This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. OK

The Tiny Bang Story - Çok güzel tasarlanmış bir oyun

"Yaşlı köpekte hala hayat var" - göster-tıkla oyunları için kullanılabilecek bir deyim. Senelerdir bu oyun türünün gerilemesi hakkında haberler okuyoruz ama büyük firmalar ve bağımsız geliştiriciler bu tarz oyunları üretmeye devam ettikçe ve hala bu tarz oyunlar için hayran kitlesi var oldukça bu deyim geçerliliğini koruyacak.

Peki bu The Tiny Bang Story için de geçerli mi? Bugünkü incelememizde bunu keşfedelim.

Not

Test edilmiş sürüm En son sürüm
1.0.9 1.0.28

Özellikler & Kullanım

The Tiny Bang Story, her gün oynayacağınız elinizin altında olacak bir oyun değil. İlk olarak oyun türü çok yaygın bir tür değil ve herhangi belirli bir kategoriye girmesi zor. (zamana karşı puan, macera oyunları...vs gibi)

Oyundaki en orjinal nokta oyunda hemen hemen hiç diyaloğun olmaması. Oyuncuları oyundan soğutmak yerine bu, oyundaki üç boyutlu (çok güzel tasarlanmış) karakterlere rağmen oyunu çekici kılıyor. Bu ayrıca oyuncuların karakterlere ısınmasını güç kılıyor. Ana karakter arada değiştirilebiliyor -ki bu biraz üzücü aslında- ve bu oyun hakkındaki temel eleştirim.

Uygulamanın isminin de çağrıştıracağı gibi oyun bir "Büyük Patlama" ile başlıyor. Bu Tiny Planet'taki her şeyi karman çorman ediyor ve ortaya tüm dünyada çözülmesi gereken puzzlelar çıkıyor. Yüzleri olmayan baş karakterlerin dünyayı gezip bu parçaları toplaması gerek.

Başlangıçta oklar gibi oyun elementleri kayıp parçaları bulmaya yardımcı oluyor fakat oyun ilerledikçe daha az ipucu geliyor.

Oyun müziği çok hoş yapılmış ve atmosfere katkı sağlıyor. Harika illustre edilmiş çevrenin de yine oyunun atmosferine artı etkileri var.

Amaç puzzle parçalarını bulmak ve görevleri başarıyla tamamlamak. Oyunun bulmaca kısmını size önceden söylemek istemiyorum o yüzden tek şunu diyebilirim, oyundaki şeyler görüldüğünden daha basit olabilir. Ki bu da çok fazla oyun tecrübesi olmayanlar için iyi bir şey.

Bunları söyledikten sonra uygulama -aslında harika bir oyun olabilme potansyeline sahip olsa da- birçok nedenden ötürü çok iyi bir oyun oynama tecrübesinden uzak.

İlk olarak oyunda çok fazla deneme yanılma ya da başka bir deyişle cisimleri çekme sürükleme var. Örneğin bazen bir sonraki puzzle parçasını bulmak ya parçaların çok küçük olmasından ve/veya başka objelerin altında saklı olduğundan senelerinizi alabiliyor. Ve hangi parçaları aradığınıza ve nerede aramanız gerektiğine dair ipuçları olsa dahi oyun bir süre sonra bayıyor.

Bunun dışında oyunun temelindeki tutarsızlıktan dolayı biraz gerildim. Yani bir asteroid patlıyor ve mekandaki her şeyi yerle bir ediyor ama sonuç olarak çevre sakinleri bu olayla yakından uzaktan alakası yok gibi. Olayı hiç umursamıyorlar. Bu da oyuncuyu etkiliyor.

Özet: The Tiny Bang Story, diğer oyunlara benzemiyor; ben oynarken çok keyif aldım ve bunu takdir ediyorum. Hiçbir diyalog yok; ana odak noktası içinde bulunduğunuz yeni garip dünyayı keşfetmek. Bu birkaç dakika boyunca işlese de oyuna karakterlerin bağlantısı olmaksızın adapte olmak çok zor. The Tiny Bang Story'nin iyi bir tecrübe olacağını ve eğlenceli grafikleri ve müzikleri seviyorsanız almanıza değeceğini söyleyebilirim. Eğer bu tarz oyunlardan hoşlanıyorsanız bu oyunu mutlaka seveceksiniz.

Ekran & Kontroller

Önceden de bahsettiğim gibi The Tiny Bang Story, tam anlamıyla gözler için bir ziyafet. Elle çizilmiş manzaralarla birlikte çok güzel tasarlanmış ve müzik oyunun tümüne bir derinlik sağlıyor.

Kontroller hoş ve basit ve Sensation veya One X'te herhangi bir problemle karşılaşmadık.

Hız & İstikrar

The Tiny Bang Story, bu mecrada zayıf. Oyun birkaç kere donma yaptıktan sonra -sonradan geri gelebilmeyi başardık- One X'teki Tegra 3 çipinin suçlu olduğu kanısına vardık. Sensation'da emin olmak için daha çok test yaptığımızda sorunun devam ettiğini gördük.

Bunu söylemekle birlikte eğer bu tip donmaları alt edebilirseniz oyun genel anlamda eğlenceli. Oyun, oyuncuyu 15 dakikaya varan küçük hatalarla dolu girişini bekleterek oyuncunun sabrını test ediyor.

Bu girişi atlattığınızda oyunun gerisi yeterince akıcı bir şekilde devam ediyor.

Fiyat/Performans Oranı

The Tiny Bang Story, 2.40 Euro'ya Google Play'de.

Ekran Görüntüleri:

The Tiny Bang Story - Çok güzel tasarlanmış bir oyun The Tiny Bang Story - Çok güzel tasarlanmış bir oyun The Tiny Bang Story - Çok güzel tasarlanmış bir oyun The Tiny Bang Story - Çok güzel tasarlanmış bir oyun The Tiny Bang Story - Çok güzel tasarlanmış bir oyun

No comments

Yeni yorum yaz:

This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. More info

Got it!