun geri kalan kısmındaki atmosferi iyi veriyor.

Hız & İstikrar

Spirits hiçbir zaman donmadı ve stabil olduğunu kanıtladı. Galaxy Nexus ve Galaxy Tab 10.1'de çok iyi bir performans ortaya koydu. Galaxy Tab'da (özellikle rüzgarın fazla estiği anlarda) daha az akıcı gözüktü.

Fiyat/Performans Oranı

Spirits 2.30 Euro'ya Google Play Store'da. Çok ucuz değil (genel olarak uygulama fiyatları düşünüldüğünde) ama oyun kendine has tasarımıyla çok eğlenceli.

 

 

Ekran Görüntüleri:

Spirits Spirits Spirits Spirits Spirits

No comments

Yeni yorum yaz:

This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. More info

Got it!