This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. OK

CES 2013 etkinliğinde görücüye çıkan Android tabanlı çalışan akıllı kamera Polaroid iM1836 hakkında dün Berlin ofisinde çalışan arkadaşlarımızın geçtiği haberlere ilaveten sizlere Las Vegas'taki etkinlikte deneme fırsatı bulduğum bu ürün hakkındaki izlenimlerimi aktarmanın bu cihazın özellikle piyasadaki tek rakibi olan Galaxy Camera'ya kıyasla neler yapabildiğini göstermek açısından faydalı olacağını düşünüyorum.

 

CES Etkinliği'nde Polaroid'in standında denemeye yeltendiğim cihazlarda beni bir süpriz bekliyordu. Çünkü benim bulunduğum zaman diliminde Polaroid yetkilileri ellerinde fotoğraf çekimi testi için çalışabilecek herhangi bir iM1836 olmadığını söylediler. Firma yetkilileri an itibariyle ellerinde olan iki test cihazının da sadece Android işletim sistemini çalıştırma performanslarını test edebileceğimi belirttiler. Bu noktada tavsiye üzerine kameranın üreticisi Vivitar'ın Polaroid'in sadece bir kaç metre uzağındaki standına yöneldim.

Vivitar'ın standında karşılaştığım gerçeklik Polaroid'dekinden biraz daha iyi olmakla beraber yine tam anlamıyla çalışan bir iM1836'ya rastlayamıyor oluşumdu. Vivitar standında içerisinde Android işletim sistemi olmayan plastik iM1836'ları bulmak bana CES 2013 Fuarı'nda gerçek bir Polaroid akıllı kameranın olmadığını gösterdi. Bu bağlamda yazının buradan sonraki kısmında maalesef cihazın fotoğraf çekim performansı hakkında herhangi bilgi yer alamıyor olacak. Fakat yine de elimde cihazın dizaynı ve de 3.5 inçlik ekranı üzerindeki görüntü hakkında fikir sahibi olmanıza yetecek kadar malzemem var.

 
Polaroid iM 1836'nın çipi objektif üzerinde yer alıyor
 

Polaroid akıllı kameranın en şaşırtıcı özelliklerinden bir tanesi cihazın sistem çipinin kameranın kasası yerine objektifinin üzerinde yer alıyor oluşu. Bu anlamda bu cihazın sahiplerinin objektifi şarj etmek için özel bir adaptöre ihtiyaçları oluyor. Buna ilaveten bu cihaza yönelik olan lens seçeneklerinin de sadece Polaroid'in yine bu cihaza özel olarak geliştirdiği cinsten olması lazım. Şu anda sadece bir tane lens seçeneğine, cihaz piyasaya çıktıktan sonra başkalarının da eklenmesi gündemde.

Yeni nesil Polaroid akıllı kamerada kullanılan metal ağırlıklı malzemenin kalitesi ilk etapta insana gayet yüksek gelirken, kasadan ayrılabilir objektifi söküp takarken uzun vadeli kullanımda bir takım sıkıntıların oluşabileceği şüphesini yaşıyorsunuz.

Cihazın 3.5 inçlik ekranı üzerine yansıyan görüntüyü aşağıdaki fotoğrafta görmektesiniz. Bu cihazı tanıtmakla yetkili ekranın çözünürlüğü hakkında sorduğum soruya cevap veremeyerek beni başka bir hayal kırıklığına daha uğratarak hayal kırıklığı seviyemi arttırıken iM1836'nın işlem performansı, komutlara verdiği tepki hızı kavramlar da havada kalıyordu.


Polaroid - Android akıllı kameranın ekran çözünürlüğü rakibi Galaxy Camera'dan net bir şekilde geride
 

Bu noktada piyasada sadece iki adet olan Android tabanlı akıllı kameranın Samsung ayağındaki bilgi akışı tam olarak sağlanırken Polaroid ayağının özellikle de cihazın tanıtıldığı etkinlikte tek bir kare fotoğraf çekemeden eksik kalması hiç de alışık olduğum bir durum değil.  Vivitar yetkilileri ile derinleştirdiğim sohbetimde Polaroid iM 1836'nın çipinin henüz kullanıma hazır olmadığı bilgisini alıyorum. Bu noktada içerisinde bulunduğumuz yılın Mart ayında Amerika, Temmuz ayında ise Avrupa'da piyasaya sürülecek olan bu cihaz hakkındaki şüphelerim böylelikle giderek artıyor.


Her ne olursa olsun cihazın üzerindeki isim büyük...
 

Şu an itibariyle iM 1836'nın sensörünün  hazır olmaması tabi ki cihazın öngörülen zamanda çıkarak güzel fotoğraflar çekmesine teknik olarak engel değil. Fakat yine de Polaroid gibi büyük bir ismin sunumu ile CES gibi büyük bir etkinlikte sergilediği cihazı arasında yaratılan bilgi kirliliğini ve dolayısıyla ortaya çıkan hayal kırıklığı iM 1836 üzerinde olumsuz bir ön yargının oluşmasını engelleyemiyor. Polaroid CES 2013'e tam anlamıyla çalışan bir kamera getirseydi her şey çok daha farklı olabilirdi...

 

Fotoğraflar: Klaus Weekind / AndroidPIT

 

Dipnot:

  • Haber portalımız üzerinde yayınlanmış kapsamlı Samsung Galaxy Camera İnceleme testini okumak için buraya tıklayınız
  • Polaroid iM1836 akıllı kameranın donanımı hakkında detaylı bilgi için buraya tıklayınız

 

No comments

Yeni yorum yaz:

This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. More info

Got it!