This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. OK
6 Shares No comments

Tarayıcıdaki yer imleri ana ekrana nasıl eklenir?

Kimi zaman hızlıca bir internet sayfasına göz atmak için bilgisayarımızı açmak yerine telefonumuzu kullanırız. Çok ilginç bir şey bulduğumuzda (ya da sürekli ziyaret etmek istediğimizde, kimi haber siteleri gibi) o sayfayı yer imlerimize kaydeder, tekrar tekrar ziyaret ederiz. Fakat tarayıcıyı ve yer imleri menüsünü açmak, kaydettiğimiz sayfayı bulmak bütün bu işlemler bizi yoruyorsa göstereceğimiz yöntemle bütün bu işlemler tek “tık”ta hallolacak!

Yer imi kisayolu
/ © AndroidPIT

Yer imleri, bilgisayar kurdu olsa da olmasa da herkesin az çok kullandığı, istediğimiz sayfalara hızlı erişimimizi sağlayan tanımlayıcı ismiyle internet sayfası kısayollarıdır. Eğer akıllı telefonunuzun ya da tabletinizin internet tarayıcısını, internette sörf yapmak için kullanıyorsanız bilirsiniz; Bazı sayfalara hızlı erişmek için yer imlerini sık sık oluştururuz. Bu yer imlerine ulaşımı da kolaylaştırmanın yolu var! Tarayıcınızdaki her bir yer imi için ana sayfada kısayol oluşturabilir, istediğiniz sayfayı tıpkı bir uygulama açıyormuşçasına, tek tıkla ulaşabilirsiniz. Rehberimizde farklı tarayıcıların mobil versiyonları için (Dolphin Browser, Google Chrome, Mozilla Firefox) bu işlemi nasıl yapacağınızı açıkladık! (En altta galerilerden her bir tarayıcı için adım adım resimli rehberleri görebilirsiniz, yazımızda Google Chrome için yazılı açıklamalar bulunmaktadır.)

 • Öncelikle tarayıcınızı açın ve gitmek istediğiniz web sitesinin adresini yazın
 • İçerik menüsüne (Sağ üst, üç nokta üst üste) tıklayarak menüyü açın ve oradaki yıldız sembolüne tıklayın.
Google Chrome 1
/ © AndroidPIT
 • Yıldız sembolüne tıkladığınızda Yer işareti (Yer imi) ekleme menüsüne yönlendirileceksiniz. Burada yer imi’ne yeni bir isim verebilir, hangi klasör altına kaydedileceğini seçebilirsiniz. Kişisel ayarları yaptıktan sonra “Kaydet”e tıklayın.
 • Yer imini kaydettikten sonra tekrar sayfaya döneceksiniz. Oradan tekrar içerik menüsüne (sağ üst, üç nokta) tıklayıp “yer işaretleri”ni seçin. Karşınıza çıkan ekranda (eğer birden fazla klasör varsa) “Favoriler” e tıklayarak farklı klasörler arasından seçim yapabilirsiniz. Mobil yer işaretleri sekmesinde kaydettiğimiz yer imini ögrebiliriz.
Google Chrome 2
/ © AndroidPIT
 • Burada ana ekrana eklemek istediğimiz yer iminin üzerine bir müddet basılı tutun. Karşınıza çıkan menüden “Ana ekrana ekle” seçeneğini seçerseniz yer iminiz ana ekrana eklenecektir (tıpkı uygulama kısayolu gibi)
 • Bir kere kısayolu oluşturduktan sonra bu kısayolu ana ekranınızda istediğiniz yere yerleştirebilirsiniz. 
Google Chrome 3
 © AndroidPIT

Mozilla Firefox

 • Firefox'a bir yer imi eklemek, ve bu yer imininin kısayolunu ana ekrana yerleştirmek için ilk adım eklemek istediğimiz internet sayfasını açtıktan sonra sağ üstteki üç noktaya tıklayarak yıldız sembolüne tıklamak.
 • Daha sonra adres çubuğuna tıklayın ve adres çubuğunun hemen altında gözüken 3 alt sekmeden "Yer imleri"ni seçin. Ana ekrana eklemek istediğiniz sayfanın üzerine uzunca tıklayın
 • Daha sonra karşınıza gelen menüden "Ana ekrana ekle" seçeneğini seçin

Dolphin Browser

 • Bu işlem en kolay Dolphin internet tarayıcısıyla halloluyor! Öncelikle kaydetmek istediğiniz sayfayı açın. Sayfa açıldıktan sonra sayfanın sol tarafındaki (Ekranın sağ en üst köşesindeki değil!!) "artı" sembolüne tıklayın.
 • Karşınıza çıkan seçeneklerden en alttakini, "Ana sayfaya kısa yol ekle"'ye tıklayın işlem tamam!

Aşağıdaki resim galerisinde sırasıyla Firefox ve Dolphin tarayıcıları için yer imlerini nasıl ana ekrana ekleyebileceğinizi gösterdik. Umarız rehberimiz işinize yaramıştır!

 

No comments

Yeni yorum yaz:

This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. More info

Got it!