This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. OK
2 Shares 4 comments

​Tasarım, teknik özelliklerin önüne nasıl geçiyor?

Eskiden yeni çıkacak cihazların özellikleri daha mı çok heyecan yaratıyordu yoksa sadece bize mi öyle geliyor? Sanki artık 2,4,6… diye giden rakamlar dizinine dönüştü. Stil, tarz ve tasarım, performans ve verimliliğin önüne  geçmeye başlıyor galiba.

moto x style antutu
© ANDROIDPIT

Hız testleri, eklenen performans özellikleri vs… Bunlar artık amiral gemilerinde çok da bir fark yaratmıyor. Cihaz sorunsuz çalışıyorsa çalışıyor ya da tam tersi. Örneğin diyelim ki bilgisayarım için bir grafik kartı aldım. Bu hemen etkisini gösterir. Fakat söz konusu telefonlar olunca Snapdragon 801 ile 810 arasındaki oyun performansı farkını kaç kişi söyleyebilir. Çoğu benzer senaryoda hal böyle. Elbette ki aralarından 3 yıl zaman farklı olan cihazlardan bahsetmiyoruz.

green
© samsung

Bunun yanında itiraf olması ne kadar güç olsa da ben hala QHD ile Full HD arasındaki farkı göremiyorum. En azından görmek için uzun uzun bakmam gerekiyor. Aralarında bu açıdan fark olan iki cihazın aynı ekranını gösterin ve hangisinin daha yüksek çözünürlüğe sahip olduğunu söylemekte gerçekten zorlanırsınız. Ben de bu yüzden ekran çözünürlüğü olayını umursamayı bıraktım.

androidpit lg g3 2k vs full hd
© AndroidPIT

Bu umursamaları bırakınca geriye ne kalıyor? “Bu telefon bana kendimi nasıl hissettiriyor?” ya da “Kullanmayı ve taşımayı gerçekten seviyor muyum bu cihazı?” soruları kalıyor. Bu yüzden bir sonraki cihazımda öncelikle bu soruların cevaplarını arayacak ve kararı mı öyle vereceğim. Cihazı elime alacak ve her gün kullanırken hayal edeceğim kendimi. Eğer kafama da yatıyorsa alacağım.

Sizce öncelik ne olmalı? Tasarım mı yoksa teknik özellikler mi?

Yeni telefon alırken
View results

 

4 comments

Yeni yorum yaz:
  • Dogukan 11 ay önce Link to comment

    Önce tasarım sonra teknik özelliklere bakarım.

  • Beni böyle şartlı sorulara mecbur bırakamazsınız... 😅 Benim için bir çok etken önemli...Tasarım, performans, OIS destekli kamera, Amoled ekran, en az Full HD ekran çözünürlüğü, donanım tarafında 24 veya 32 bit ses desteği, dış STEREO ses, kulaklık performansı, pil performansı, çıkarılabilir pil, USB Type-C şarj girişi, incelik, hafiflik, dış malzeme kalitesi, ram, yüksek hafıza kartı desteği, akıcılık, ısınmaması gibi...

  • önce tasarım sonra teknik özellikler yani iki bir arada olan cihazı tercih ederdim. s4 kullanıyorum iki seneyi geçti alalı hala memnunum ama s6 /edge ve note 5 çok hoş duruyor s7 vs çıkmasını bekliyorum. ekran konusunda full hd amoled ekranın tadı başka bana göre.

  • Benim için Teknik Özellik

This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. More info

Got it!