This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. OK

[Test] HTC Desire X’in Günlük Kullanım Performansı

 Android akıllı telefonlar hakkında yazılıp çizilenler daha çok üretici firmaların havalı amiral gemisi ürünleri üzerine yoğunlaşırken makul bütçeli telefonlar üzerinde pek fazla durulmuyor. Bu benim de çoğu zaman yaptığım bir hata aslında. Sonuç olarak havalı ve de çok yüksek performanslı telefonlar herkese hitap edecek diye bir kaide yok. Hatta çoğu kullanıcı işini görebilecek güvenilir ve de makul fiyatlı ürünlere ilgi duyuyor. 5 inçlik kocaman ekranlar, 64 GB’lık dahili hafızalı cihazların teknik özeliikleri orta sınıf tüketiciyi çok da fazla ilgilendirmiyor.

Az paraya makul performans...

Çok yakında satışa çıkacak olan HTC’nin yeni telefonu Desire X  makul fiyatlı telefon arayışı içerisinde olan kullanıcılar için cazip bir ürün ve de önemli bir alternatif olacağa benziyor. AndroidPIT ofisinde elime geçen bu ürünü rutin günlük kullanımını esas alarak enine boyuna inceledim.

Görsel olarak bu cihazın HTC One X’in küçük kardeşi olduğunu söyleyebilirim. 4 inçlik bir ekran ile gelen yeni HTC Desire X her ne kadar One  X gibi yekpare bir metal kasaya sahip olmasa da kaliteli bir cihaz görüntüsüne sahip. Üretiminde gayet yüksek kaliteli bir plastik kullanılmış olan bu cihazın elde duruşu kullanıcısında tatmin edici bir sağlamlık hissiyatı uyandırıyor.

HTC Sense arayüzü ile desteklenen ekran tecrübesi bu sınıfta yer alan bir telefon için gerçekten çok hoş. Cihazın 800x600 piksel çözünürlüğiü, parlak renkleri ve de Super LCD ekranı dikkat çekici. Bu arada ekranın dokunuşlara olan hassasiyeti hiçbir gecikmeye yer vermeyecek derecede yüksek. Gorilla Glass etiketli camdan üretilen ekran üzerindeki her türlü parmak hareketi çok rahatça yapılabiliyor. Cihazın ekranının keskin köşeleri biraz daha oval bir görünüme sahip olsa daha iyi olurmuş.

Android 4.0.4 (Ice Cream Sandwich) işletim sistemi ile satışa sunulan HTC Desire X’in il açılış anları biraz yavaş. Açılış sonrası kullanım performansı ise gayet tatmin edici. 768 MB RAM ile desteklenen  1 Ghz’liK Snapdragon S4 işlemci günlük kullanımda kendisinden bekleneni gayet iyi yaparken Riptide ve Granny Smith gibi oyunlarda önemli bir sıkıntı yaratmıyor. Bu arada işlemcinin performansını daha farklı oyunlar ile sınamayı istememe rağmen HTC Desire X ile gelen 1 GB’lık dahili hafıza yüzünden bira kısıtlandım. Her ne kadar 1 GB’lık dahili hafıza sıkıntı olarak göze çarpsa da telefon harici SD kart girişine izin verdiği için işin trajik bir boyutu yok.
 

HTC Desire X'in yukarıdaki tablodaki telefonlara kıyasla yüksek performansı dikkat çekici - HTC Desire 3'üncü sırada yer alıyor

Cihazın en öne çıkan özelliklerinden bir tanesi ise 5 megapiksellik kamerası. Bu noktada cihaz abisi One X ile aynı avantajları daha düşük bir fiyatla sunmakta. Saniye de 2.5 kare fotoğraf çekebilen kameranın aynı zamanda düşük ışık koşullarında daha iyi çekmeyi sağlayan BIS sensörüne sahip olması durumu söz konusu.

Günümüz piyasa koşullarında 5 megapikselllik kameraların yetersiz olabileceği söylenebilir. Fakat benim bu cihazın fotoğraf çekim tecrübelerim gayet olumlu. Kameranın otomatik fokus özelliği iyi iş çıkarıyor. Yüksek kontrasta sahip imajların temiz ve de doğal renklere sahip olduğunu söylemem yerinde olur. Bu arada HTC Desire X ile çekilmiş videolarında da (WVGA) çok fazla eleştirilecek bir tarafı bulunmamakta.
 

HTC Desire X'in seri fotoğraf çekme özelliğinin kullanımından bir alıntı

Yazımın girişinde de belirttiğim gibi teknik özellikler aslında orta sınıf akıllı telefonların potansiyel müşterileri için daha yüksek fiyat aralığındaki ürünlere kıyasla daha az belirleyici oluyorlar.. Ama bu teknik özellikler içierisinde pil ömrünün yeri diğerlerine göre daha ayrı bir yerde. HTC Desire X’in 1650 mAh’lık pil ömrü tüm gün ve de gece boyunca dayandı ve hatta üzerine oyun oynamak için vaktim bile kaldı.

Bu arada görüntünün yanında ses özelliklerini test ettiğim bu yeni cihazda kulaklık ile müzik dinleme performansından çok memnun kaldım. Fakat aynı şeyi telefon konuşmaları için söylemem biraz zor. Telefon konuşmalarında karşı tarafın sesinin normalden çok daha tiz olduğunu gözlemledim.

Kısıtlı dahili hafızası dışında temel sıkıntıları olmayan yeni HTC Desire X’in satış fiyatının Almanya’da 299 EUR (Yaklaşık 680 TL) olacağı açıklanmıştı. Son gelişmelere göre bu fiyatın 275 EUR’ya gerilemesi bekleniyor. Bu yeni makul fiyatlı fiyatlı orta sınıf Android telefonun tüketiciler tarafından ilgi görmesini bekliyorum.

Yeni HTC Desire X’in Teknik Özellikleri:

• 4.0 inç (10.16 cm) Super LCD, 800x480 piksel ekran
• Çift çekirdekli 1GHz Qualcomm MSM8255 Snapdragon S4 Play işlemci
• 768 MB RAM
• 4 GB hafıza + 25 GB Dropbox online depolama hakkı
• 32 GB’a kadar mikro USB desteği
• 5 megapiksel kamera
• HTC Sense arayüzüne sahip Android 4.0.4 Ice Cream Sandwich İşletim Sistemi
• Beats Audio desteği
• 1650 mAh pil gücü
• Blutooth 4.0
• 3G
• 114 gram ağırlık
• 118.5 x 62.3 x 9.3 milimetre boyutlar
 
 

No comments

Yeni yorum yaz:

This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. More info

Got it!