This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. OK
23 Shares No comments

Telegram - WhatsApp’a göre daha güvenli

Telegram birçok messenger uygulamasından sadece biri ancak bu uygulamanın diğerlerine göre bazı önemli avantajları var. Whatsapp ve Co’nun eleştiri aldığı birçok konuyu çözmüş. Telegram mesajların ve dosyaların güvenli bir şekilde atılmasını sağlıyor ve uygulama farklı cihazlarda kullanılabiliyor. Bu uygulamanın nasıl çalıştığını bugünkü uygulama incelememizde keşfedeceksiniz.

Not

Artı

  • Hızlı ve güvenli
  • Kendi kendini yok eden şifreli mesajlar
  • Birkaç cihazda birden çalışması
  • Sınırsız depolama
  • 1 GB'a kadar dosya gönderimi

Eksi

  • Az kişi kullanıyor
  • Türkçe dil desteği yok
  • Sesli mesaj yok
Test edildiği tarih Android Sürümü Root Modifikasyonlar Test edilmiş sürüm En son sürüm
Samsung Galaxy S2 4.1.2 Hayır 1.2.6 Cihaza göre değişir

Özellikler & Kullanım

Telegram diğer messenger servisleri gibi çalışıyor. Uygulamayı başlattıktan sonra, öncellikle cep telefonu numaranızı teyit etmeniz lazım. Sonra da SMS’le bir kod alıyorsunuz. Bu otomatik olarak da teyit ediliyor ya da elinizle giriyorsunuz. Bunu yapar yapmaz, telefon listenizde bu uygulamayı çoktan yüklemiş kişileri görebiliyorsunuz.

giris
İlk başlarda Telegram kullanan arkadaşlarınızın sayısı az gelebilir / © AndroidPIT

Telegram’ın tasarımı aynen WhatsApp gibi. Şu anda telefonunda WhatsApp’ı olanlar, Telegram’ı keşfetmekte zorlanmayacaklar. Sohbet ettiğiniz arkadaşınızın profil bilgisi hemen sağ yukarıdaki küçük profil fotoğrafına basılarak erişebiliniyor. Aynı zamanda arkadaşlarınızın son bildirilerini, telefon numaralarını, bildiri zil seslerini görebilir ve ayarlayabilirsiniz. Daha önce paylaştığınız fotoğraflar, videolar, mekan bildirimleri, “Paylaşılan Medya”  (Shared Media) başlığı altında görülebilir.

Telegram’ı farklı kılan bir başka özellik ise mesajların siz konuşurken şifrelenmesi. “Gizli konuşma başlat”a basıp, şifreli bir şekilde konuşabilirsiniz. Telegram’da hiçbir veri depolanmaz. Telegram Gizli konuşma özelliğinin, yüzde 200 güvenli olduğunu savunuyor ancak merak ediyorsanız kaynak kodlarını okuyabilirsiniz.

enkrip
Güvenli kullanım için birebir / © AndroidPIT

Şifreli sohbete başladığınızda, konuşacağınız arkadaşınıza bir bildirim gidiyor kabul etmesi için. Ancak o zaman, sohbet ettiğiniz kişinin kullandığı şifre anahtarı, profilindeki anahtarla aynı oluyor.

Ancak enteresan bir başka özelliği ise Self-destruct timer. Bunu etkinleştirdiğiniz anda, mesajın kendini yok etmesini, sizin cihazınızdan mesaj göndermekle, alıcının mesajı aldığı zamanı hesaplayarak ayarlayabiliyorsunuz. Bu mesajınız cache bırakmadığı gibi, belli bir zaman sonra kendini de yok diyor demek. Seçilebilir süre bir haftadan, iki saniyeye kadar farklı aşamalarda ayarlanabiliyor. Yok edilen mesaj, telefonun hiçbir yerinde bulunamıyor. 

selfdestruct
Mesaj kendi kendini belli bir vakitte yok ediyor / © AndroidPIT

Güvenli sohbet messengerı dışında, Telegram’ın böyle bir uygulamadan beklenebilecek herşeyi karşılayan bir yapısı var. Kullanıcı arayüzü, daha önce bahsettiğimiz gibi aynen WhatsApp gibi. Güleryüz seçenekleri ve mesaj yapısı neredeyse tamamen aynı. Tek eksik olan özelliği sesli mesaj. Ancak 100 kişiye kadar grup sohbeti yapabiliyorsunuz. Ayrıca ataç ikonunu kullanarak 1 GB’a kadar resim ve video yollanabiliyor. Bulunduğunuz mekan istediğiniz taktirde paylaşılabiliyor ve uygulamanın bulutunda saklanmak istenen mesajlar saklanılabiliyor.

secretchat
Arkadaşlarınızla konuşduklarınız aranızda kalsın / © AndroidPIT

Ayarlar’dan profilinizi düzenleyebilir, mesajın boyutunu ve animasyonları ayarlayabilirsiniz. Bildirim ve ses ayarları da istediğinize göre buradan ayarlanabilir. Aynı zamanda sizi rahatsız eden kişileri karalisteye koyabilir ya da sohbet pencerenizin arka planını değiştirebilirsiniz. Telegram hakkında sorunuz varsa, uygulamanın içinden geliştiricilere direkt mesaj atabilirsiniz. Uygulamadan çıkış özelliği de profilinizin tam aşağısında.

background
İstediğiniz gibi düzenleyin / © AndroidPIT

Kısacası Telegram genel olarak güzel bir resim çiziyor. Uygulamanın tek önemli eksiği, henüz kimsenin kullanmıyor oluşu. Teker teker arkadaşlarınıza yükler misin diye sormanız gerekiyor ama bir yandan da çok iyi bir uygulama; yayılması için de aslında iyi bir yöntem. Ancak başlangıç için kolay değil. 

Ekran & Kontroller

Telegram’ın kullanımı kolay ve kullanıcı dostu. Uygulamanın arayüzü temiz ve anlaşılır. Ayarlar’da kafa karıştırıcı seçenekler yok WhatsApp’daki gibi. Şifreli sohbetleri ayarlamak kolay. Ayrıca arkaplanları ve sesleri kişiselleştirebileceğiniz bir alan mevcut.

Hız & İstikrar

Telegram gayet kendi kendini kapamadan, kusursuz bir şekilde çalıştı. Hiçbir gecikme olmadan mesajları yolladı. Telegram’ın bir iddiası da en hızlı messenger programı olduğu. Kendi kendini yok etme modu bile kusursuz çalıştı.

Fiyat/Performans Oranı

Telegram’ı yüklemek ücretsiz. Uygulamanın hiçbir reklamı ya da satın alınacak bir özelliği yok. Bu uygulamanın iOS için de versiyonları var.

Son Söz

Telegram bizi ikna etti. Tek problemi yeni oluşu ve çok üyesi olmayışı. Ancak telefonunun dinlendiğini ya da izlendiğini düşünenler için birebir bir uygulama. Olası bir skandalı önlemenin etkili yolu Telegram kullanmak. Tertemiz arayüzüyle de WhatsApp’ı aratmıyor. Pastanın kreması da Telegram birçok cihazda birden kullanılabiliyor ki bu Whatsapp’da yok. Kısacası Telegram iyi bir alternatif ve arkadaşlarımı bu uygulamayı kullanmaya ikna ettiğim için mutluyum.

No comments

Yeni yorum yaz:

This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. More info

Got it!