This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. OK

Telefonunuzun hafızasının aslında ne kadarı sizin?

En sık konuştuğumuz ve üzerine düşündüğümüz konulardan biri telefonumuzun hafızasında kalan alan. Elbette telefonu satın alırken 16GB, 32GB gibi rakamlar havalarda uçuşuyor fakat gelin görün ki gerçekten bize kullanımımız için kalan çok daha az. Bu firmalar içinde sorun olabiliyor. Mesela Microsoft, Surface RT kullanıcılarının beklentilerinin aksine hiç de 32 GB hafızaya sahip olmadıklarını anladığında fazlasıyla zorlanmıştı. Peki eklentiler ve işletim sistemi ile çıkartıldığında bize kaç GB kalıyor?

16GB hafızaya sahip telefonlar arasında yapılan araştırmaya göre Apple iyi bir sonuç elde ediyor. Onu Nexus 5 takip ediyor. Ne zaman Samsung ve LG gibi arayüzünde fazlasıyla eklentiler bulunan modellere geliyoruz o zaman işler değişiyor. İşte markalar ve kullanım için geriye kalan hafıza miktarları.

phonestorage
Apple iyi iş çıkarırken, Samsung'un daha fazla hafızaya ihtiyacı olduğu ortada. © pocketnow

Kaynak: Pocketnow

10 comments

Yeni yorum yaz:
 • blackberry z30 en iyisi

 • anlaşılan 4.3 te oyunların datası sd karta atilmiyor sadece apk bölümü atılıyor. ama root yapıpta oyunları data ve apk si ile birlikte sd karta atmayı bilen var mı ya ben i işleri pek beceremiyorum. Çengelköy Üsküdar da oturuyorum yakınımda Iseniz geksemde bi yardimci olsanız (yusuf Malkoç 0531 976 59 03-32GB sd kartım var)

 • s4un garantisi bitsin de root yapayim.. 8gb hiç yetmiyor.. 16 gb hafiza karti aldım fakat yuksek kapasiteli oyunlar hep telefon hafizasina kopyalaniyor.. s4 cok iyi telefon ama 16 gb fiyatina 8 gb vermesi insanlari kandirmak demek..

 • sd ama s4de tam tasima yok ancak root yapican s5de inşallah düzeltilir

 •   9

  neyseki ekstra micro sd takılabiliyor. gerçi o da sıkıntı yapabiliyor da neysr ;)

 • Ayrıca, haberin orijinaline yazılan bazı yorumlarda haberdeki hatalara veya düzeltmelere dikkat çekilmiş. Androidpit'teki haberi yazan arkadaş bir dahaki sefere orijinali de kontrol etse sanırım daha güzel olur: http://blogs.which.co.uk/technology/phones-3/phone-storage-compared-samsung-s4-still-in-last-place/

 • @Muhammed

  1) Bloatware adlı o gereksiz programları kaldırmanın telefonun hafızasında/kapasitesinde sana pek bir kazancı olmaz çünkü Samsung telefonlarının kapasiteleri, basitçe söylersem, sistem ve kullanıcı diye bölündüğünde sana maksimum kullanabileceğin bir alan veriyor, o da yaklaşık 13gb. Yani, Samsung S4'teki işletim sistemini silip en hafif, az yer kaplayan, ROM'lardan birisini yüklesen bile 16gb'ı elde edemezsin, hep 13gb bandında kalırsın. Bunu aşmak için hafızayı/kapasiteyi yeniden formatlayıp biçimlendirmen lazım.

  2) Gereksiz programlar gerçekten de büyük problem. Ama Apple'ın da bu konuda aşağı kalır yanı yok, sadece sistemle çok iyi entegre çalıştıkları için ve işlerini iyi yaptıkları için onları kaldırma gereği duymuyorsun, ki istesen de silemezsin.

  • Ozan Bey, 16GB diye aldığınız telefonda 8.56GB boş alan mı hoşunuza gider 13GB boş alan mı? :p Google Play'de bazı arkadaşlar 1.500 bin küsür liraya telefon alıyoruz, istediğimiz uygulamayı silip kaldıramıyoruz diye isyan ediyorlar ki hak veriyorum. Kendi şirketinin üretimi olmayan 3. derecede bir uygulamayı zorla telefonlara yüklemek bence sahtekârlık. Öyle ki ihtiyacı olan kurar. Ama yine de seviyoruz mereti o başka. :)

 • bencede samsung telefonunda gereksiz programlar var.

 • Samsung'ta cidden işe yaramayan ve zorla yüklenen o kadar uygulama var ki... Şahsen Flipboard'ı ve TripAdvisor'ü kullanmıyorum ve telefonumda istemiyorum gel gelelim bunları root işlemi yapmadan kaldırmak mümkün değil. Apple bu konuda taktiri hak ediyor.

This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. More info

Got it!