This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. OK
3 Shares 2 comments

[Tavsiye] Android Uygulamalarının Tasarım Konusundaki Zorlu Sınavı

Google ilk defa Android 4 ile tasarımcı ve geliştiriciler için tasarım talimatlarını yayınladı. Nedeni ise basit. Tüketiciler arasında, özellikle de bu işten anlayan teknik insanlar arasında Android uygulamalarının tasarım yönünden zayıf olduğu algısı hâkim. Dürüst olmak gerekirse bu görüşe ben de katılıyorum. Gerçekten de ortalama bir Android uygulamasının iOS ortalamasının biraz altında kaldığını söylemek çok yanlış olmaz. Fakat standardı yukarı çekenler ve işin içine bu açıdan rekabet katan geliştiriciler de var. Bu geliştiriciler popüler uygulamaları tekrar tasarlayıp orjinaline nazaran çok daha şık uygulamalar yaratıyor. Bu haberimizde tasarım açısından farklılık yaratan bu uygulamaları sizlerle paylaşacağız.

Whatsapp

Bu uygulamaların başını çeken Whatsapp. Uygulamanın ilk tasarımı sanki Google işletim sistemi için değil de iOS için yaratılmış izlenimi uyandırıyor. Maximilian Salomon'un Google+ hesabında tanıttığı yeni tasarımlı Whatsapp sürümünde sadece uygulamanın arayüzü daha iyi olmakla kalmıyor kullanıcıs açısından uygulamanın kullanımı da çok daha rahat hale geliyor.

Modifiye edilmiş Whatsapp eskisine göre çok daha iyi gözüküyor / © Maximilian Salomon

Google Finance

Google'ın kendi uygulamalarının tasarımları bile kullanıcılar için can sıkıcı olabiliyor: Google Finance uygulamasının kuşkusuz yeni bir arayüze ihtiyacı olduğu kesindi. Ling Taylor uygulamayı nerdeyse baştan aşağı değiştirmiş. Kendi blogunda uygulamanın diğer resimlerini görebilirsiniz.

Baştan aşağı değiştirilmiş Google Finance uygulaması / © Taylor Ling

IMDB

Benim de severek kullandığım ve tasarımından çok hoşlandığım Paul Burke tarafından hazırlanan IMBD uygulamasının yeni tasarımı. Bu sefer değişim baştan aşağı değil. Ufak değişiklikler dahi olsa uygulamayı iyileştirmek ve daha güzel kılmak mümkün:

Güzellik ayrıntıda gizli. / © Paul Burke

Blogger

Tekrar bir Google uygulaması. Nerdeyse bir senedir güncellenmeyen, mobil cihazlardan blog yönetimini mümkün kılan önemli bir uygulama. Bu sefer uygulamayı yeniden tasarlayan geliştirici Marie Switzerland:

Şık, basit ve derli toplu. / © Marie Switzlerland

 Titanium Backup Pro

Uygulama pek çoğumuz tarafından kullanılıyor ve çok da işe yaradığını söylemek abartı olmaz. Fakat orjinal tasarımı o kadar karmaşık ve ayrıntılarla dolu ki insanın kafası karışıyor. Geng Gao'nun yeni tasarımı çok daha iyi gözüküyor. Aşağıdaki resimden tek bakışta yeni tasarımın ne kadar daha basit ve derli toplu olduğunu görebilirsiniz. Ekrandaki çok sayıda gereksiz detay giderilmiş.

Yedekleme işi kafa karışıklığı yaşanmadan da yapılabilir! / © Geng Gao

Bu bağımsız çalışan geliştiricilerin son derece popüler uygulamarın tasarımlarını ne şekilde değiştirdiğini sizler de gördünüz. Ümidimiz esas uygulama sahiplerinin bir sonraki güncellemelerinde tasarımlarını tekrar gözden geçirmeleri. Bu hem kendi uygulamaları için hem de genel olarak Android'in tasarım standartlarının yükselmesi açısından çok önemli. (Tabii ki hem de biz kullanıcılar için :) ).

Bunlar gibi daha fazla örnek uygulamaya ve resme ulaşmak için linke tıklayabilirsiniz.

Siz de tasarımından etkilendiğiniz ve severek kullandığınız uygulamları bizimle paylaşın! Sizin favoriniz hangisi?

 

Fotoğraf: Dirk Schelpe/pixelio.de, Nico Heister/AndroidPIT

2 comments

Yeni yorum yaz:

This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. More info

Got it!