This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. OK

Tam da beş yıl önce bugün bir şeyler değişti

Apple ürünleri sevelim ya da sevmeyelim fark etmez genelde hepimiz Steve Jobs’ın dehasına saygı duyarız. Karşı tarafın oyuncusudur fakat iyi de oynadığı su götürmez. Bu yüzden de saygıyla anıyoruz kendini.

steve
© apple

2007 yılında ilk iPhone tanıtıldığında milyar dolarlık telefon endüstrisinde bir şok dalgası yayılmıştı. İlginç bir akıllı telefon ve App Store ile tanıştı dünya. Bugüne oranla yapabildikleri elbette sınırlıydı fakat yine de kuralları değiştiren bir üründü. Bu cihaz Steve Jobs için tacının elması oldu, hep de orada kaldı. Apple’a dönüşünün 10 yıl ardından ortaya çıkardığı bu cihaz sadece firmayı kurtarmakla kalmadı yeni bir çağın da kapılarını araladı.

Beş yıl önce bugünse Apple’ın iPad isimli bir cihaz tanıtacağı biliniyordu. Beklenen tanıtım özellikle Apple kullanıcıları arasında beklentileri yükseltirken Steve Jobs’un omuzlarına da dünyanın yükünü yığdı.

ipa
 © apple

İlk iPad neredeyse iPhone seviyesinde sükse yarattı. Yeniydi, farklıydı, fena da görünmüyordu. Rakiplerinin farklı ekranlarla deneyip yapamadığını Apple başarmış, modern zamanlarda tablet dönemini başlatmıştı. Aslında formül basitti, iOS ile çalışacak ve 10 saat ekran süresi olacaktı. Fakat bundan da önemlisi Apple 9.7 inçlik ekranlara özel uygulamalar geliştirdi. Ve bu yenilikler tam 5 yıl önce bugün tanıtıldı. 

No comments

Yeni yorum yaz:

This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. More info

Got it!