This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. OK
2 Shares 7 comments

Android için Yeni Bir Ücretsiz Launcher: Splay Launcher Uygulaması

Bir kaç gündür Google Play üzerinde yer alan,  pek de alışık olmadığımız özelikleri ile dikkat çeken bir launcher uygulaması olan Splay Launcher'ı mercek altına alıyoruz. Henüz beta sürümü ile kendisine kullanıcı arayan ve an itibariyle sadece akıllı telefonlarda kullanılabilen Splay Launcher uygulaması ücretsiz olarak indirilebiliyor. 

splay launcher menu
Splay Launcher: Nichts für kleine Daumen und große Displays. / © AndroidPIT

Daha önceden ParanoidAndroid Custom ROM'unu kullanmış olanlar bu ROM ile beraber gelen pasta dilimi şeklindeki ekran kontrollerine aşinadırlar. Oldukça hoş bir masaüstü kullanımı imkanı sunan bu özelliğin Splay Launcher uygulamasının ana karakteristiği olduğuna şahit oluyoruz.

Splay Launcher uygulamasını diğerlerinden ayıran en önemli özelliği olan radyal menü üzerindeki gösterim. Yazının hemen girişinde ve aşağıda sol tarafta yer alan fotoğraflarda da görebileceğiniz radyal menüde normal widget konseptinin ötesinde bir şekilde telefon, multi medya özelikleri ve uygulamalara erişim elde etme imkanınınz oluyor. Radyal menünün kişiselleştirilmesi oldukça kolay. Hemen hemen tüm işlemleri ''sürükle-bırak'' tekniği ile gerçekleştirmek mümkün.

splay launcher apps
Uygulama kısayolları ve uygulamalar ekranı genel görünümü / © AndroidPIT

Launcher uygulaması kullanıcılarına 7 adede kadar olan farklı uygulamayı radyal kısayol çubuğu üzerine ekleme imkanını sunuyor. Launcher ile yerleşik olarak gelen arama fonksiyonu sayesinde her an kontakt listenizde yer alan kişileri, uygulamnaları ve audio dosyalarını arayabiliyor ve bu unsurlara kolay erişim sağlayabiliyorsunuz.

Şu an için sadece Android akıllı telefonlarda kullanılabilen ve tablet bilgisayarları kapsam dışında bırakan bu orijinal Launcher uygulamasının geliştiricilerinin Splay Launcher üzerinde biraz daha çalışmaları gerektiğini düşünüyorum. Splay Launcher uygulamasında gözlemlediğim en temel sıkıntılardan bir tanesi kullanımdaki sürükle ve bırak işlemlerinin genelde sağdan sola doğru yapılıyor olması. Bu Bağlamda uygulama solak Android kullanıcıları için sıkıntı yaratabilir. Uygulamanın navigasyonunda da ufak tefek sıkıntılar gözüme çarpmadı değil.

Fakat bu noktada uygulamanın zaten beta sürümüyle Google Play üzerinde yer aldığını göz önünde bulundurarak biraz da insaflı olmak gerektiği inancını taşıyorum. Bu bağlamda uygulamaya çok yakın zamanda güncellemeler geleceğini aynı zamanda uygulamanın tablet bilgisayarlara uyarlanacağını düşünüyorum.

Hangi Android Launcher'ını Kullanmayı Tercih Ederdiniz? (Birden fazla tercih yapabilirsiniz)
View results

 

Splay Launcher uygulamasını ücretsiz olarak Google Play'den indirmek için burayı tıklayınız. AndroidPIT haber portalı üzerinde geçmiş bir tarihte yayınlanmış olan ve okuyucularımız tarafından büyük ilgi gören 'Android İçin En İyi 5 Launcher Uygulaması'' başlıklı yazımızı bu link altında bulabilirsiniz.

7 comments

Yeni yorum yaz:

This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. More info

Got it!