This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. OK
3 Shares 2 comments

Takju Galaxy Nexus için Manuel Android 4.2 Güncellemesi Nasıl Yapılır

Google Play üzerinden satın alınmış olan Galaxy Nexus telefonlar (Bu tip telefonlar Takju varyantı olarak adlandırılırlar) ; bugün (13.11.2012)  itibariyle piyasaya sürülen Google amblemli ürünler Nexus 4 ve Nexus 10 ile birlikte gelen Android işletim sistemlerinin en güncel sürümü Android 4.2 Jelly Bean'e manuel olarak güncellenebilyorlar. Okuyucularımız arasında yurtdışından Google Play üzerinden satın alınmış Galaxy Nexus akıllı telefon sahiplerini yakından ilgilendiren haberin devamında manuel güncellemenin nasıl yapılabileceği adım adım yer almakta.

Android 4.2 Güncellemesini manuel olarak cihazınıza kurabilmek için gerek duyulan ön koşullar:

 • Sahip olunan Galaxy Nexus cihazın Google Play üzerinden satın alınmış Takju varyantlı olması gerekiyor
 • Android 4.2 güncellemesi yapılacak olan cihazın önceden rootlanmış olması gerekiyor

Yukarıdaki koşulları sağlayan Galaxy Nexus cihazlar için manuel Android 4.2 güncellemesi adımları ise şu şekilde:

1) Google'ın en son güncellemesini buraya tıklayarak indirin

2) Galaxy Nexus telefonunuzu kapatma komutu verin

3) Telefonunuz kapanırken parmaklarınızı  yan taraftaki ses açma ve kısma tuşlarına aynı anda basılı tutun

4) Karşınıza 'fast boot' menüsünün çıktığını göreceksiniz.İngilizce olan bu menü içerisinde ilk göreceğiniz ibare 'start ' olacak. Sonrasında yapmanız gereken ses yükseltme ve alçaltma tuşlarını kullanarak 'recovery' seçeneğine gitmek olacak.

5) 'recovery' seçeneğini bulduktan sonra telefonunuzun açma kapama düğmesine basarak bu seçeneği seçin.

6) Ekranda üzerinde kırmızı bir uyarı işareti olan Android simgesi göreceksiniz. Bundan sonra yapmanız gereken Ses yükseltme ve açma-kapama tuşlarına aynı anda basarak yeni bir menüyü açmak olacak. Yeni menü üzerinde is aynen şu cümle yazılı oluyor olacak: 'apply update from adb' yani adb üzerinden güncellemeyi gerçekleştir.

7) Galaxy Nexus cihazınızı bilgisayarınıza USB kablosu ile bağlayın. Bu noktada yıkarıda sizlere birinci maddede belirttiğimiz Android SDK dosyasını Google'dan indirmi olduğunuzdan emin olun.

8) Birinci maddede yer alan güncelleme dosyasını indirdiğiniz dosyaya gidin ve bu lokasyon üzerindeyken bir command pencersi açın-yani komut isteminde bulunun (command penceresi açmak için yapılması gerekenler hakkında bilgi edinmek için burayı tıklayın)

9) Command penceresi (MS-DOS komut penceresi) açıldıktan sonra imlecin olduğu yere şunu yazın ve enter'a basın :

adb sideload e587de13bf8a.signed-takju-JOP40C-from-JZO54K.e587de13.zip

10) Bu noktada bir işlem çubuğu görüntülenecektir. İşlem çubuğu %100'ü gösterdikten sonra söz konusu işlem tamamlanacaktır. Telefonunuzu yeniden başlattıktan sonra Android 4.2'nin tadını çıkarmaya başlayabilirsiniz.

Bu arada okuyucularımız arasında Google Play üzerinden Galaxy Nexus satın almış olanların sayısının çok az olduğunun farkındayım. Fakat Galaxy Nexus'un Google'ın en yeni cihazlarının piyasaya çıktığı gün Android'in en son sürümünü alabiliyor olması telefonlarını yenilemek isteyenler çok net bir mesaj içeriyor; o da Nexus cihazların Android güncellemelerini herkesten  çok hızlı bir şekilde alma ayrıcalığına sahip olduğu. Her ne kadar Google Play henüz ülkemize doğrudan ürün ithal etmiyor olsa da değişik kanallar üzerinden Nexus cihazları satın almak mümkün.

Bu arada Android 4.2 ile gelen özelliklere göz atmak için buraya tıklayarak haber portalmızda daha önce yayınlanmış bir haberimize yönlendirilebilirsiniz.

 

(Fotoğraf: Torsten Bogdenand/pixelio.de, Google, Inc., Nico Heister/AndroidPIT)

 

 

2 comments

Yeni yorum yaz:
 • Aslında senin telefon için bir güncelleme olsa başına gelebilecek muhtemel senaryolar:

  1) Güncelleme sonrasında sana telefonda kullanacak hafıza alanı kalmaz.
  2) Android'in son sürümü ile sendeki cihazın optimizasyon sıkıntılarından dolayı şimdiki Android sürümünü mumla aratacak bir yavaşlama olur
  3) Sonunda muhtemelen aldığın güncellemeye pişman olur bir duruma gelirsin.

  Peki ben bunları nerede mi biliyorum ?

  İşte cevabı:

  Uzun zamandır keyifle kullandığım HTC Nexus One telefonum Google tarafıdan desteklenen son sürüm olan 2.3.4'den sonra manuel olarak Android 4.0 Ice Cream Sandwich kurdum. İki gün kullandıktan sonra ortaya çıkan depeolama alanı yetersizliği ve inanılmaz yavaşlık sonrasında tekrar eski sürüme dönmeye karar verdim....

 • Bnm tel icinde olsa

This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. More info

Got it!