This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. OK
1 Share 9 comments

Telefonunuzu rootlamamanız için 3 sebep

Genelde hiçbir zaman cihazınızı rootlamanızı ya da tersini tavsiye etmeyiz. Sadece verileri ve nedenleri verip sizin karar vermenizi izlemek her zaman en iyisi. Cihazınızı rootlamanın birçok avantajı olduğu gibi bazı zararları da olduğu ortada. İşte bunlardan bazıları. Bir bakın bakalım bunlardan hangileri sizi vazgeçirebilir.

root freedom broken
©  tiagoafpereira / Flickr

Güvenlik riski

Cihazınızı rootlayarak tüm sistem üzerinde kontrolü de kendinize geçiriyorsunuz. Doğru alet ve bilgiyle cihazdaki birçok değişkeni de rahatlıkla kendinize göre ayarlayabilirsiniz. Zaten bu yüzden SuperSU gibi bazı uygulamalar düzgün çalışabilmek için root ister. Yine de madalyonun bir de öteki yüzü var: Güvenlik tehdidi. Ortalık virüslü, bozuk vs. uygulama kaynıyor ve bunların birçoğu da Google Play Store dışarısında mevcut. Özellikle indireceğiniz uygulamalar, sistem dosyalarınızı kolaylıkla bozabilir ya da tamamen değiştirebilirler. Bu yüzden root işleminden önce bu riski iki kere düşünmekte fayda var, çünkü az rastlanan bir durum değil.

banner security
© AndroidPIT

Elveda garanti

Çok açık bir şekilde root, telefon üreticileri tarafından desteklenen bir şey değil zaten öyle olsa fabrikadan rootlu gelirdi. Eğer cihazınızı rootlamaya karar verdiyseniz o zaman gidip garanti belgenizle bir sıkı sıkı sarılın da vedalaşın. Çünkü üreticileri özellikle de Samsung bu konuda çok katı. Elbette root attıktan sonra bu süreci geri döndürme imkanınız var ama bu çok zayıf ve riskli, deneyenlerinden çoğu garanti departmanları tarafından yakalanmakta.

shutterstock 1943723
© shutterstock  / Pixel 4 Images 

Güncellemelerde problem

43 verizon s4
 © SamMobile

Bir diğer çok görülen sorun da yazılımın size gönderdiği otomatik güncelleme bilgilerinin bir anda kesilmesi olacak. Örneğin artık OTA üzerinden bildirimler gelmeyecek ya da Samsung KIES adam gibi çalışmayacak. Bu saatten sonra tüm güncellemeleri kendiniz yüklemek zorundasınız. Eğer güncellemeleri takip ediyorsanız, kendiniz de yüklemeyi biliyorsanız çok büyük bir sorun değil fakat sıradan bir kullanıcı için gerçekten sorun olabilecek bir durum.

İşte rootlu bir cihazın eksileri de bunlar. Android’in sınırsız dünyasına dalacak mısınız, yoksa güvenli ve huzurlu bir şekilde cihazınızla mutlu mesut yaşayacak mısınız? Karar sizin

9 comments

Yeni yorum yaz:
 • ilk telefonum galaxy S3 dü. rootladım keyfini çıkardım doya doya ki olduk garantilik bir durum var S3 ü orjinal haline getiriyordum. Şimdiki telefonum note 3 ve aldıktan 2 ay sonra root attım keyifle kullanıyorum Knox belası olduğu halde note 3 ü orjinal ilk haline getiriyorum çözümü var. Yani benim için olmazsa olmaz root.... tabi root la yazılımla işi olmayanlar hiç girmesin normal kullansın derim cihazı brick yapabilirler....

 • root yapmada risk %0
  ancak bootloader kilidini açıp rom falan yüklerseniz telefonun (half) brick olma riski olabilir

 • odin den güncelleme çok rahat yapılıyor bikere nasıl yapıldığını okumam yeterli eğer tel 8m heleki yurtdışı ise kesin yapmanda fayda var

 • Yapmamanın daha faydalı olduğunu düşünüyorum çünkü sonuçta samsung dan iletişim kesiliyor

 •   9

  Burada garantiden güncellemeden bahsedilmiş, sen neyden bahsediyorsun. Umarım telefonunu servis müdahalesi gerekecek şekilde bozmazsın :)

 • S4 9505 im var root lu samsung a ait herseyi kaldırdım telefon okadar hizliki 2 gb ram in 570 ini kullanmakta

  •   9

   S4 Active im var ve 1.9ghz 4 çekirdekli S4 ile aynı donanıma sahibim. Herşey stok ve şuan 2GB RAM in 800MB ını kullanıyor. Hiç bir takılma yok ve güç tasarrufunda. Sence 250MB için garantiden olmaya değer mi benim güzel kardeşim? :)

   • garantiden çıktığı falan yok. eğer donanımda sorun olursa (örneğin şarj giriş yeri) telefonun içini açıp da rootlu mu değil mi diyer bakmıyorlar ki.
    root çok iyi bişey, risk %0
    root sayesinde istediğin şeyi yaparsın.

This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. More info

Got it!