This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. OK

[Test] Detaylı MIUI İncelemesi: Farklı Bir Android Tecrübesi

 Bundan birkaç gün önce Nexus telefonuma Paranoidandroid 7'yi yüklemiştim. Bu yazımda ise Android Atlası'nın önemli custom ROM'larından olan MIUI'yi detaylı bir şekilde tanıtıyor olacağım.

MIUI uygulaması Android'den ziyade iOS'un tasarımından izler taşıyor.  Android işletim sistemli çalışan cihazlara yüklü olan uygulamaların sınıflandığı alana ulaşılabilen tuş kavramını MIUI arayüzünde tamamiyle unutun.Zira bu programda tüm uygulamalar tek bir ana ekran üzerinde gösteriliyor. Bu anlamda Android'in her ne kadar MIUI kadar şık olmasa da daha derli toplu olduğu bir gerçek.

Kişiselleştirmeye Daha Uygun Yerleşik Uygulamalar

Çok özel bir custom ROM olan MIUI bünyesinde yer olan uygulamalar sadece estetik görünüme sahip değiller, aynı zamanda büyük bir işlevselliğe de sahipler.


Not defteri ve de uygulama yöneticisi uygulamaları çok şık ve işlevsel şekilde dizayn edilmişler

MIUI bünyesinde temel sistem uygulamaları bile yeniden tasarlanmışlar. Örneğin galeri uygulaması Android'den tamamiyle bağımsız bir işleme mantığına sahip. Tasarım ve mantık her ne kadar bambaşka bir çizgide yer alıyor olsa da yine de fotoğraflar üzerinde düzenleme fonksiyonlarının hemen hemen hepsi Android ile aynı çizgide yer alıyorlar.


Tüm sistem uygulamaları değişik ve de canlı bir şekilde görüntüleniyorlar

MIUI içerisinde yüklü gelen uygulamalar içerisinde şifre ve virüs koruyucusu gibi programların varlığı bu custom ROM'un kullanıcı dostluğu özelliğini arttırıyor. Bu anlamda Android'e yeni giriş yapanlar için gayet uygun bir virüs koruması sağlanmış oluyor. Cihazlarında sofistike işler yapanlara piyasada adı sağlam olan virüs programlarını yüklemelerini tavsiye ederim.


Güvenlik uygulamalarının ayrı bir klasör içerisinde saklanıyor oluşu çok pratik

MIUI'nın standart görünümünden memnun olmayanlar için içerisinde çok geniş tema seçeneklerinin bulunduğu bir klasör hemen dikkatimi çekti. Aynı zamanda bir çok kullanıcı teması da online olarak kullanıcıların ilgisine sunuluyor. Fakat bu noktada yeni kullanıcı temalarının sadece Xiaomi kullanıcılarına özel olarak sunulması ve de bu bağlamda siteye üye olunması gerekliliği moralleri bozuyor. Bence çok gereksiz olan bu durumun değiştirilmesi gerekiyor. 


Sadece Xiaomi hesabı sahiplerinin yeni tema indirebiliyor oluşu pek hoş değil

MIUI Kullanımda Karşılaşılan Hatalar

Nexus 7 tabletim üzerine kurulu olan 3.1.18 sürümlü MIUI üzerinde önemli bir kaç hata dikkatimi çekti. İlki; sistem üzerinde gelen standart web tarayıcısının başlatılması problemi. Başlatıldıktan kısa bir süre sonra kendi kendisini kapatabilen web tarayıcısına ilaveten sistemdeki ana menü tuşunun işleyişinde çok ciddi takılmalara tanık oldum. 

Nexus 7'ye özel olarak uyarlanmış olan MIUI'deki hatalara ek olarak dizaynla ilgili bazı eleştirilerim de yok değil. Örneğin ana menü üzerinde yer alan bazı temel öğelerin gösteriminde aşırılıklar mevcut. Bunların başında ise aşırı derecede büyük olan durum göstergesi geliyor. Umarım gelecekte bu programın geliştiricileri tablet uyarlamasında bu hususu dikkate alırlar.


Kronometre uygulaması görsel olarak çok şık bir görünüme sahip

MIUI üzerindeki hatalar ve eksiklikler maalesef yukarıda saydıklarımla da bitmiyor. Sistem içerisinde yer alan drawing, face recognition gibi özellikler neredeyse hiç çalışmazlarken cihazımın açma kapama düğmesine bastığımda tuş kilidinin devreye girmemesi  hem güvenlik hem de estetik açılardan büyük bir sıkıntı. Bunların kullandığım Nexus 7 cihazdan mı yoksa tamamiyle sistemle mi alakalı olduğu konusunda net bir fikre sahip değilim.


Sol tarafta MIUI'nın sağda ise global Android'in hızlı ayarlarını görüyorsunuz

Bu arada MIUI'nın şu an için Almanca ve Türkçe sürümü bulunmayan 3.1.25 sürümünde de yukarıda kabaca değinmiş olduğum problemlere rastladım.Bu bağlamda belki de Nexus 7 bu ROM için pek iyi bir tercih değildir. 

Sonuç

MIUI her ne kadar görsel olarak çok ama çok hoş olsa da Nexus 7 üzerinde ParanoidAndroid'in yanından geçemeyecek bir performans ortaya koyuyor. Bunun sebepleri ise sadece mevcut olan hatalar ve takılmalar değil, Android gibi bir sistemin varlığı yanında bu MIUI'nın kullanım anlamında yeni bir şey katamıyor olmasından ileri gelen gereksizliği oluyor. Fakat yine de Android cihazı üzerinde tamamiyle farklı bir kullanım tecrübesi yaşamak isteyenler tüm bilgilerini yedeklemek kaydı ile MIUI'ye bir şans verebilirler.
 


Tek bir tuşla ile açık olan tüm uygulamaları kapatmak mümkün

Ubuntu, ParanoidAndroid ve MIUI sistemlerinin Nexus 7 üzerindeki denenmesi serisini böylece noktalamış bulunmaktayım. Okuduğunuz kadarıyla sizin favoriniz hangisi? 

 

Fotoğraflar: nh/AndroidPIT

2 comments

Yeni yorum yaz:

This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. More info

Got it!