This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. OK

Steve Jobs'un 'Termonükleer Savaş' Açıklaması ve Apple-Motorola Davası

 

Apple ve Motorola’nın uzun zamandan beri süregelen hukuki mücadelesi ile ilişkili bir haber üzerine bir yazıyla karşınızdayız. İlgili davadaki son gelişme ise yine çarpıcı cinsten. İlgili davanın hakimi , rahmetli Steve Jobs’un sağlığında Android’in piyasaya çıkışından sonra dile getirdiği ‘Termo-nükleer Savaş’ deyimini işleyen yargı sürecinde kullanılabilecek bir delil olduğu yönünde bir hükme vardı. Jobs bu meşhur söylemini Android satışları Apple satışlarını geçtikten sonra dillendirmişti.

 Biyografi yazarı olan Walter Isaacson’a verdiği demecinde yukarıdaki terime değinen Steve Jobs buna ilaveten ‘Android’i çalıntı bir ürün olduğu için yok edeceğim’ şeklinde bir açıklamada bulunmuştu. Zamanında bu kadar şiddetli ve de açık olarak verilen demeçlerin bu aralar şirketin başına iş açması olasılığı var.

Apple geçtiğimiz ay içerisinde Walter Isaacson’un yazmış olduğu biyografi ve de içerisinde Android’e yönelik olarak en yüksek frekanstan söylenmiş olan bu sözün davanın kapsamı dışına çıkarılası talebinde bulunmuştu fakat Apple’ın bu isteği mahkeme heyeti tarafından geri çevrilmişti. Bu noktada Jobs tarafından zamanında söylenmiş olan bu sözün Apple firmasının tüm alanlarda bu tip bir mücadele stratejisi güdebileceği şüphesini mahkeme heyeti nezlinde oluşturmuş olduğunu söylemek yanlış olmayacaktır.

Apple’ın patent ve lisans konularındaki bu hassasiyeti firmanın Android ürünlerine özellikle dünyanın en büyük pazarı olan Amerika’da sistematik olarak hukuki anlamda darboğaz yaşatmak şeklinde ortaya çıkıyor. Fakat kaderin başka bir cilvesi ise bir çok otoritenin Apple’ın da Android ürünlerinden çok fazla alıntı ve de taklit eyleminin olduğuna işaret etmekte...

Sonuç olarak teknolojinin gelişiminin en önemli kilometre taşlarından olan Steve Jobs’un zamanında vermiş olduğu sert demecin Apple’ın kurumsal hareket sistematiğinde hala direkt etkili olduğunu ve firmanın çok agresif bir mücadele stratejisi izlediğini söyleyebiliriz. Öte yandan Google’ın sahibi Eric Schmidt’in bugüne kadar Apple’ı Android ‘den esinlenme ya da kopyalama yaptığı yönünde hiç bir açıklamasını hatırlamıyoruz. Bunun altında yatan temel neden belki de Google’ın Apple’ı büyük ölçüde ticari hayatın içerisindeki rekabet ile yenmeye odaklanmış olmasındandır.

No comments

Yeni yorum yaz:

This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. More info

Got it!