This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. OK

Bugüne kadar smartphone sektöründe çok az spektaküler cihaz çıkarabilen Japon teknoloji devi Sony, Xperia Z ile sonunda turnayı gözünden vurarak bu alandaki talihsizliğini sona erdirmiş gözüküyor. Sony'nin bu yeni harikası ile CES 2013 etkinliğinin yapıldığı mekanda geçirdiğim kısıtlı zaman içerisindeki izlenimlerimi yazının devamında bulabilirsiniz. Fakat uzun lafın kısası Sony Xperia Z dizaynı, malzeme kalitesi, donanımı ve yazılımı ile Sony firmasını akıllı telefon sektöründe yeniden zirveye çıkartabilecek bir cihaz olmuş.

 

Sony Xperia Z kendisi için özel üretilen ve cihaz ile beraber satılacak olan platformunda şarj olurken

Sony Xperia Z'yi elinize aldığınızda edindiğiniz hissiyat sanki Nexus 4 ile iPhone 5 karışımı bir cihazı tuttuyormuş gibi oluyor. Doğal olarak da Sony'nin sonunda first class bir cihaz üretebilmeyi başardığını anlıyorsunuz. Bu cihaz kesinlikle Sony içn tasarım anlamında bir zafer. Xperia Z'nin malzeme kalitesi üzerinde hiç bir tartışmaya yer bırakmayacak derecede yüksek. Polyamid malzemenin cömertçe kullanıldığı cihazın hem ön hem de arka yüzü arasındaki ahenk dikkat çekiyor.

 

Xperia Z cihazında Sony tasarımcıları açma kapama düğmesini cihazın sol tarafında ortaya doğru yerleştirmişler. Aliminyum malzeme kullanılarak yapılmış açma kapama ve ses kontrol düğmeleri gerçekten çok şık bir görünüme sahipler ve aynı zamanda yerleştirildikleri konum bakımından 5 inçlik ekran ile entegre çalışmada ahenklil bir performans sergiliyorlar. Bu arada Xperia Z'nin elde duruşu ve dizaynı hakkında sizlere daha iyi bilgi vermesi amacıyla aşağıda şu anda büyük bir beğeni ile kullanmakta olduğum HTC One X+ ile bu cihazın yanyana çekilmiş bir fotoğrafını paylaşıyorum. Bence şu anda piyasadaki en şık ve sağlam akıllı telefon olan HTC One X+ yeni nesil Sony Xperia Z'nin gölgesinde kalıyor.


5 inçlik Xperia Z, 4.7 inçlik HTC One X+'dan çok daha şık bir tasarıma sahip

Bu arada Sony'nin CES standında yer alan Sony yetkilisi bana Xperia Z üzerindeki çalışmaların hala devam ettiğini ve piyasaya sürülecek olan cihazın yazılım anlamında farklı olabileceğine dikkat çekti. Bu cihaz ile geçirdiğim kısıtlı süre içerisinde Sony Xperia Z'nin ekran üzerindeki verdiği komutlara ışık hızındaki tepkisini kolaylıkla olağanüstü diye nitelendirebilirim. Hatta neredeyse ekrana dokunmadan komutlar yerine getiriliyor hissiyatına kapılıyor insan ister istemez. Xperia Z ile yaptığım hiç bir işlemde cihazın zorlandığına şahit olmadım. Bu arada Sony'nin geliştirmiş olduğu Xperia kullanıcı ara yüzünün son versiyonunu da çok etkileyici bulduğumu söylemek isterim.


Sony Xperia Z şık dizaynına ek olarak aynı zamanda suya karşı ekstra dayanıklı bir cihaz

Bundan daha önce James Bond telefonu Sony Xperia T'nin kamera çekim performansından memnun kalan birisi olarak yeni Xperia Z'nin bu alanda neler yapabileceği benim için büyük bir merak konusuydu. CES 2013'ün yapıldığı Nevada Eyaleti'nin güneşi altında, kısıtlı süre içerisinde çektiğim örnek fotoğraflara dayanarak Xperia Z'nin kamera performansının en azından Xperia T kadar iyi olduğunu rahatlıkla söyleyebilirim. Bu arada Sony'i bu noktada cihaz üzerine fotoğraf çekmek için ayrı bir tuş koymadığı için eleştirme hakkım doğuyor. Zira bu kadar güzel çekim yapılabilen bir cihaz ile fotoğraf çekmek daha kolay olabilirdi. İlaveten Sony'nin fotoğraf çekimi için özel olarak geliştirdiği ''live'' moduna değinmek istiyorum. Bu uygulama sayesinde cihaz foto çekim modlarını konu olan aktivite düzeyine göre otomatik olarak ayarlıyor. Örneğin kameraya bakmakta olan bir insan için portre modu devreye girerken, koşmakta olan bir vatandaşın fotoğrafını çekmek istediğinizde ise alet kendiliğinden ''exercise'' moduna geliyor.

Sol üst tarafta foto çekimi sırsında hangi modun otomatik olarak ayarlandığı beliriyor

Son olarak bu sansasyonel telefonun görüntü kalitesi üzerine yorum yapmak istiyorum. Xperia Z kesinlikle bugüne kadar elime aldığım akıllı telefonlar içerisinde en net görüntüye sahip cihazların başında geliyor. Renklerin doğallığı ve canlılığı karşısında etkilenmemek elde değil. Şubat ayı içerisinde elime geçmesini beklediğim bu cihaz hakkında çok daha detaylı bir inceleme yazabilmek için şimdiden sabırsızlanıyorum.

 

 

 

Fotoğraflar: kwe / AndroidPIT

6 comments

Yeni yorum yaz:
 • @ Çağrı Güleser

  Yazının içerisinde yer alan ''şubat 2013'' tarihi bu cihazın AndroidIT ofisine gelişi olarak öngördüğümüz tarihtir. Mart 2013 Avrupa Pazarı'na giriş içinmakul bir tarih. Sony Türkiye'nin resi sitesinde de ''yakında'' ibaresi yer alıyor. Sont Türkiye'yi takip etmenizi öneririm.

 • @ Derhan Coşkun

  Platformun ayrı satılacağını düşünüyorum. Kesin bir bilgi maalesef bulunmamakta.

 • nezaman türkiyede satışa sunulur şubat yazılmış ama kimi siteler mart ın sonu diyor birde fiyat ne olur acaba.. ?

 • O platform şarj aleti cihazla beraber kutu içinden mi çıkacak? Yoksa telefonun pisayasaya çıkmasıyla mı (doğal olarak :D) satışına başlanacak?

 • Aynen

 • Araz 09.Oca.2013 Link to comment

  S4 ciksa da, bi kiyaslayabilsek...

This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. More info

Got it!